Jak rozmawiać z dziećmi o patriotyzmie? Tym, który nie wiedzą, z pomocą przychodzi literatura. Oto wybór książek, po które warto sięgnąć w listopadzie i nie tylko.
Poradnik małego patrioty, Przewoźniak Marcin – bycie Polakiem Małym lub Polką Małą jest fajne i bardzo ważne. Fajne, bo należysz do wspaniałego narodu. Ważne, bo masz piękną ojczyznę o burzliwej historii, bogatych tradycjach, a przy wielu jej bohaterach wysiada nawet James Bond. Żyjesz w ciekawym państwie, którego odkrywanie może być fantastyczną przygodą. I właśnie dlatego warto być patriotą. Taka osoba wie, z czego jest dumna, i rozumie, dlaczego kocha swoją ojczyznę. Ale czy dziecko może być patriotą? No pewnie!
Wielka księga małego patrioty, Ewa Skibińska – Setna rocznica odzyskania niepodległości to świetny powód do tego, by zaciekawić naszym krajem i jego historią najmłodsze pokolenie. „Wielka księga małego patrioty” pozwoli dzieciom lepiej poznać Polskę – jej historię, przyrodę, bohaterów – ale też da pretekst do rozmów o tym, czym jest patriotyzm i co współcześnie oznacza bycie patriotą. Mnóstwo ciekawostek i treści z humorem sprawiają, że wiedza o Polsce przestaje być nudna.
Basia i wolność, Zofia Stanecka – Basia to bohaterka jednej z ulubionych serii książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tym razem dzięki jej przygodom najmłodsi zrozumieją czym jest wolność. Titi idzie z rodzicami na plac zabaw. Zwykły spacer zostaje przerwany przez nieprzyjemne spotkanie. Przed Titim piętrzą się pytania, które nie zawsze mają proste odpowiedzi. Czy słowa mogą mieć kolory? Czy mogą ranić, jak ciężkie szare kamienie? Czy da się uleczyć zadane słowami rany? I jak sobie z tym poradzić, gdy jest się małym chłopcem z Haiti?
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości. To doskonała pozycja tłumacząca dzieciom jak kochać Polskę tu i teraz, w jaki sposób być współczesnym patriotą? Książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe. Dziecięce wierszyki łatwo zapadają w pamięć. Łatwiej je też cytować niż Konstytucję, a często zawierają te same prawdy, tylko zapisane w inny sposób.
Polska – dzieje mężnego narodu. To książka dla dzieci w wieku od 6 do około 12 lat. Dużo treści z przepięknymi ilustracjami. Autorem jest nauczyciel historii z warszawskiego liceum, Mikołaj Łuczniewski. Dlaczego orzeł jest godłem Polski? Co odpowiedzieć, gdy dziecko pyta, jak tysiąc lat temu wyglądało życie codzienne? I dlaczego warto poznawać historię swojego narodu? Na wszystkie pytania dziecko znajdzie odpowiedź w tej pięknie ilustrowanej książce. Wspólnie z rodzicami wyruszy w podróż w czasie, w której pozna dzieje swojej ojczyzny od pojawienia się pierwszych Słowian.
Wojny dorosłych – historie dzieci. Jest to seria książek, która zbiera doskonałe recenzje. Opowiada o różnych aspektach wojny, zawsze oczami dziecka. Przeczytamy więc historie o powstaniu warszawskim, ale też o stanie wojennym, zesłaniu na Sybir, działalności Ireny Sendler, obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi (kategoria wiekowa 15+) i wiele innych. Przykładowe tytuły to: Mój tato szczęściarz, Wszystkie moje mamy, Listy w butelce, Asiunia, Syberyjskie przygody chmurki, Czy wojna jest dla dziewczyn, Wysiedleni.
Faustynka. Opowieści patriotyczne, Wioletta Piasecka, to historia o dziewczynce mieszkającej na dalekiej Syberii.Tatuś codziennie opowiadał jej o Polsce, chociaż naszego kraju od dawna nie było na mapie świata. Faustynka słuchała i marzyła, by kiedyś wrócić do Ojczyzny i uczyć dzieci języka polskiego. Czy udało jej się spełnić marzenia, mimo licznych niebezpieczeństw? Książka o Faustynce Morzyckiej będzie wspaniałą lekturą w setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Ignaś, Opowieści patriotyczne, Wioletta Piasecka, bohaterem tej części jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji, a Polska w owym czasie potrzebowała ogromnego wsparcia, miłości i oddania. Młodzi czytelnicy z tej lektury dowiedzą się, czy pasja i ciężka praca wystarczyły, by pokonać liczne przeciwności losu.
Nasza paczka i niepodległość, Zofia Stanecka. Pozycja dobra na wiek 6-10 lat. Książka wyjaśnia znaczenie najważniejszych świąt polskich. Wstępem do każdej opowieści są przygody Jacka i jego paczki przyjaciół. Piękne ilustracje, zabawne komentarze i garść cennych, historycznych informacji.
Opisy książek w większości pochodzą od wydawców.