13. „Mały Sputnik” to nie tylko weekendowe poranki filmowe. Młodzi widzowie mogą cieszyć się rosyjskim kinem także w ciągu tygodnia w ramach oferty dedykowanej szkołom i przedszkolom. Pokazy dla grup zorganizowanych odbędą się w dniach 25-29 listopada w warszawskim kinie „Luna”.
Najmłodszym zaproponujemy animację „Urfin Dżus powraca” – kontynuację tytułu, który pojawił się na 11. „Małym Sputniku”. Elli i jej wierny towarzysz, pies Toto, znów będą musieli stawić czoła podstępnemu Urfin Dżusowi i wybawić z opresji przyjaciół z Czarodziejskiej Krainy.
Film „Powstrzymać wikingów” w reżyserii Ilji Biełostockiego opowie nam historię Johnny’ego Wróbelka, który wraz z przyjaciółmi spróbuje powstrzymać Tolka Somochina i jego bandę rogatych wikingów przed napadami na dzieci w okolicy.
Nieco starszym dzieciom zaprezentujemy obraz Aleksandra Bogusławskiego „Abigail” – opowieść o młodej dziewczynie, żyjącej w mieście, którego mury zostały zamknięte wiele lat temu z powodu epidemii tajemniczej choroby. Cierpiał na nią także ojciec Abbie, którego odebrano jej, kiedy dziewczynka miała 6 lat. Idąc na przekór władzy, próbując odnaleźć ojca, Abbie dowiaduje się, że jej miasto jest pełne magii, a w niej samej budzą się niezwykłe magiczne moce…
„Siostrzyczka” przedstawia historię chłopca, który czeka na powrót ojca z wojny. Jamil zna tatę tylko z fotografii i listów. Pewnego razu jego mama wyjeżdża do dalekiego miasta i przywozi ze sobą milczącą dziewczynkę – Oksanę – a także przekazuje chłopcu rozkaz ojca, że ma o nią dbać, jak o własną siostrę…
W filmie „Domowik” zobaczymy niezwykły, moskiewski dom, przesiąknięty setką tajemnic i zagadek. W tym domu znajduje się osobliwe mieszkanie, w którym żaden mieszkaniec nie zagrzał miejsca na dłużej… Kiedy samodzielna mama i czarująca ośmiolatka wprowadzają się do tego dziwnego lokum, odkrywają, że mieszka w nim najprawdziwszy Domowik. Niestety strażnik domowego ogniska już dawno rozczarował się ludzkością i zrobi wszystko, żeby pozbyć się nowych lokatorów. Przed pokazem uczniowie wysłuchają krótkiego wykładu Doroty Walczak: „Słowiańskie straszyłki. O duchach, upiorach, strzygach i innych potworach”.
Obraz „Szczęście to… Część 2.” składa się z siedmiu nowel, opowiadających o ludziach, którzy próbują odnaleźć szczęście. W noweli „Bracia” siedmioletni chłopiec próbuje pokonać swój strach. „Rodzona” ukazuje relacje matki i jej córki, dziennikarki. W noweli „Szansa na taniec” głównym bohaterem jest pracownik ekipy sprzątającej, który dąży do spełnienia swoich marzeń. W tym filmowym almanachu znajduje się także historia miłosna i opowieść o sile wyobraźni. Wszystkie nowele to filmy krótkometrażowe początkujących reżyserów, które zwyciężyły w konkursie organizowanym przez Disney’a.
Specjalny blok filmowy dla licealistów otworzy obraz Michaiła Kałatozowa „Lecą żurawie” z 1957 roku, będący klasyką rosyjskiej kinematografii. Jest to opowieść o ludziach, w których życie bezlitośnie wtargnęła wojna. Pokaz filmu poprzedzi wykład krytyka filmowego Artura Zaborskiego.
W ramach oferty młodzież będzie mogła zapoznać się także z jednym z tytułów sekcji konkursowej 13. „Sputnika”. „Ołówek” Natalii Nazarowej to poruszający film, którego główną bohaterką jest Antonina – artystka i rodowita petersburżanka. Kobieta przyjeżdża na prowincję do swojego męża, odbywającego wyrok w miejscowym więzieniu za nadmierną aktywność polityczną. Znajduje ona pracę w szkole jako nauczycielka plastyki i odkrywa, że władzę w niej sprawuje dwunastoletni chłopiec, Misza Pomariow, a jego brat – nieobliczalny recydywista – trzęsie całą wsią. Antonina odważnie przeciwstawia się obowiązującym zasadom, a ołówek, którym zaczynają rysować jej uczniowie, staje się bronią w walce o talent i ludzką godność.
W centrum najnowszego filmu Michaiła Raschodnikowa „Drogi tato” znajduje się Wadim Diumin – człowiek sukcesu, właściciel wiodącej sieci handlowej, a także wytrawny manipulator. Jego kariera staje jednak pod znakiem zapytania, kiedy okazuje się, że formalnie jego firma należy do matki mężczyzny, a staruszka wszystkie akcje postanowiła zapisać swojej wnuczce. Biznesmen porzucił rodzinę, kiedy jego córeczka miała 2 latka. Teraz Wadim zmuszony jest pojechać do swojego rodzinnego miasta, znaleźć byłą żonę oraz swoją córkę i przekonać je do zrzeczenia się spadku.Szczegóły na stronie: https://sputnikfestiwal.pl/2019/oferta