Odchudzanie to w wielu przypadkach konieczność, ponieważ duża nadwaga lub otyłość rujnują zdrowie. Jednak wśród osób borykających się z nadmierną masą ciała chęć schudnięcia duktowa jest przeważnie modą na szczupłą sylwetkę W dzisiejszych czasach nie wypada hodować brzuszka czy eksponować boczków. Bez względu na motywację, odchudzanie to konieczność u osób ze zbyt wysokim wskaźnikiem masy ciała (z ang. BMI, Body Mass Index).
Gros z tych osób z pewnością próbowało cudownych diet. Z różnym skutkiem. Najczęściej poświecenie i szereg wyrzeczeń związanych z odchudzaniem przypłacili efektem jo-jo (powrotem do dawnej wagi). Dlaczego? Ponieważ odchudzającym się nieobce są diety białkowe, trzynastodniowe, restrykcyjne jadłospisy czy głodówki. Czyli metody, które nie dają trwałych rezultatów. Już sam fakt stosowanie kilku diet potwierdza naukowe doniesienia, że są one nieskuteczne. Zdrowe, bezpieczne, a co najważniejsze skuteczne odchudzanie będzie możliwe jedynie gdy zmienimy podejście do odżywiania.
Głodówkom mówimy: nie!
Decydując się na utratę zbędnych kilogramów należy zachować zdrowy rozsądek. Odchudzanie z głową to jedyny sposób na skuteczną walkę z nadwagą. Jeśli przez kilka dni będziemy głodować, przez dwa tygodnie pić kawę i jeść jaja ze szpinakiem lub opierać menu na produktach białkowych możemy być pewni, że szybko stracimy kilogramy, ale równie szybko je odzyskamy. Monotonne plany żywieniowe to świetny sposób na rozleniwienie metabolizmu. W przypadku zbyt restrykcyjnych diet nasz organizm zaczyna przestawiać się na tryb oszczędzana. Gdy zakończymy dietę i wrócimy do dawnych przyzwyczajeń w momencie dostarczenia solidnej dawki kalorii w jednym posiłku organizm zacznie je (kalorie) magazynować w postaci tkanki tłuszczowej, aby mieć zapas na kolejne godziny czy dni głodówki. To nie jest wymysł dietetyków, ale naukowo potwierdzony mechanizm. Związany z nadmiernym wydzielaniem insuliny, odpowiedzialnej za lipogenezę, czyli tworzenie tkanki tłuszczowej podskórnej. Pamiętajmy zatem o tej zasadzie gdy będziemy rozważać odchudzanie kolejną dietą cud. Kilogramy można zrzucić całkiem szybko za sprawą restrykcyjnej diety i jeszcze szybciej przybrać na wadze zaraz po zakończeniu odchudzania i powrocie do dawnych przyzwyczajeń.
Zbilansowanej diecie mówimy: tak!
Jak zatem zabrać się za odchudzanie, aby było bezpieczne, skuteczne, a efekt trwały? Odpowiedzi należy szukać w zbilansowanym żywieniu. Ponieważ dieta to nie krótkotrwały proces, ale długofalowa zmiana nawyków żywieniowych. W związku z tym dieta powinna być jak najmniej restrykcyjna i zdrowa. Najważniejsza zasadą o której warto pamiętać jest dopasowanie diety do płci, wieku, oraz aktywności fizycznej. Znając podstawowe zapotrzebowanie energetycznie wiemy ile jeść, aby schudnąć. Zaleca się pomniejszać dzienne menu o 500 do 1000 kcal, aby w ciągu tygodnia gubić 0,5 do 1 kg. W oparciu o te dane układamy zdrowy jadłospis. Najważniejsze, aby był urozmaicony i dostarczał wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Popularne diety, których założenie bazują na zasadach racjonalnego odżywiania się to dieta śródziemnomorska, DASH (szczególnie polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym) czy Montignaca. Można stosować je przez całe życie, bez ryzyka utraty zdrowia czy skutków uczczonych. Osobom, które pragną zadbać o właściwe żywienie lub nie potrzebują konkretnych wytyczny, bo nie cierpią na dużą nadwagę zaleca się przede wszystkim regularne jedzenie. Należy spożywać niezbyt obfite, 3,4 lub 5 posiłków razy dziennie Warto pamiętać o sięganiu po wszystkie produkty z różnych grup. W naszym menu nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych, nabiału, ryb, jaj, mięsa, świeżych warzyw i owoców, nasion roślin strączkowych, orzechów i roślinnych tłuszczów.
Tradycyjna dieta w nowej formie
Eksperci nieustannie podkreślają, że dieta to nie kuracja odchudzająca, ale sposób żywienia towarzyszący nam non-stop, przez całe życie. Warto zatem, aby był racjonalny i opierał się na najważniejszych zasadach i wytycznych ekspertów w dziedzinie żywienia. Pamiętanie o wszystkich zaleceniach, przestrzeganie godzin posiłków i planowanie menu może wydawać się kłopotliwe. Na szczęście dostępne są ciekawe rozwiązania dla wszystkich zabieganych, którzy pragną dbać o swoje żywienie. Tymi rozwiązaniami są dietetyczne aplikacje mobilne, dostępne na smartfony, tablety i komputery. Jednym z bardziej popularnych programów jest DietMap. To inteligentna aplikacja, która oferuje zbilansowane plany żywieniowe diet tradycyjnej, wegetariańskiej, bezglutenowej i dla diabetyka. DietMap to, oprócz jadłospisów ułożonych przez wykfalifikowanych dietetyków wiele przydatnych narzędzi. Wszystkie funkcjonalności, które ułatwią zarzadzanie planem żywieniowy dostępne są dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Aplikacja DietMap to gwarancja regularnego jezdnie, dzięki funkcji automatycznych powiadomień o zbliżającym się posiłku. To możliwość kontrolowane jakości i wartości odżywczej diety dzięki zakładce moje wyniki czy aktualizowania masy ciała za pomocą kontrolera wagi. DietMap to także możliwość wymiany całego dnia diety, posiłku, potrawy czy produktu na inny, o podobnej kaloryczności. Wszelkie modyfikacje dokonywane prze użytkowników są na bieżąco kontrolowane, tak aby nie wpłynęły na podstawowe założenia diety. To strażnik skutecznego odchudzania, z którym możemy być w stałym kontakcie. DietMap jest idealną odpowiedzią dla wszystkich pragnących zdrowo chudnąć.