Po lekturze poprzedniego wpisu z pewnością wiesz już co nieco o fundamentalnych zasadach samodzielnego odbioru lokalu. Świadomość tego z jakimi dokumentami warto się zapoznać, co ze sobą zabrać i na co zwrócić szczególną uwagę warto jednak wzbogacić praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci odróżnić nieszkodliwą skazę na tynku od poważnej wady technicznej w konstrukcji budynku.
Poniżej znajdziesz informacje o tym w jaki sposób sprawdzać poszczególne części mieszkania i jakie cechy mogą świadczyć o prawidłowym bądź nieprawidłowym działaniu każdej z nich.
Podłoga
Prawdopodobnie najczęściej i najmocniej eksploatowana część każdego mieszkania. Aby mogła służyć Ci przez długie lata musi być całkowicie równa. Przy odbiorze mieszkania masz szansę spotkać się z wadą w postaci zwiększonej ilości wylewki betonowej przy samych ścianach, co w przyszłości może mocno utrudnić prawidłowe ułożenie parkietu, terakoty czy wykładziny. Oceniając stan podłóg zwróć również uwagę czy w kuchni i pokojach przy złączeniu podłogi ze ścianami znajduje się dylatacja – wąska szczelina, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie podłogi.
Ściany
Wyznaczają granice Twojego przyszłego królestwa i mają zapewniać Ci poczucie bezpieczeństwa. Aby mogły robić to przed długie lata muszą być proste i solidne. Nierówności lub pęcherze na powierzchni tynku powinny wzbudzić Twoją czujność. Niedopuszczalną – lecz często spotykaną – wadą jest również położenie grubszej warstwy tynku w narożach oraz na stykach ścian. Zarysowanie tynku w miejscu złączenia ścian może zaś świadczyć o dużo poważniejszej wadzie w postaci wadliwego zakotwienia ściany działowej z nośną.
Drzwi
Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne drzwi Twojego nowego mieszkania powinny się płynnie otwierać i zamykać. Wszelkie zarysowania i otarcia, a także opór napotkany przy ich otwieraniu powinieneś zgłosić jako usterkę w protokole odbioru.
Okna
Wszystkie okna, tak samo jak drzwi, powinny cechować się płynnością ruchu. Nie mogą również trzeć o ościeżnice. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na obecność rys i pęknięć na szybie, a także na ewentualne zabrudzenia ram okiennych. Przed podpisaniem protokołu musisz mieć również pewność, że okna i drzwi balkonowe nie są wadliwie osadzone, ponieważ stanowi to najczęstszy powód ich nieszczelności.
Woda
Wnikliwie zapoznaj się z projektem mieszkania i sprawdź czy zaznaczone na nim dopływy i odpływy wody zostały odpowiednio podprowadzone.
Prąd
Na odbiór lokalu zabierz ze sobą co najmniej jedną oprawkę i jedną żarówkę. Pozwolą Ci one na sprawdzenie instalacji elektrycznej. Jeśli zabierzesz ze sobą kilka tego typu zestawów możesz zamontować je i zapalić jednocześnie wszystkie światła w mieszkaniu, co pozwoli Ci sprawdzić ogólny stan instalacji. Migotanie lub całkowity brak światła będzie oznaczać, że wymaga ona gruntownej naprawy.
Garaż, komórka lokatorska i inne powierzchnie dodatkowe
Powierzchnia, powierzchnia i jeszcze raz powierzchnia. Oczywiście dla Ciebie najważniejszą rolę odgrywa ona w przypadku Twojego nowego gniazdka, przez co jesteś narażony na drobne przekłamania dotyczące rozmiaru przynależących do niego powierzchni dodatkowych. Pamiętaj jednak, że komórka lokatorska i miejsce garażowe również mają swoją – niewątpliwie nie najniższą – cenę i przed podpisaniem protokołu warto mieć pewność, że nie płacisz za większy metraż niż ten, który otrzymujesz. Sprawdź również czy przydzielona Ci powierzchnia znajduje się w tym samym miejscu, które figuruje na umowie sprzedaży.
Olga Kowalska