1 czerwca br. to ważna data dla wszystkich uczestników dróg publicznych. Trzeba będzie się do nich zastosować, aby nie dostać mandatu.
Pierwszeństwo pieszych
Od tej pory kierujący pojazdem, zbliżający się do przejścia dla pieszych będzie zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko samego przejścia, ale i jego okolicy, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy lub zbliżającemu się do nich. Zmiana ta nie dotyczy jednak tramwajów – te mają pierwszeństwo przed pieszym.
Zakaz używania telefonów komórkowych
Wprowadzono dla pieszych zakaz używania telefonów komórkowych lub innych narzędzi rozpraszających. Jest to ważne, bo jeśli zdarzy się wypadek, a pieszy będzie miał telefon komórkowy w użyciu, może zostać uznany za współwinny wydarzeniu.
Zachowanie wystarczającej odległości podczas jazdy
Jazda „na zderzaku” jest często przyczyną karamboli na drogach szybkiego poruszania się. Kierowcy nie zachowujący wystarczającej odległości od poprzedzającego ich samochodu zostawiają sobie za mało czasu na reakcję w przypadku ostrego hamowania i dochodzi w ten sposób do większości karamboli.
Obecna zmiana przepisów nakazuje, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m.
Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym Dotychczasowe przepisy pozwalały w nocy jeździć w obszarze zabudowanym z prędkością 60 km/h. Od dzisiaj będzie wolno przez całą dobę jeździć z maksymalną prędkością 50 km/h. Wszystko po to, aby skrócić drogę hamowania auta w razie zauważenia niechronionego uczestnika ruchu drogowego, którym jest pieszy. Zmiana wynika ze statystyk, które wskazują, że znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo przeżycia przez pieszego przez samochód jadący 60 km/h w stosunku do prawdopodobieństwa przeżycia w przypadku zderzenia z autem z prędkością 50 km/h.