Gry planszowe są idealną propozycją na spędzanie czasu w towarzystwie i zażegnanie nudy. Większość tytułów wymaga jednak obecności pewnej grupy osób. Co zrobić, gdy mamy ochotę na podobną zabawę, ale w samotności? Wystarczy wybrać gry dla jednego gracza!
Przeważająca większość gier planszowych dostępnych na rynku pozwala bawić się czterem osobom jednocześnie. Część z nich oferuje niekiedy osobny tryb rozgrywki dla jednej osoby, ale często polega on tak naprawdę na symulowaniu zabawy we dwójkę i kontrolowaniu wirtualnego przeciwnika, co nie do końca oddaje ideę gry w pojedynkę.
Zupełnie inaczej jest w przypadku tytułów skrojonych z myślą o wyłącznie jednym graczu. W nowej serii kompaktowych gier logicznych wydawnictwa Muduko, mierzymy się bezpośrednio z wyzwaniem i próbujemy je rozwiązać na własną rękę.
Przegnaj nudę w 5 minut!
Zarówno “Hotel” jak i “Ptaszki” oferują aż 60 zagadek o rosnącym poziomie trudności. Te najłatwiejsze, oswajające z mechaniką gry, będą doskonałe już dla siedmiolatków, ale późniejsze etapy będą rozgrzewać szare komórki u nastolatków, a nawet i dorosłych.
Idea w obu częściach jest podobna. Każda karta to jedno wyzwanie, które polega na odpowiednim rozmieszczeniu wskazanych elementów.
W „Ptakach” gracz stara się znaleźć na magicznym drucie miejsce dla kolorowych ptaszków. Każdy z nich ma indywidualne wymagania – niektóre będą chciały zająć wyłącznie skrajne miejsce, a inne nie będą tolerowały towarzystwa ptaszka o danym kolorze. Z kolei w „Hotelu” gracz będzie musiał ulokować gości o potwornych wymaganiach. Niektórzy będą chcieli podziwiać widoki z najwyższego piętra, inni nie pogardzą towarzystwem mumii, a pozostali zapragną pokój wyłącznie dla siebie.
Nie tylko dobra zabawa
Gry solo nie tylko zrelaksują po ciężkim dniu, czy urozmaicą chwile samotności. To także świetne narzędzie rozwijające wiele wartościowych umiejętności.
Po pierwsze, gry takie jak „Hotel” czy „Ptaki” wymagają od nas skupienia i koncentracji. Musimy analizować zadanie i rozpatrywać różne możliwości, przez co doskonalimy zdolność logicznego myślenia, która przydaje się na co dzień.
Po drugie, ćwiczymy w nich także samodyscyplinę i cierpliwość. Każdą odpowiedź możemy oczywiście sprawdzić na rewersie karty, ale wykazując się wytrwałością w dążeniu do celu zapewnimy sobie o wiele większą satysfakcję. Poprawnie rozwiązana łamigłówka dostarcza nie mniejszych endorfin niż wygrana z żywym przeciwnikiem!
Po trzecie zaś, gry logiczne rozwijają nasze umiejętności rozpoznawania wzorców, wnioskowania dedukcyjnego, wykorzystywania strategii i znajdowania kreatywnych rozwiązań problemów. Im częściej będziemy po nie sięgać, tym nasz mózg będzie lepiej radził sobie ze stresującymi sytuacjami w życiu.
Zabierz je z sobą wszędzie
W serii gier Muduko pudełko stanowi właściwy element gry. W “Ptakach” rozmieszczamy zwierzątka na krawędzi pudełka, a w “Hotelu” lokujemy gości we wnętrzu podzielonym na pokoje. Nie musimy zatem wcale grać przy stole. Równie dobrze możemy bawić się na kanapie, w samochodzie czy nawet podczas stania w kolejce do kasy – zwłaszcza, że czas rozgrywki zależy od nas samych i tego jak szybko rozwiążemy daną łamigłówkę.
Kolorowe, sympatyczne postacie zachęcają do zabawy młodszych i starszych graczy. To świetna opcja na prezent dla jedynaka, którego rodzice nie zawsze mają czas na wspólną zabawę, dla dziadków, którzy lubią rozwiązywać różne szarady, czy też dla singla, któremu ciężko znaleźć chętne osoby do gry.
Artykuł sponsorowany