OPROWADZANIA EKSPERCKIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE SKONTRUM, 2012-06-22 godz. 18.00
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaprasza na niekonwencjonalny cykl spotkań prowadzonych przez specjalistów związanych z różnymi dziedzinami nauki i sztuki. Opowiedzą oni o wystawie SKONTRUM, patrząc na nią przez pryzmat swoich doświadczeń i wiedzy. SKONTRUM odrzuca tradycyjne spojrzenie na ekspozycję muzealną i, nie przedstawiając żadnych arbitralnych rozstrzygnięć, zaprasza do stworzenia własnej narracji na temat wystawy. W czytaniu SKONTRUM wszystkie punkty widzenia są równouprawnione. Dzięki temu prezentowane rzeźby zaczynają istnieć w nowych kontekstach. Uczestnicząc w cyklu spotkań, będą Państwo mogli spojrzeć na rzeźbę z perspektywy rynku sztuki, socjologii i polityki, nie zapominając przy tym o jej uniwersalności, bogactwie form i treści. Autorzy spotkań postarają się odpowiedzieć na pytania: Jakie są relacje między placówkami muzealnymi a obiegiem handlowym sztuki? Jak powstaje wystawa muzealna? Jak sztuka może bronić się przed uproduktowieniem? W jaki sposób sztuka łączy się z polityką? Czy możliwe jest szaleństwo w muzeum?
WSTĘP WOLNY
MECZ TOWARZYSKI. FESTIWAL INSTALACJI MUZYCZNYCH, 2012-06-23 – 2012-06-24, godz. 12.00– 24.00
pod opieką kuratorską Pawła Mykietyna.
W czasie letniego weekendu park Królikarnia zamieni się w przestrzeń muzyczno-sportowych instalacji.
Wiemy już, kto zagra w ćwierćfinałach – Profesjonalizm, czyli sekstet jazzowy, który rozegra na żywo muzyczny mecz w czasie realnym i w trzech wymiarach. Usłyszymy symfonię w wykonaniu 111 rowerzystów, fortepian mówiący ludzkim głosem, muzykę wydobywającą się z podziemi. Będzie absolutnie i wyłącznie poważnie. W wieczornym kinie plenerowym zagra jeden z najlepszych piłkarzy świata – Zinedine Zidane.
WSTĘP WOLNY
W czasie Festiwalu ekspozycje Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego będą czynne w godzinach 10:00 – 21:00
Masz rower i chcesz wziąć czynny udział w polskiej premierze utworu? Zapisz się na przejazd 23 lub 24 czerwca: 111rowerzystow@gmail.com. Osoby zarejestrowane zapraszamy na próbę utworu o godz. 19:00 w dniu przejazdu.
PROFESJONALIZM GRA MECZ (2012) z projekcją meczu ćwierćfinałowego na żywo
Występują:
Marcin Masecki – piano, dyrekcja muzyczna
Kamil Szuszkiewicz – trąbka
Michał Górczyński – klarnet, saksofon
Tomasz Duda – saksofon
Piotr Domagalski – kontrabas
Jerzy Rogiewicz – perkusja
Wyzwanie stworzenia na żywo ścieżki dźwiękowej do piłkarskiego spotkania ćwierćfinałowego podjął sekstet Profesjonalizm. Zespół osiągnął prawdziwe mistrzostwo w przełamywaniu języka tradycyjnego jazzu poprzez wirtuozowski dźwiękowy drybling oraz przewrotne rozwiązania stałych fragmentów gry. Profesjonalizm sekstetu wydaje się być gwarantem naszego sukcesu w ćwierćfinałach. Spotkanie poprzedzimy fragmentem Ekecheirii Krzysztofa Pendereckiego by przypomnieć, że polscy awangardziści już w 1972 roku nie stronili od tematyki sportowej. Ta krótka kompozycja na taśmę otwierała wówczas Igrzyska pamiętnej Olimpiady w Monachium.
Wykład niedzielny wprowadzający w tematykę wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”, 2012-06-24, godz. 12.00
sala kinowa, wstęp wolny
Prelekcja wprowadzająca w tematykę wystawy, prowadzona przez współpracownika Działu Edukacji: Karolinę Zalewską.
Czas trwania ok. 50 minut.
Dinozaury, prace z kolekcji Muzeum Sztuki Dziecka, 2012-06-17 – 2012-06-28, godz. 12.00
Wystawa prac z Muzeum Sztuki Dziecka oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci
Rzeźba: 17.06.2012, godz. 12.00-14.00
Malarstwo: 24.06.2012, godz. 12.00-14.00
Zapisy pod adresem: krolikarnia@mnw.art.pl
Od 17 czerwca 2012 r. w Królikarni można oglądać wystawę prac z kolekcji Muzeum Sztuki Dziecka. Tytułowe dinozaury to rzeźby wykonane przez małych artystów z papier-maché. Są wielkie, jak mówią ich autorzy: „to dinozaury naturalnej wielkości”. Ściany galerii pokrywają przepyszne kolorowe arrasy w animalistyczne wzory, w powietrzu latają dziwaczne ptaszyska. Prezentowane prace powstały na przestrzeni wielu lat w słynnej żoliborskiej pracowni prowadzonej przez artystkę Barbarę Szydelską od 1965 roku do dziś.
Najprawdopodobniej niektórzy „mali artyści” od dawna nie są już dziećmi, może niektórzy z nich są dziś artystami dorosłymi. Dzięki działalności Muzeum Sztuki Dziecka ich wczesna twórczość nie została zapomniana, nie zbutwiała na rodzinnym strychu. Ta jedyna w swoim rodzaju instytucja nie ma własnej siedziby, jej bogate zbiory tułają się po przypadkowych magazynach. Zaprosiliśmy je więc na kilka dni do Muzeum Rzeźby w Królikarni, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, bowiem misja naszych instytucji jest taka sama, różnimy się tylko skalą.
Zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy, a dzieci do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach: 17.06 między godz. 12.00 a 14.00 wspólnie wyrzeźbimy wielkiego dinozaura, zaś 24.06 na warsztatach malarskich powstanie jego portret.
Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Rzeźby w Królikarni
Warsztaty familijne – Czy szata czyni człowieka? 2012-06-24, godz. 13.00
Niedzielne warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat (24 czerwca i 19 sierpnia)
Czy szata czyni człowieka?
Korona i płaszcz. Żupan i kontusz. Garnitur i krawat. Czy wystarczy je założyć, aby stać się królem, szlachcicem, biznesmenem? Może potrzebne są jeszcze inne przedmioty? A może niezbędne są też jakieś przymioty? Każdy z uczestników zajęć będzie miał okazję stworzyć nietypowy autoportret.
Zajęcia bez zapisów.
Obowiązuje bilet wstępu na wystawę.
Warsztaty organizowane w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”.
WYSTAWY
Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi, 18 maja – 23 września 2012
„Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” to wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.
Na ekspozycji prezentowane są historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich (władca jako bóg; wywyższenie przez bliskość wobec władcy-boga; hierarchia z woli boga), ale też hierarchie w społeczeństwach demokratycznych, republikańskich, deklaratywnie egalitarnych (władza z woli ludu; równość jako negacja hierarchii z urodzenia). Elementem wystawy są też hierarchie w społeczeństwach nowoczesnych, w których nastąpił regres autorytarny, powrót dawnych hierarchii totalnych i totalitarnych (nazizm, faszyzm, stalinizm; dyktatura proletariatu, komunizm). Wystawę kończą dzisiejsze hierarchie i ich nowe instrumentaria służące „wywyższeniu”: przywilej dostępu do mediów czy świat współczesnych ekskluzywnych gadżetów.
Dinozaury, prace z kolekcji Muzeum Sztuki Dziecka, 2012-06-17 – 2012-06-28, godz. 12.00
Wystawa prac z Muzeum Sztuki Dziecka oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci
Rzeźba: 17.06.2012, godz. 12.00-14.00
Malarstwo: 24.06.2012, godz. 12.00-14.00
Zapisy pod adresem: krolikarnia@mnw.art.pl
Muzeum Sztuki Dziecka istnieje od prawie 50 lat i jest prowadzone przez Fundację Dziecko i Sztuka. Jego zbiory zawierają niemal 4500 cennych przykładów dziecięcej sztuki z lat 1965-2012. Większość eksponatów stanowią prace powstałe w ramach zajęć organizowanych przez Pracownię Plastyczną Fundacji, lecz liczna jest także grupa dzieł otrzymanych z innych ośrodków oraz od osób prywatnych. Muzeum udostępnia swoje zbiory do celów naukowych i badawczych. Prace prezentowane są na wystawach stałych i okresowych, w kraju i za granicą (Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Kanada i Brazylia). Stanowią uzupełnienie zbiorów sztuki profesjonalnej i traktowane są jak część kultury narodowej.
***
Fundacja Dziecko i Sztuka jest organizacją pożytku publicznego, wspierającą ogólny rozwój dziecka, z nastawieniem na samodzielne myślenie i kreatywne podejście do życia. Jest to możliwe dzięki Pracowni Plastycznej działającej przy Fundacji. Umiejętności nabyte podczas zajęć w Pracowni procentują w przyszłości – wychowankowie są ludźmi otwartymi na świat, wrażliwymi, pełnymi wiary we własne możliwości. Zajęcia organizowane przez Fundację Dziecko i Sztuka są sposobem na ciekawe spędzenie wolnego czasu, rozbudzają pasję, która często zostaje na całe życie. Obecnie Fundacja otacza swoją opieką dzieci i młodzież z całej Warszawy. Pracownia Plastyczna działa na warszawskim Żoliborzu i prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku 5-15 lat oraz dla młodzieży licealnej. Więcej informacji na www.muzeumsztukidziecka.pl.
Plakat na sportowo, 9 maja – 30 czerwca 2012, Lotnisko Chopina w Warszawie
W Galerii sztuki na Lotnisku Chopina otwarta została wystawa pt. „Plakat na sportowo” przygotowana przez Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Prezentowane na wystawie prace powstawały w latach 1920–1970. Ich twórcami są najwięksi mistrzowie plakatu m.in. E. Bartłomiejczyk, T. Gronowski, St. Osiecki, J. Skolimowski, H. Tomaszewski, W. Świerzy, E. Lipiński, M. Freudenreich.
W celu urozmaicenia ekspozycji prace o tematyce sportowej skonfrontowano z plakatami turystycznymi zachęcającymi do odwiedzin w Polsce i zwiedzania najbardziej urokliwych jej zakątków. Aby utrzymać jednolity charakter ekspozycji plakaty turystyczne dobierano z tego samego okresu co prezentowane plakaty sportowe.
Wystawa „Plakat na sportowo” realizowana jest w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które do współpracy zaprosiło dwie instytucje – Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki. Cel projektu to promocja polskiej sztuki, możliwość jej zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców. Ekspozycja jest zapowiedzią Jubileuszu 150-lecia MNW, nad którym Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
SKONTRUM Ewolucje, 18 maja – 4 grudnia 2012, Królikarnia
23. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Galeria Główna, Nowa Galeria, Wystawa czynna od 2 czerwca do 16 września 2012 roku.
Na 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu 2012 zgłoszono 2165 plakatów( w tym 1727 plakatów profesjonalistów i 360 plakatów debiutantów oraz 78 plakatów w kategorii Euro 2012), 915 artystów z 49 krajów.
Komisja Kwalifikacyjna dokonała wyboru na wystawę konkursową 23. MBP 675 plakatów (w tym 461 plakatów profesjonalistów i 157 plakatów debiutantów i 57 plakatów w kategorii Euro 2012), 303 artystów (w tym 461 profesjonalistów i 156 debiutantów i 84 artystów w kategorii Euro 2012)
w poszczególnych kategoriach:
115 plakaty w kategorii A – plakaty ideowe
322 plakatów w kategorii B – plakaty kulturalne
24 plakaty w kategorii C – plakaty reklamowe
157 plakatów w kategorii D – Złoty Debiut
57 plakatów w kategorii E – kategoria specjalna Euro 2012
Międzynarodowe Jury:
Takashi Akiyama Japonia
Michał Batory Francja/Polska
Anthon Beeke Holandia
Marta Granados Kolumbia
Igor Gurovich Rosja
Bojidar Ikonomov Bułgaria
Piotr Kunce Polska
Alain Weill Francja
SKONTRUM Ewolucje, 2012-05-18 – 2012-12-04
SKONTRUM Ewolucje to druga odsłona wystawy otwartej w grudniu 2011 r.
Pierwotnie celem projektu była próba zmierzenia się z historią i charakterem zbiorów rzeźby Muzeum Narodowego w Warszawie. Kilkaset obiektów stłoczonych w niewielkiej przestrzeni pałacu Królikarnia pozwalało na prześledzenie stu pięćdziesięciu lat rozwoju największej w Polsce kolekcji rzeźby. SKONTRUM Ewolucje poddaje refleksji jej najnowszą historię oraz dalszy kierunek polityki gromadzenia dzieł sztuki w MNW. Dotychczasową ekspozycję uzupełniono o dzieła polskich artystów tworzących w ostatnim dwudziestoleciu. Prace wypożyczono od autorów i kolekcjonerów prywatnych, gdyż reprezentacji tego okresu brakuje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
OPROWADZANIA EKSPERCKIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE SKONTRUM, 2012-06-22 godz. 18.00
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaprasza na niekonwencjonalny cykl spotkań prowadzonych przez specjalistów związanych z różnymi dziedzinami nauki i sztuki. Opowiedzą oni o wystawie SKONTRUM, patrząc na nią przez pryzmat swoich doświadczeń i wiedzy. SKONTRUM odrzuca tradycyjne spojrzenie na ekspozycję muzealną i, nie przedstawiając żadnych arbitralnych rozstrzygnięć, zaprasza do stworzenia własnej narracji na temat wystawy. W czytaniu SKONTRUM wszystkie punkty widzenia są równouprawnione. Dzięki temu prezentowane rzeźby zaczynają istnieć w nowych kontekstach. Uczestnicząc w cyklu spotkań, będą Państwo mogli spojrzeć na rzeźbę z perspektywy rynku sztuki, socjologii i polityki, nie zapominając przy tym o jej uniwersalności, bogactwie form i treści. Autorzy spotkań postarają się odpowiedzieć na pytania: Jakie są relacje między placówkami muzealnymi a obiegiem handlowym sztuki? Jak powstaje wystawa muzealna? Jak sztuka może bronić się przed uproduktowieniem? W jaki sposób sztuka łączy się z polityką? Czy możliwe jest szaleństwo w muzeum?
WSTĘP WOLNY
MECZ TOWARZYSKI. FESTIWAL INSTALACJI MUZYCZNYCH, 2012-06-23 – 2012-06-24, godz. 12.00– 24.00
pod opieką kuratorską Pawła Mykietyna.
W czasie letniego weekendu park Królikarnia zamieni się w przestrzeń muzyczno-sportowych instalacji.
Wiemy już, kto zagra w ćwierćfinałach – Profesjonalizm, czyli sekstet jazzowy, który rozegra na żywo muzyczny mecz w czasie realnym i w trzech wymiarach. Usłyszymy symfonię w wykonaniu 111 rowerzystów, fortepian mówiący ludzkim głosem, muzykę wydobywającą się z podziemi. Będzie absolutnie i wyłącznie poważnie. W wieczornym kinie plenerowym zagra jeden z najlepszych piłkarzy świata – Zinedine Zidane.
WSTĘP WOLNY
W czasie Festiwalu ekspozycje Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego będą czynne w godzinach 10:00 – 21:00
Masz rower i chcesz wziąć czynny udział w polskiej premierze utworu? Zapisz się na przejazd 23 lub 24 czerwca: 111rowerzystow@gmail.com. Osoby zarejestrowane zapraszamy na próbę utworu o godz. 19:00 w dniu przejazdu.
PROFESJONALIZM GRA MECZ (2012) z projekcją meczu ćwierćfinałowego na żywo
Występują:
Marcin Masecki – piano, dyrekcja muzyczna
Kamil Szuszkiewicz – trąbka
Michał Górczyński – klarnet, saksofon
Tomasz Duda – saksofon
Piotr Domagalski – kontrabas
Jerzy Rogiewicz – perkusja
Wyzwanie stworzenia na żywo ścieżki dźwiękowej do piłkarskiego spotkania ćwierćfinałowego podjął sekstet Profesjonalizm. Zespół osiągnął prawdziwe mistrzostwo w przełamywaniu języka tradycyjnego jazzu poprzez wirtuozowski dźwiękowy drybling oraz przewrotne rozwiązania stałych fragmentów gry. Profesjonalizm sekstetu wydaje się być gwarantem naszego sukcesu w ćwierćfinałach. Spotkanie poprzedzimy fragmentem Ekecheirii Krzysztofa Pendereckiego by przypomnieć, że polscy awangardziści już w 1972 roku nie stronili od tematyki sportowej. Ta krótka kompozycja na taśmę otwierała wówczas Igrzyska pamiętnej Olimpiady w Monachium.
Wykład niedzielny wprowadzający w tematykę wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”, 2012-06-24, godz. 12.00
sala kinowa, wstęp wolny
Prelekcja wprowadzająca w tematykę wystawy, prowadzona przez współpracownika Działu Edukacji: Karolinę Zalewską.
Czas trwania ok. 50 minut.
Dinozaury, prace z kolekcji Muzeum Sztuki Dziecka, 2012-06-17 – 2012-06-28, godz. 12.00
Wystawa prac z Muzeum Sztuki Dziecka oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci
Rzeźba: 17.06.2012, godz. 12.00-14.00
Malarstwo: 24.06.2012, godz. 12.00-14.00
Zapisy pod adresem: krolikarnia@mnw.art.pl
Od 17 czerwca 2012 r. w Królikarni można oglądać wystawę prac z kolekcji Muzeum Sztuki Dziecka. Tytułowe dinozaury to rzeźby wykonane przez małych artystów z papier-maché. Są wielkie, jak mówią ich autorzy: „to dinozaury naturalnej wielkości”. Ściany galerii pokrywają przepyszne kolorowe arrasy w animalistyczne wzory, w powietrzu latają dziwaczne ptaszyska. Prezentowane prace powstały na przestrzeni wielu lat w słynnej żoliborskiej pracowni prowadzonej przez artystkę Barbarę Szydelską od 1965 roku do dziś.
Najprawdopodobniej niektórzy „mali artyści” od dawna nie są już dziećmi, może niektórzy z nich są dziś artystami dorosłymi. Dzięki działalności Muzeum Sztuki Dziecka ich wczesna twórczość nie została zapomniana, nie zbutwiała na rodzinnym strychu. Ta jedyna w swoim rodzaju instytucja nie ma własnej siedziby, jej bogate zbiory tułają się po przypadkowych magazynach. Zaprosiliśmy je więc na kilka dni do Muzeum Rzeźby w Królikarni, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, bowiem misja naszych instytucji jest taka sama, różnimy się tylko skalą.
Zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy, a dzieci do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach: 17.06 między godz. 12.00 a 14.00 wspólnie wyrzeźbimy wielkiego dinozaura, zaś 24.06 na warsztatach malarskich powstanie jego portret.
Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Rzeźby w Królikarni
Warsztaty familijne – Czy szata czyni człowieka? 2012-06-24, godz. 13.00
Niedzielne warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat (24 czerwca i 19 sierpnia)
Czy szata czyni człowieka?
Korona i płaszcz. Żupan i kontusz. Garnitur i krawat. Czy wystarczy je założyć, aby stać się królem, szlachcicem, biznesmenem? Może potrzebne są jeszcze inne przedmioty? A może niezbędne są też jakieś przymioty? Każdy z uczestników zajęć będzie miał okazję stworzyć nietypowy autoportret.
Zajęcia bez zapisów.
Obowiązuje bilet wstępu na wystawę.
Warsztaty organizowane w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”.
WYSTAWY
Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi, 18 maja – 23 września 2012
„Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” to wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.
Na ekspozycji prezentowane są historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich (władca jako bóg; wywyższenie przez bliskość wobec władcy-boga; hierarchia z woli boga), ale też hierarchie w społeczeństwach demokratycznych, republikańskich, deklaratywnie egalitarnych (władza z woli ludu; równość jako negacja hierarchii z urodzenia). Elementem wystawy są też hierarchie w społeczeństwach nowoczesnych, w których nastąpił regres autorytarny, powrót dawnych hierarchii totalnych i totalitarnych (nazizm, faszyzm, stalinizm; dyktatura proletariatu, komunizm). Wystawę kończą dzisiejsze hierarchie i ich nowe instrumentaria służące „wywyższeniu”: przywilej dostępu do mediów czy świat współczesnych ekskluzywnych gadżetów.
Dinozaury, prace z kolekcji Muzeum Sztuki Dziecka, 2012-06-17 – 2012-06-28, godz. 12.00
Wystawa prac z Muzeum Sztuki Dziecka oraz bezpłatne warsztaty dla dzieci
Rzeźba: 17.06.2012, godz. 12.00-14.00
Malarstwo: 24.06.2012, godz. 12.00-14.00
Zapisy pod adresem: krolikarnia@mnw.art.pl
Muzeum Sztuki Dziecka istnieje od prawie 50 lat i jest prowadzone przez Fundację Dziecko i Sztuka. Jego zbiory zawierają niemal 4500 cennych przykładów dziecięcej sztuki z lat 1965-2012. Większość eksponatów stanowią prace powstałe w ramach zajęć organizowanych przez Pracownię Plastyczną Fundacji, lecz liczna jest także grupa dzieł otrzymanych z innych ośrodków oraz od osób prywatnych. Muzeum udostępnia swoje zbiory do celów naukowych i badawczych. Prace prezentowane są na wystawach stałych i okresowych, w kraju i za granicą (Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Kanada i Brazylia). Stanowią uzupełnienie zbiorów sztuki profesjonalnej i traktowane są jak część kultury narodowej.
***
Fundacja Dziecko i Sztuka jest organizacją pożytku publicznego, wspierającą ogólny rozwój dziecka, z nastawieniem na samodzielne myślenie i kreatywne podejście do życia. Jest to możliwe dzięki Pracowni Plastycznej działającej przy Fundacji. Umiejętności nabyte podczas zajęć w Pracowni procentują w przyszłości – wychowankowie są ludźmi otwartymi na świat, wrażliwymi, pełnymi wiary we własne możliwości. Zajęcia organizowane przez Fundację Dziecko i Sztuka są sposobem na ciekawe spędzenie wolnego czasu, rozbudzają pasję, która często zostaje na całe życie. Obecnie Fundacja otacza swoją opieką dzieci i młodzież z całej Warszawy. Pracownia Plastyczna działa na warszawskim Żoliborzu i prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku 5-15 lat oraz dla młodzieży licealnej. Więcej informacji na www.muzeumsztukidziecka.pl.
Plakat na sportowo, 9 maja – 30 czerwca 2012, Lotnisko Chopina w Warszawie
W Galerii sztuki na Lotnisku Chopina otwarta została wystawa pt. „Plakat na sportowo” przygotowana przez Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Prezentowane na wystawie prace powstawały w latach 1920–1970. Ich twórcami są najwięksi mistrzowie plakatu m.in. E. Bartłomiejczyk, T. Gronowski, St. Osiecki, J. Skolimowski, H. Tomaszewski, W. Świerzy, E. Lipiński, M. Freudenreich.
W celu urozmaicenia ekspozycji prace o tematyce sportowej skonfrontowano z plakatami turystycznymi zachęcającymi do odwiedzin w Polsce i zwiedzania najbardziej urokliwych jej zakątków. Aby utrzymać jednolity charakter ekspozycji plakaty turystyczne dobierano z tego samego okresu co prezentowane plakaty sportowe.
Wystawa „Plakat na sportowo” realizowana jest w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które do współpracy zaprosiło dwie instytucje – Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki. Cel projektu to promocja polskiej sztuki, możliwość jej zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców. Ekspozycja jest zapowiedzią Jubileuszu 150-lecia MNW, nad którym Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
SKONTRUM Ewolucje, 18 maja – 4 grudnia 2012, Królikarnia
23. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Galeria Główna, Nowa Galeria, Wystawa czynna od 2 czerwca do 16 września 2012 roku.
Na 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu 2012 zgłoszono 2165 plakatów( w tym 1727 plakatów profesjonalistów i 360 plakatów debiutantów oraz 78 plakatów w kategorii Euro 2012), 915 artystów z 49 krajów.
Komisja Kwalifikacyjna dokonała wyboru na wystawę konkursową 23. MBP 675 plakatów (w tym 461 plakatów profesjonalistów i 157 plakatów debiutantów i 57 plakatów w kategorii Euro 2012), 303 artystów (w tym 461 profesjonalistów i 156 debiutantów i 84 artystów w kategorii Euro 2012)
w poszczególnych kategoriach:
115 plakaty w kategorii A – plakaty ideowe
322 plakatów w kategorii B – plakaty kulturalne
24 plakaty w kategorii C – plakaty reklamowe
157 plakatów w kategorii D – Złoty Debiut
57 plakatów w kategorii E – kategoria specjalna Euro 2012
Międzynarodowe Jury:
Takashi Akiyama Japonia
Michał Batory Francja/Polska
Anthon Beeke Holandia
Marta Granados Kolumbia
Igor Gurovich Rosja
Bojidar Ikonomov Bułgaria
Piotr Kunce Polska
Alain Weill Francja
SKONTRUM Ewolucje, 2012-05-18 – 2012-12-04
SKONTRUM Ewolucje to druga odsłona wystawy otwartej w grudniu 2011 r.
Pierwotnie celem projektu była próba zmierzenia się z historią i charakterem zbiorów rzeźby Muzeum Narodowego w Warszawie. Kilkaset obiektów stłoczonych w niewielkiej przestrzeni pałacu Królikarnia pozwalało na prześledzenie stu pięćdziesięciu lat rozwoju największej w Polsce kolekcji rzeźby. SKONTRUM Ewolucje poddaje refleksji jej najnowszą historię oraz dalszy kierunek polityki gromadzenia dzieł sztuki w MNW. Dotychczasową ekspozycję uzupełniono o dzieła polskich artystów tworzących w ostatnim dwudziestoleciu. Prace wypożyczono od autorów i kolekcjonerów prywatnych, gdyż reprezentacji tego okresu brakuje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.