Muzeum Narodowe w Warszawie wychodzi z ofertą edukacyjną poza swoją siedzibę w ramach projektu Muzeum na Wynos. Działanie to pozwala na poszerzenie kręgu odbiorców sztuki o grupy dzieci i młodzieży, które mają ograniczony dostęp do zajęć prowadzonych w muzealnych galeriach. W ramach Muzeum na Wynos edukatorzy MNW prowadzą bezpłatne warsztaty w miejscach wybranych przez zamawiających. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z największych ośrodków edukacji pozaszkolnej w Polsce. Ideą Muzeum na Wynos jest wyjście z ofertą edukacyjną poza gmach MNW, a w szczególności dotarcie do dzieci i młodzieży, które mają ograniczoną możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Otwartość i mobilność wpisana w projekt pozwala na bliższe spotkanie z odbiorcami oraz poznanie ich potrzeb.
Twórcze warsztaty prowadzone w ramach Muzeum na Wynos mają charakter interaktywny. Ich celem jest przybliżenie tematów związanych z powstawaniem dzieł, odkrywaniem świata sztuki oraz tajemnic, które kryją historie obrazów.
Zajęcia prowadzone są w poniedziałki i środy od września do grudnia 2016 roku. Istnieje możliwość prowadzenia warsztatów tłumaczonych na
Polski Język Migowy (PJM).
MNW przyjmuje rezerwację warsztatów w Dziale Edukacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–15.00 pod nr tel. +48 22 621 10 31 wew. 246
lub 22 629 50 60.
Tematy Warsztatów
W pracowni malarza
Warsztat malarza to przestrzeń wypełniona ciekawymi przedmiotami – sztalugami, paletami, blejtramami. Unosi się tu zapach farb, kleju, olejów
i pigmentów. Uczestnicy warsztatu przeniosą się na chwilę do pracowni artysty i spróbują swoich sił – zrobią farby i stworzą dzieło sztuki.
Warsztat rzeźbiarza
Z drewna, kamienia, metalu, gliny… rzeźbę można zrobić niemal ze wszystkiego. Od użytego materiału zależy wybór narzędzi i techniki. Warsztaty są doskonałą okazją do poznania tajników pracy rzeźbiarza i stworzenia własnego trójwymiarowego dzieła sztuki.
Zabawa w detektywa
Namalowane na portretach postacie owiane są tajemnicą. Kim były? Co lubiły? Skąd pochodziły? Otaczające je przedmioty to wskazówki, które pomogą nam rozszyfrować tożsamość bohaterów.
Tajemnice archeologii
Wykopaliska w czterech ścianach? To naprawdę możliwe! Spotkanie jest poświęcone archeologii i pracy archeologów, ich metodom i celom, jakie sobie stawiają. Nie tylko miłośnik starożytności znajdzie tu coś dla siebie.
Koordynacja projektu: Ania Knapek aknapek@mnw.art.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego
Więcej informacji na stronie:
http://www.mnw.art.pl/edukacja/aktualnie/muzeum-na-wynos–wrzesien-grudzien-2016/