Zapraszamy na wakacyjne warsztaty familijne „(Nie) wywyższaj się!” dla dzieci w wieku 5–12 lat wraz z opiekunami
Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3. Zajęcia odbywają się w galeriach stałych oraz na wystawie „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”.
Czas: we wtorki i czwartki lipca oraz sierpnia o godzinie 12.00.
Zasady uczestnictwa: bez zapisów, wymagana obecność opiekunów.
Koszt: dzieci – wstęp bezpłatny, opiekunowie – bilety wstępu na wystawę (ulgowy 15 zł, normalny 20 zł).
Harmonogram spotkań:
12.00 – zbiórka w holu głównym
Zajęcia trwają ok. 70 minut
2 sierpnia (czwartek)
„Dzieci wywyższonych”
Aleksander Macedoński, Louis-Auguste de Bourbon, Zbigniew Mehoffer, Celina Michałowska, Helena, Beata i Tadeusz Matejko to dzieci sławnych rodziców, których wizerunki możemy spotkać w muzeum. Podczas zajęć zastanowimy się, czy sława jest dziedziczna.
7 sierpnia (wtorek)
„Muzealny poczet wywyższonych”
W muzeum można zobaczyć wiele wizerunków sławnych i zasłużonych osób: królów, malarzy, poetów, a nawet polityków. Wędrując przez kolejne galerie, spróbujemy odnaleźć ich jak najwięcej. W ten sposób powstanie muzealny poczet wywyższonych.
Jak powstawało Muzeum Narodowe i jego zbiory?
Wykłady towarzyszące obchodom Roku Jubileuszowego MNW
maj 2012 – maj 2013
17.30 – sala kinowa, wstęp wolny
Zapraszamy na cykl wykładów dotyczących historii muzeum i jego kolekcji, które odbędą się w czerwcu, lipcu i sierpniu 2012 roku (w środy)
Wykłady z dziedziny konserwacji i opieki nad zbiorami
1 sierpnia (środa)
Określenie palety malarskiej i techniki twórcy w świetle badań materiałowo- technologicznych – Elżbieta Rosłoniec, konserwator w Laboratorium MNW
Badania obiektów zabytkowych są niezbędne w procesie konserwacji i przydatne w ustaleniu autorstwa lub potwierdzeniu autentyczności dzieła. Identyfikacja pigmentów i spoiw malarskich pozwala określić miejsce i okres wprowadzenia ich do praktyki malarskiej. Ustalenie stratygrafii różnicuje chronologicznie kolejne warstwy malarskie. Poznajemy historię obiektu, określamy technikę wykonania.
8 sierpnia (środa)
Prace konserwatorskie i dokumentacyjne na przykładzie płaszcza koronacyjnego Augusta III oraz kilku innych obiektów ze zbiorów MNW – Jolanta Latkowska-Romaniuk, kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin w MNW wraz z zespołem
Na wykładzie ilustrowanym zdjęciami zostaną zaprezentowane prace konserwatorskie, jakie wykonano przy płaszczu koronacyjnym Augusta III oraz na dwóch XVIII-wiecznych okryciach kobiecych zwanych jupkami. Pokażemy również grupę obiektów poddanych konserwacji w pracowni muzealnej. Na ich przykładzie zostaną omówione metody prac oraz ich różnorodność w zależności od rodzaju obiektu i materiału, z jakiego zostały wykonane.
Warsztaty
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku
5–12 lat organizowane w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wywyższeni.
Od faraona do Lady Gagi”
5 sierpnia / niedziela / 13:00
„Król na medal”
Obowiązuje bilet wstępu na wystawę
Wakacyjne warsztaty familijne
„(Nie) wywyższaj się!”
dla dzieci w wieku 5–12 lat
wraz z opiekunami