Ponad 150 historycznych domów, sklepików i pokojów dla lalek z całego świata. Unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Magiczne wnętrza, tysiące maleńkich drobiazgów. Godziny wspaniałej zabawy, która dawno przeminęła, ale jej czar urzeka nas do dziś. Zachwyt, zaduma, magia i inspiracja do własnej twórczości – to właśnie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek. Zapraszamy do najbardziej urzekającego i tajemniczego Muzeum w Polsce i w Europie. Zwiedzanie tego miejsca to nie tylko dobra rozrywka, ale także powrót do historii i wspomnień z dawnych lat.
Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 11:00-19:00
Muzeum funkcjonuje w dwóch, oddalonych od siebie o 300 metrów Oddziałach na Warszawskiej Starówce:
1.Oddział Główny Muzeum działa pod adresem: Podwale 15
Eksponowane są tutaj dwie wystawy stałe; „W świecie dawnych domków dla lalek” oraz „Zabawki sakralne”. Miejsce jest dostosowane do zwiedzania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
2. Oddział Wystaw Czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4, tuż przy Rynku Starego Miasta. Prezentuje różnorodne wystawy czasowe o tematyce związanej z dawnymi zabawkami, lalkami i grami.
W Muzeum doskonale będą się bawić zarówno dorośli, dzieci… ale i seniorzy, którzy przypomną sobie o czasach zabawy w dzieciństwie!
TROSZKĘ HISTORII…
Muzeum Domków dla Lalek powstało w roku 2016, więc jest to relatywnie nowy punkt na mapie stołecznych atrakcji. W Polsce i Unii Europejskiej jest jedyną tego rodzaju ekspozycją. Za to Warszawa „wygrywa” z całym kontynentem ilością eksponatów. I co więcej najstarszy z nich ma ponad 200 lat!
Projekt został zrealizowany z inicjatywy Fundacji Belle Époque.
Można śmiało powiedzieć, że to miejsce jest zarówno dla małego dziecka, jak i dla 100- latka. Dla tych pierwszych, to niepowtarzalna okazja do poznania otaczającego nas świata. Dla drugich, to świetna okazja do nostalgicznej wyprawy w dawne czasy.
Domki, które stworzono w miniaturze, pokazują przemiany społeczne, technologiczne i obyczajowe ostatnich 200 lat. – Można zaobserwować jak ludzie kiedyś mieszkali, jak pracowali, po prostu jak wyglądało życie. Niezwykle istotna jest dbałość o szczegóły. Uważny obserwator dostrzeże np. naszyjnik mający około pół centymetra, karty do gry wielkości paznokcia, czy też piec kuchenny i garnki.
Domki pochodzą nie tylko z różnych zakątków świata, ale także z różnych epok. Wizyta w muzeum to zatem nie tylko radość i wzruszenie, ale także świetna lekcja historii i geografii. Zresztą taki właśnie cel przyświeca tej instytucji. Edukacja w szerokim tego słowa znaczeniu. Fundacja Belle Epoque powstała, aby propagować wiedzę i świadomość społeczeństwa odnośnie roli zabawek i zabawy w historii cywilizacji, ze szczególnym uwzględnieniem domków dla lalek i miniatur jako dokumentu dawnych czasów, bogatej dziedziny sztuki i rzemiosła, zjawiska kulturalno-społecznego i edukacyjnego.