W kolejnej odsłonie kampanii Suchy Poranek Wiktor Zborowski czyta
bajkę nie tylko dla dzieci
Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego przez dzieci podczas snu to medyczne schorzenie, a nie efekt emocjonalnych zaburzeń u dziecka. Wystarczy odpowiednie leczenie, by pozbyć się problemu na zawsze!
„Tymkowi śniło się, że pływa w ciepłym morzu. Musiał przyznać, że to był bardzo przyjemny sen, aż do chwili, gdy woda zrobiła się lodowata…”. Tak zaczyna się książka Zofii Staniszewskiej „Jak Tymek został detektywem” i taki jest też początek dnia w wielu polskich domach – znów mokra piżamka i mokre łóżko. Wstyd, skrępowanie, utarte negatywne przekonania sprawiają, że moczenie nocne jest źródłem stresu rodziców i ogromnej traumy u dzieci. Dorośli, w obawie przed posądzeniem o zaniedbania wychowawcze czy niewłaściwą atmosferę w domu, bagatelizują problem i nie szukają pomocy.
Twórcy kampanii Suchy Poranek postanowili zatem o moczeniu nocnym u najmłodszych mówić wprost – w sposób atrakcyjny dla dzieci i niezwykle pożyteczny dla dorosłych, uświadamiający im sedno problemu. Tak powstała opowieść o Tymku – przerażonym małym chłopcu, który w towarzystwie swojego dziadka rozpoczyna detektywistyczne śledztwo i poszukuje winowajcy swojego utrapienia – „niechcianych sików”.
Książka „Jak Tymek został detektywem” jest dostępna zarówno w formie drukowanej, jak i e-booka oraz audiobooka, a także w wersji dla dzieci lubiących bajki oglądać. Właśnie pojawiła się nowość – film, na którym historię Tymka czyta znany aktor Wiktor Zborowski. Wszystkie formy publikacji można bezpłatnie zamówić, obejrzeć lub pobrać na stronie www.suchyporanek.pl.
Warto pamiętać o tym, że moczenie nocne – fachowo nazywane enurezą – jest chorobą uleczalną. Jej przyczyny mają charakter medyczny. Są to m.in. nadmierna produkcja moczu w nocy, niemożność obudzenia się lub zmniejszona pojemność pęcherza moczowego. Konsultacja z lekarzem rodzinnym lub pediatrą umożliwi ustalenie zasadniczych przyczyn nocnego moczenia i postawienie diagnozy. Odpowiednia terapia pozwoli całkowicie wyeliminować problem.