Ponad 500 zawodników z 6 kontynentów, 44 krajów świata zgromadzi się w dniach 15-17 lipca w Sportovny Hala Radotín w Pradze, aby walczyć o tytuł Mistrza Europy w układaniu Kostki Rubika. Jeżeli pojawi się przewidywana liczba zawodników, Euro 2016 będzie trzecią największą imprezą speedcubingu na świecie i największym tego typu wydarzeniem w Europie.
Kostka Rubika jest wynalazkiem węgierskim. Stworzył ją profesor architektury Ernő Rubik w 1974 roku. Pierwotna nazwa tych specyficznych puzzli brzmiała „Magiczna kostka”, ale od 1980 roku nazywana jest „Kostką Rubika”. Pierwsze zawody w układaniu Kostki Rubika odbyły się w 1982 roku na Węgrzech – wygrał je uczestnik z USA, Ming Thai, z czasem 22.88 sekundy. Obecnie rekord wynosi 4.90 sekundy.
Środowisko pasjonatów kostki znacznie się rozrosło w porównaniu do 1982 roku. Obecnie startujący biorą udział nie w jednym, ale w aż 18 wydarzeniach, trwających przez trzy dni. Oprócz układania oryginalnej kostki o wymiarach 3x3x3, składa się także mniejsze (2x2x2) i większe (4x4x4 – 7x7x7). Powstają również różnego rodzaju urozmaicenia, takie jak układnie jedną ręką, z zasłoniętymi oczami, czy nawet przy pomocy stóp. Nie zabraknie też wydarzeń niezwiązanych z samą kostką (Rubik’s Clock, Pyraminx, Square-1 itp.).
Na tym wydarzeniu nie jest ważny wiek ani płeć. Najstarszy zawodnik ma 57 lat, a najmłodszy to jedynie sześciolatek, choć większość zawodników zamyka się w przedziale 21-22 lata. Wszyscy startują w tej samej kategorii , ponieważ cel, który przyświeca zawodnikom jest zawsze ten sam – ułożyć kostkę jak najszybciej.
Układanie Kostki Rubika nie jest magią, choć niektórym może się tak wydawać. Istnieje wiele systemów, które uczą jak rozwikłać zagadkę. Metoda dla początkujących składa się z 5-10 algorytmów, dzięki którym można ułożyć elementy w czasie 3-5 minut. Jeżeli chcesz układać kostkę tak szybko jak najlepsi, musisz nauczyć się setek algorytmów i dużo ćwiczyć.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia na stronie: https://euro2016.cubing.net/