Jest to świadczenie skierowane do tych kobiet i mężczyzn, którzy wychowali przynajmniej czworo dzieci i nie mają zagwarantowanych środków do życia w postaci świadczeń o minimalnej wysokości. Szczegółowo prawo do zasiłku mają osoby:
– matki, które ukończyły 60 lat i urodziły i wychowały lub tylko wychowały przynajmniej czworo dzieci
– ojcowie, którzy ukończyli 65 lat i wychowali przynajmniej czworo dzieci, z powodu śmierci ich matki, lub porzucenia przez nią dzieci.
Warunek urodzenia i wychowania lub tylko wychowania dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej za wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej.
Świadczenie Mama 4+ nie ma określonej wysokości, ale wynosi nie więcej niż najniższa wypłacana emerytura, czyli obecnie 1250,88 zł brutto. Jeśli osoba ma emeryturę lub rentę niższą od tej kwoty, jest mu wypłacane świadczenie Mama 4+ w postaci uzupełnienia brakującej kwoty do wysokości najniższej emerytury.
Jak otrzymać świadczenie?
Wnioski składa się w ZUS-ie albo w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do wniosku należy dołączyć: akty urodzenia dzieci, ich numery PESEL, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz o innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.
Prawo do świadczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej niż od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.