Jest to projekt realizowany od kilku lat we współpracy z bibliotekami mającymi oddziały dla najmłodszych czytelników. Objęte są nim trzy grupy dzieci: noworodki, przedszkolaki oraz pierwszoklasiści.
Zanim przedstawimy założenia projektu, mały wstęp od redakcji. W naszym kraju stosunkowo wielu rodziców czyta dzieciom w wieku od 1 roku do około 6 lat. Najczęściej wieczorem przed snem. Niestety mniej więcej w wieku około 7 lat, dzieci odkrywają na dobre elektroniczne gadżety, a pójście do szkoły jest dla rodziców sygnałem, że teraz potomek powinien czytać sobie sam. Ponieważ dziecko jeszcze nie umie czytać płynnie, zniechęca się samodzielną lekturą i w rezultacie porzuca kontakt z książką, wybierając łatwiejsze w obsłudze gry na smartfonie. I tak się zaczynają się problemy z sięganiem po jakąkolwiek książkę.
O tym czy dziecko będzie lubiło kontakt z literaturą, decydują rodzice! Jeśli rodzice czytają sami książki, jeśli regularnie czytają dziecku i nie zaprzestaną tej praktyki przynajmniej do momentu opanowania bardzo dobrej techniki czytania przez dziecko (statystycznie do wieku 8-9 lat) – wychowają małego mola książkowego.
Projekt „Mała książka – Wielki Człowiek”
Noworodki: w 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 100 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymało Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce, a do połowy 2019 r. zostanie rozdanych aż 360 tys. wyprawek. W akcji Instytutu Książki biorą udział te szpitale, które wyraziły zgodę oraz chęć na nieodpłatną dystrybucję Wyprawek Czytelniczych na swoich oddziałach.
Przedszkolaki: Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Pierwszoklasiści: Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w skali ogólnopolskiej rozpocznie się we wrześniu 2020 r. i będzie skierowany do dzieci rozpoczynających edukację w szkołach podstawowych. Każdy pierwszoklasista otrzyma wyjątkową publikację, na przykład w bibliotece szkolnej, która pomoże mu postawić pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.
W październiku rozpoczął się pilotaż projektu skierowany do wszystkich uczniów pierwszych klas szkół podstawowych w Małopolsce, które włączą się do akcji. Dla pierwszoklasistów przygotowano antologię „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany wybór utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne.
Skorzystaj z akcji, zabierz dziecko do biblioteki i dołączcie do grona miłośników literatury! Więcej szczegółów o akcji przeczytacie tutaj: http://wielki-czlowiek.pl/, z tej strony pochodzi część informacji z artykułu.