Wszystkie soboty lata do 27 sierpnia 2016
godz. 12.00
wstęp wolny, obowiązują zapisy:
info@csw.art.pl
lub telefonicznie: 628 12 71, wew. 135 (wtorek–niedziela, 12.00–19.00)
Czy w Afryce zabawki można kupić w sklepie? Co to są obiektofony? Jakie tajemnice kryją się w głębinach? Co to jest piękno? Po co są grotołazi? Kto to jest Mamiwata? Z czego składa się świat? Czy baobab potrafi słyszeć? Na te i inne pytania, postawione przez małe i duże dzieci, odpowiada sztuka współczesna podczas letniego cyklu Lato na Jazdowie.
Wiek 5-10 lat to w rozwoju człowieka czas otwartych uszu, otwartych oczu” i „otwartej głowy. Dzieci chłoną wiedzę, są ciekawe wszystkiego, zasypują nas seriami pytań i zaskakują głębokimi, ważnymi stwierdzeniami. Naukowcy potwierdzili, że właśnie w tym wieku najintensywniej rozwija się słuch dzieci i ich postrzeganie. Są świetnymi obserwatorami i słuchaczami. To mali odkrywcy, naukowcy, artyści i filozofowie. Są ruchliwe, chłonne, kontaktowe, niezwykle aktywne i fizycznie, i umysłowo. To po prostu OdJazdowe Dzieciaki. Co zrobić, by rozwijać te cechy i umiejętności?
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski stanie się tego lata idealnym miejscem dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego najmłodszych i ich kreatywności, ale także miejscem beztroskiej zabawy i radości dla ich opiekunów. Wszystko to dzięki sztuce i muzyce współczesnej oraz dzięki wystawom wielkich artystów: Angeliki Markul, El Hadjiego Sy i twórcom wystawy Rzeczy robią rzeczy, którzy poprzez swoją sztukę stawiają istotne pytania, budzą zdziwienie, zachęcają do działania, tworzą skojarzenia, fascynują, skłaniają do myślenia i robienia rzeczy niezwykłych.
6 sierpnia 2016
Opowieści griota – bajki afrykańskie
prowadzenie: Mamadou Diouf
Bajki są ważnym elementem afrykańskiej literatury ustnej. Służą do przekazywania wartości danej grupy społecznej lub etnicznej. Nikt nie zna pochodzenie bajek afrykańskich, które są na ogół odbiciem społeczeństwa i nie mają autora. Należą one do społeczeństwa, z którego pochodzą. Bohater bajek afrykańskich to ludzie, zwierzęta, elementy przyrody, Mamiwata – pół człowiek pół ryba a także duchy i bogowie. Podczas warsztatów dzieci będą mogły stworzyć swoje własne bajki inspirowane afrykańskimi.
13 sierpnia 2016
Afrykański rytm i taniec
prowadzenie: Anika Kamińska
Afryka to gorący, tętniący rytmem, rozśpiewany i roztańczony kontynent, gdzie wspólne muzykowanie jest źródłem radości i sposobem na odreagowanie trudów dnia. Zapraszamy na interaktywny program artystyczny, podczas którego odbędą się warsztaty gry na autentycznych afrykańskich bębnach djembe i dundun, warsztaty tradycyjnego tańca afrykańskiego z akompaniamentem bębnów na żywo. Poznacie również afrykańskie historie i zabawy ludowe. Zapraszamy na afrykańską przygodę.
20 sierpnia 2016
Z czego składa się świat, czyli elementy przemiany
prowadzenie: Stowarzyszenie Aqueduct
Spotkanie dla małych filozofów, realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Aqueduct. Podczas spotkania przyjrzymy się wystawie El Hadjiego Sy pod kątem przemiany, zachodzącej w świecie przyrody, człowieka i w świecie sztuki. Porównamy elementy, o których mówi artysta, do elementów (pierwiastków) wymienianych przez pierwszych filozofów świata: Talesa z Miletu, Anaksymandra i Heraklita. Dla El Sy te elementy to woda, ogień, ziemia, powietrze i niebo. A z czego składał się świat według pierwszych filozofów?
27 sierpnia 2016
Skarby baobabu
prowadzenie: Michał Malinowski
Baobab to symbol Senegalu, kraju, z którego pochodzi El Hadji Sy, artysta, którego wystawa jest prezentowana w CSW. Baobab jest też w krajach afrykańskich miejscem spotkań, w jego cieniu ludzie rozmawiają, wymieniają się wiadomościami, opowiadają bajki i powierzają swoje tajemnice. W trakcie spotkania w cieniu baobabu dzieci wysłuchają bajek i wezmą udział w zabawach kreatywnych.
Organizator: Fundacja Sztuka i Współczesność
www.csw.art.pl