NOWA PRZESTRZEŃ KINA to kontynuacja filmowych i edukacyjnych inicjatyw Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, realizowanych w Gdyńskim Centrum Filmowym, przeniesiona do sieci internetowej. Projekt zakłada realizację i digitalizację lekcji filmowych, warsztatów, ciekawych dyskusji i spotkań z twórcami, zajęć animacyjnych dla najmłodszych oraz stworzenie nowoczesnej strony internetowej, która będzie udostępniała przygotowany materiał w formie audio, video, scenariuszy zajęć i kart pracy. Celem jest dostarczanie wartościowych materiałów audiowizualnych młodzieży, nauczycielom i edukatorom, nawiązanie do historii i tradycji w nowoczesnych formach prezentacji. W programie zajęć znajdą się ekranizacje lektur szkolnych, lekcje historii kina oraz klasyczne bajki. Wywiady i spotkania z twórcami oraz filmy opatrzone będą napisami polskimi. Dzięki realizacji projektu uda się przenieść do sieci wiele planowanych spotkań i rozmów z artystami, a także zdigitalizować te nagrane już wcześniej. Projekty BAJKA W CENTRUM, ALBATROSY, LITERATURA NA EKRANIE, LEKCJE HISTORII KINA są to projekty na co dzień realizowane w Pomorskiej Fundacji Filmowej od kilku lat. Wirtualne edycje wszystkich tych projektów i ich prezentacja w sieci pozwolą na upowszechnienie i wyjście poza zasięg lokalny. Działania dostępne w sieci powstaną m.in. w oparciu o merytoryczne doświadczenie i filmowe umiejętności wykładowców Gdyńskiej Szkoły Filmowej, profesjonalne studio filmowe oraz trzysalowe Kino Studyjne w Gdyńskim Centrum Filmowym. Zadania zrealizują osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz w działaniach edukacyjnych, takich jak: Lekcje z historii kina i form filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Warsztaty krytyki filmowej i nowomedialnej, Mistrzowie kina, Bajka w Centrum, Pomorskie Warsztaty Filmowe, gdyńska edycja Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej, Przegląd filmów uczniowskich Albatrosy. Posiadamy również doświadczoną kadrę współpracującą, która opracowuje programy Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Pomorskich Warsztatów Filmowych i innych działań edukacyjnych. Wszystkie są również związane z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych.
W ramach Kultury w sieci Pomorska fundacja Filmowa zrealizuje m.in.:
– WIRTUALNE LEKCJE Z HISTORII KINA I FORM FILMU GDYŃSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ
– WIRTUALNE LEKCJE Z ,,MISTRZAMI KINA’’ – LITERATURA NA EKRANIE
– WIRTUALNE ALBATROSY
– JAK TO SIĘ ROBI W KINIE? ZAWODY FILMOWE
– BAJKA W CENTRUM
– NARZĘDZIE KOMUNIKACJI Z ODBIORCAMI – INTERNET.
WIRTUALNE LEKCJE Z HISTORII KINA I FORM FILMU GDYŃSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ Cykl wirtualnych zajęć edukacyjnych, który ma w sposób rzetelny i ciekawy przybliżyć zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem kina oraz formami, analizą i interpretacją filmu. Zajęcia będą składały się z wykładu, ilustrowanego fragmentami filmów oraz wirtualnych warsztatów związanych z omawianym tematem. Tego typu lekcje doskonale sprawdziły się podczas poprzednich dwóch – stacjonarnych – edycji projektu, w których uczestniczyło w roku 2019 prawie 1300 uczniów. Dobór tematów był już konsultowany z nauczycielami gdyńskich szkół i łączy się z materiałem zapisanym w programach edukacji. Odbiorcami WIRTUALNYCH LEKCJI Z HISTORII KINA I FORM FILMU GDYŃSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ będą uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich.
WIRTUALNE LEKCJE Z ,,MISTRZAMI KINA’’ – LITERATURA NA EKRANIE jest kontynuacją cyklu ,,Mistrzowie Kina’’ organizowanego w Gdyńskim Centrum Filmowym od 2018 roku. Lekcje są skierowane do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Umożliwią młodzieży kontakt z dorobkiem wybitnych polskich twórców filmowych, którzy zekranizowali dzieła z kanonu lektur szkolnych. Po projekcjach odbędą się wykłady poświęcone zagadnieniom interpretacji, filmoznawczym i historycznym. Przygotowane zostaną materiały edukacyjne do wykorzystania przy dalszej analizie dzieła. Celem jest rozszerzenie podstawy programowej przedmiotów humanistycznych i zapoznanie uczniów z dziedzictwem kulturowym.
WIRTUALNE ALBATROSY Edycja wirtualna znanego wśród uczniów i nauczycieli przeglądu filmów uczniowskich Albatrosy zakłada przygotowanie przez wykładowców Gdyńskiej Szkoły Filmowej profesjonalnych warsztatów dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz organizację konkursu uczniowskich filmów 5-minutowych, ocenianych przez profesjonalne jury. Tematami warsztatów będą: 1. Pomysł i scenariusz, czyli dlaczego film bez scenariusza trudniej zrobić; 2. Przygotowanie do produkcji czyli co trzeba przygotować zanim zacznie się zdjęcia; 3. Plan filmowy cz. 1 Język filmu i reżyseria; 4. Plan filmowy cz. 2 Obraz i dźwięk; 5. Montaż i postprodukcja obrazu i dźwięku. Odbiorcami są uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich. Profesjonalne warsztaty w formie podcastów będą dostosowane do wiedzy i umiejętności uczestników. Do tej samej grupy wiekowej zostanie skierowany konkurs filmowy.
JAK TO SIĘ ROBI W KINIE? ZAWODY FILMOWE Rozmowy z przedstawicielami zawodów filmowych to nowa propozycja, przygotowana dla uczniów i przyszłych studentów oraz dorosłych zainteresowanych branżą filmową. Oferta adresowana jest do ludzi zainteresowanych kulisami pracy nad filmem, szczególnie do licealistów, rozważających swoją zawodową przyszłość, poszukujących inspiracji, które mogą ich ukierunkować przy wyborach kierunków studiów. Poznamy bliżej zawody filmowe. Porozmawiajmy z zawodowcami, fachowcami, ludźmi polskiego kina, którzy stoją za powodzeniem najlepszych produkcji. Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, aktorzy… ale też: montażysta, scenograf, charakteryzator, kostiumograf, reżyser castingu, kaskader, klapserka, wózkarz, oświetlacz, realizator dźwięku, kompozytor, kierownik produkcji, statysta, a nawet… treser zwierząt. Kto czyta napisy końcowe po filmie, wie, jak wiele osób nad nim pracowało. Promocja cyklu opierać się będzie na komunikacji w mediach społecznościowych, a także bezpośrednim kontakcie ze szkołami.
BAJKA W CENTRUM Oferta zawierająca 10 serii bajek i animacji, połączona z warsztatem, pokazem uzupełniającym poruszaną tematykę. Wybrane techniki i metody warsztatowe oswajają widzów z obrazem, rozwijają wyobraźnię, uzupełniają treści pojawiające się w czasie projekcji. Przy pomocy nowatorskich technik dzieci mogą przejść się na wirtualny spacer, by poznać niedostępne na co dzień zakamarki kina, poznać obsługę projektora, stworzyć własną animację poklatkową, nauczyć się tworzyć dźwięki lub wykazać się twórczo przy charakteryzacji.
Skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz do ich rodziców i opiekunów. Rodziny mogą je odtworzyć w domowym zaciszu. Warsztaty zachęcają do zaangażowania się we wspólną zabawę. Dostępność projektu oraz materiałów wykorzystanych w nagraniach zwiększa kontakt odbiorców ze sztuką filmową. Cykle sprawdzą się także w placówkach edukacyjnych. Odpowiednio dobrana długość odcinków przyciągnie dziecięcą uwagę, bohaterowie zachęcą do wspólnej zabawy, a pokazy pomogą w rozwinięciu przedstawionego tematu wychowawcom.
NARZĘDZIE KOMUNIKACJI Z ODBIORCAMI – INTERNET.
Celem jest stworzenie profesjonalnej strony internetowej, na której będą prezentowane, przygotowane w ramach projektu materiały jak i te archiwalne zdigitalizowane. Strona www będzie narzędziem komunikacji z odbiorcami. Poprzez stronę będą zbierane adresy e-mail osób zainteresowanych otrzymywaniem newslettera. Zaplanowane w ramach projektu cykle przeniesione do sieci internetowej będą udostępniane publiczności, widzom za darmo.