W ostatnich tygodniach często słyszymy apele z Ministerstwa Zdrowia, powtarzane przez media, aby osoby, które wyzdrowiały z covid-19, zgłaszały się do szpitali w celu oddania osocza dla kolejnych chorych.
Kto może stać się dawcą
1. Osoba w wieku 18-60 lat.
2. Osoba, która przeszła zakażenie wirusem COVID-19 (SARS-CoV-2) w sposób objawowy lub bezobjawowy i zostało to potwierdzone odpowiednimi testami na wykrycie tego patogenu.
3. Osoby, które obecnie uważane są za zdrowe, czyli:
– od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni,
– lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
– lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).
4. Osoby chcące oddać osocze nie mogą mieć chorób przewlekłych.
5. Osocza nie mogą oddawać kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży, ze względu na obecność w ich krwi specyficznych przeciwciał.
Początkowo MZ informowało, że kobiety, które przeszły ciążę, przed oddaniem osocza będą mieć wykonywanie dodatkowe badania, ale obecnie obowiązuje zalecenie, aby od takich osób nie pobierać osocza.
6. Osoba chcąca oddać osocze nie może mieć w wywiadzie transfuzji krwi przebytej w przeszłości, ani posiadać alloprzeciwciał do antygenu HLA.
Jak pobierane jest osocze
Jest pobierane metodą plazmaferezy, trwa to ok. 30-40 minut, jednorazowo pobiera się nie więcej niż 650 ml osocza. Nie jest to zabieg bolesny, przypomina po prostu pobranie krwi.
Jak działa osocze
Jest to metoda znana medycynie od wielu lat. Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Tekst na podstawie https://www.twojakrew.pl/ozdrowiency/