Żartobliwa przestroga o niebezpieczeństwie popadnięcia w obsesję technologii
TEK to zwyczajny mały troglodyta, może trochę bardziej owłosiony, bo „w tamtych czasach wszystko było jakoś bardziej owłosione”. Jego ojciec nie zdążył jeszcze wynaleźć ognia ani pianki do golenia, ale wynalazł Internet. TEK spędza więc czas w swoim jaskiniowym pokoju przyklejony do smartfona, tableta i konsoli do gier – całymi dniami i nocami, bez przerwy. Nie interesuje się tym, co dzieje się na zewnątrz, nie zna imion swoich przyjaciół dinozaurów i przegapia epokę lodowcową. Czy ktoś zdoła go wyrwać z tego odrętwienia? Jaką rolę będzie miał we wszystkim miejscowy wulkan zwany Wielkim Wybuchaczem?
Książka wyglądem nawiązuje do IPada i sprytnie odwołuje się do doświadczeń użytkowania urządzeń mobilnych. Jest miejsce do wpisywania kodu, a na każdej stronie widać przycisk Początek i pasek statusu urządzenia. Drastycznie zmniejszający się poziom naładowania baterii i słabnący zasięg Wi-Fi doprowadzą w końcu do kluczowego momentu w życiu małego TEK-a. Co się stanie, gdy zniknie już ikonka buforowania? Czy TEK nawiąże połączenie z realnym światem?
Książka „TEK. Nowoczesny jaskiniowiec” to zabawny sposób mówienia o znaczeniu wyłączenia otaczających nas urządzeń i cieszenia się urokami pięknego świata dookoła. TEK przypomina, że powinniśmy cieszyć się życiem bez stałego przywiązania do ekranów.
Historia chłopca wpisuje się w profilaktykę uzależnień od mediów cyfrowych, stanowiąc jednocześnie doskonałą alternatywę dla spędzania wolnego czasu z użyciem nowoczesnych technologii.
Książka dostępna na www.kinderkulka.pl/ksiazki
Autor: Patrick McDonnell
Laureat medalu Caldecotta i autor bestsellerów z listy New York Timesa
Popularny amerykański autor książek dla dzieci, twórca nagrodzonej „Ja… Jane”, jak również nietłumaczonych na polski „Thank You and Good Night”, „A Perfectly Messed-Up Story”, „The Monsters’ Monster” i „Art”. W wielu krajach najbardziej znany z historyjek obrazkowych z serii „Mutts”, która stała się inspiracją dla wielu komiksów.
Autor Patrick McDonnell
Tłumaczenie Grażyna Chamielec
Tytuł oryginału TEK. The modern cave boy
Język oryginału angielski
Kategoria wiekowa 3+
Liczba stron 32
Format 18,4 x 23,5 cm
Oprawa twarda
ISBN 978-83-945873-0-7
Data premiery marzec 2017
Wydanie pierwsze, Warszawa 2017
WYDAWNICTWO KINDERKULKA
https://kinderkulka.pl/ksiazki/tek-nowoczesny-jaskiniowiec/
Jak ocalić dziecko przed dziczeniem w cyberjaskini?
W cyfrowych czasach warto czasem przypomnieć sobie, że można cieszyć się życiem bez ciągłego wpatrywania się w małe ekraniki. Historia TEK-a ubrana w niebanalną formę książki z przymrużeniem oka pokaże niebezpieczeństwo popadnięcia w obsesję technologii. I może stanowić pretekst do rozmowy o mądrym korzystaniu z tabletów i smartfonów. Premiera książki „TEK. Nowoczesny jaskiniowiec” Wydawnictwa Kinderkulka już 28 marca.
Tablet czy smartfon w ręku dziecka, nawet najmłodszego, jest znakiem naszych czasów. Według badań Fundacji Dzieci Niczyje, 43 proc. dzieci rocznych i dwuletnich, 62 proc. dzieci trzy- i czteroletnich oraz 84 proc. pięcio- i sześciolatków korzysta z urządzeń mobilnych. Co czwarte dziecko korzysta ze smartfonów i tabletów codziennie.
Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że ponad 60 proc. badanych dzieci ma doświadczenia bawienia się nimi bez konkretnego celu, a prawie 70 proc. rodziców pozwala na zabawy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wtedy, gdy chcą się zająć swoimi sprawami. Tymczasem zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie z urządzeń mobilnych niesie za sobą wiele zagrożeń.
Oczywiście smartfonów czy tabletów nie należy demonizować. Ale warto zwrócić uwagę na mądre z nich korzystanie. I modną ostatnio tendencję do bycia offline.
Takie właśnie przesłanie niesie za sobą książka o sympatycznym jaskiniowcu, która przypomina nam, że można cieszyć się życiem bez ciągłego wpatrywania się w małe ekraniki. Czasem warto wyłączyć te wszystkie „wypełniacze czasu” i docenić piękno świata, który nas otacza. Właśnie tak, jak zrobił to w końcu TEK. Zawarte w książce przesłanie skłania do refleksji i może stanowić materiał do wielu ciekawych rozmów z dzieckiem.
Ale nie tylko przesłanie się w tej książce liczy. Niebanalna jest również forma książki. Wyglądem nawiązuje do IPada, w zasadzie do złudzenia go przypomina. Odwołuje się przez to do doświadczeń użytkowania urządzeń mobilnych. Prosi o wpisanie kodu, ma przycisk Początek, a na każdej stronie widać poziom naładowania baterii (drastycznie spadający) i zasięg Wi-Fi (również słabnący).
Oryginalna forma książki to nie tylko nietypowy sposób na rozpoczęcie rozmowy na temat zasad korzystania z urządzeń mobilnych, ale przede wszystkim inne spojrzenie na niebezpieczeństwo popadnięcia w obsesję technologii – z przymrużeniem oka. Reakcje dzieci na książkę są bezcenne.
Wartością książki jest doskonała szata graficzna. Autorem ilustracji jest Patrick McDonnell, popularny amerykański autor książek dla dzieci i laureat wielu nagród. Jego ilustracje w książce „Tek. Nowoczesny jaskiniowiec” wywołują wyłącznie pozytywne uczucia i pomagają dostrzec, jak piękny może być świat poza cyfrową jaskinią, w której każdy z nas czasem się zamyka.
McDonnell pokazuje, że czerpanie przyjemności z tego wszystkiego, co natura ma do zaoferowania jest bardzo ważne. Ale czasem „obserwowanie spadających gwiazd” przez blask oślepiających nas ekranów jest dość trudne. Odłóżmy więc czasem gadżety na bok i sprawdźmy jak wiele zabawy można mieć w realnym świecie. Trzeba tylko chcieć.
Ogromnym plusem książki jest poczucie humoru. Dzieci będą rozbawione faktem, że Tek jest dość owłosiony, jak na dziecko, a także tym, że tata Teka nie wynalazł jeszcze kremu do golenia, ale zdążył wynaleźć Internet. Na pewno rozśmieszą ich też imiona dinozaurów, które na poczekaniu wymyśla TEK, bo nie zadał sobie trudu, żeby poznać prawdziwe. W końcu ma ważniejsze rzeczy na głowie niż zapamiętywanie imion. Zabawne są też postaci z wioski, w której mieszka Tek, jak chociażby Wielki Ważny Wódz.
Ale nie tylko treść jest pełna humoru. Widać go też na jasnych i pełnych koloru ilustracjach, które są bardzo dowcipne. Jak chociażby scenka, w której rodzice próbują wszelkimi sposobami oderwać Tek-a od jego urządzeń mobilnych. Mimo tego, że są dość proste, to potrafią przekazać głębię – miny mamy i taty w scenie o wynalezieniu Internetu – bezcenne.
Książka może zachęcać do pogłębiania wiedzy i stanowić wstęp do rozmowy o czasach prehistorycznych, dinozaurach, historii, wynalazkach. Ale nie tylko. Może też być zaczątkiem rozmów na temat zdrowego stylu życia, balansu między korzystaniem z nowoczesnych technologii a aktywnym wypoczynku poza domem czy znaczeniu posiadania prawdziwych przyjaciół i wiele, wiele więcej.
To zabawna, błyskotliwa, a przy tym pouczająca historia. Dobra zabawa dla dzieci i dorosłych gwarantowana!
Książka dostępna na www.kinderkulka.pl/ksiazki