Jak dobrze, że z każdym dniem wzrasta nie tylko liczba szkolnych zadań domowych do zrobienia zdalnie, ale także propozycji ciekawych, samodzielnych zajęć dla dzieci. Jedno z największych krajów centrów edukacyjnych, czyli Centrum Nauki Kopernik także wyszło z inicjatywą na trudny czas narodowej kwarantanny.
Wchodząc na stronę Centrum Nauki Kopernik, od razu rzucą nam się w oczy kolorowe kwadraty z #Kopernikwdomu. Mamy do dyspozycji dwa działy „Eksperymentuj samodzielnie” (do śledzenia też na Facebooku) i „Dla nauczycieli”.
Eksperymentuj samodzielnie
W domu można eksperymentować, konstruować, główkować… a przy tym dobrze się bawić. W tym dziale znajdziemy propozycje prostych doświadczeń z wykorzystaniem zwykłych domowych przedmiotów.
Na przykład z użyciem papierowych kubków, skonstruujemy kubkofon, z pomocą mąki ziemniaczanej i wody powstanie tzw. płyn nienewtonowski, a z kieliszków napełnionych wodą… harfa. A może zaskoczycie wszystkich konstrukcją pt. magiczny palec?
Prezentowane eksperymenty dzieci będą w stanie wykonać same. Warto je przy okazji zachęcić do prowadzenia dziennika obserwacji i wniosków – tak jak robili to prawdziwi naukowcy i odkrywcy!
Na profilu Centrum na Facebooku zobaczycie codziennie nowe zadania do wykonania np. zbuduj konstrukcję z makaronu, taśmy klejącej i pianki… a wyniki następnie pokazujemy w komentarzu przez wklejenie zdjęcia.
Dla nauczycieli
Chcąc pomóc nauczycielom w obecnej sytuacji, Centrum Nauki Kopernik publikuje materiały edukacyjne, promujące angażujące formy nauczania i pracę metodą badawczą. Pedagodzy Centrum dzielą się swoim doświadczeniem prowadzenia lekcji wyjazdowych, podaje jakich programów na komputerze używać, aby prowadzić lekcje zdalnie. Materiały są na bieżąco uzupełniane. W tej części #Kopernikawdomu, mamy działy Klub Młodego Odkrywcy, ESERO (program edukacji kosmicznej), Wyzwania Kosmiczne, Nową Pracownię Przyrody, Szkołę bliżej nauki, Chemię i fizykę po angielsku oraz Webinaria dla nauczycieli.