Komiksowa Warszawa to jeden z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej. Jego historia rozpoczęła się na początku 2010 roku, gdy grupa twórców, wydawców i pasjonatów zrzeszona w Polskim Stowarzyszeniu Komiksowym postanowiła przywrócić tradycję corocznych warszawskich festiwali komiksowych. Pomimo początkowych trudności, takich jak: pożar drukarni, wybuch islandzkiego wulkanu (który uniemożliwił przylot zagranicznych gości) i kilka naprawdę tragicznych wydarzeń, Komiksowa Warszawa została powołana do życia. Wszystkie najważniejsze informacje o festiwalu, który odbędzie się w dniach 3 i 4 października tutaj.
W kolejnym roku festiwal rozpoczął ścisłą współpracę z Warszawskimi Targami Książki, dzięki którym od 2013 r. odbywa się na imponującym Stadionie Narodowym. Od początku istnienia odwiedziły nas tysiące fanów z Polski i nie tylko. Przyjęliśmy też bogaty skład zagranicznych gości z Francji, Niemiec, Węgier, Ukrainy…
Jak co roku, jednym z naszych głównych celów jest zainteresowanie komiksem tych gości Warszawskich Targów Książki, którzy z tą sztuką nie mają wiele wspólnego. Organizujemy warsztaty dla dzieci, czytelnię komiksową i wystawy. Nie zapominamy przy tym o stricte komiksowych uczestnikach imprezy, dla których przygotowujemy spotkania, sesje autografów i huczne komiksowe afterparty w jednym z warszawskich klubów.
Pasja do komiksu to motor, który napędza nasz festiwal już od sześciu lat. Wierzymy, że dzięki niej, a także z pomocą licznych fanów i wolontariuszy, udaje nam się tworzyć coś wartościowego.
Program festiwalu
W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty! Obowiązują na nie zapisy, których można dokonać przez maila: pskomiks@gmail.com.
TUTAJ program festiwalu bogaty w wydarzenia dla dzieci i dorosłych!
Festiwalowi towarzyszą liczne wystawy, niektóre już funkcjonują od kilku dni, w różnych lokalizacjach w Warszawie. Na przykład:
- Współczesny rosyjski komiks. 12-25 X, Yatta.pl Centrum Popkultury, ul. Hoża 19
- Marek Rubec: Jarmil. 1-11 X, lokalizacja jak wyżej
- „Mówili na niego Karol – wersja reżyserska”. 26 IX – 10 X, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, ul. Kajakowa 12b