Kawiarnia Starbucks® przy ulicy Nowy Świat 62 w Warszawie zaprasza na wyjątkowy wieczór poświęcony ojczyźnie kawy – Etiopii. Już 15 lipca o godzinie 18:00 przy filiżance afrykańskiej kawy Starbucks® Kati Kati Blend będzie można posłuchać wolontariuszy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i Fundacji dla Somalii. Wśród zaproszonych gości są też: Kinga Turkowska, która przeprowadzała badania nad kuchnią etiopską, oraz Anna Olej-Kobus – fotografka, podróżniczka oraz założycielka portalu internetowego www.etiopia.pl.
Etiopia to kolebka kawy. Legendy głoszą, że właśnie tam po raz pierwszy, około 800 roku, pasterz o imieniu Kaldi odkrył ziarna kawowca. Bariści Starbucks® razem z zaproszonymi gośćmi postanowili przenieść się w podróż do tego niezwykłego miejsca oraz przybliżyć jego kulturę. Po degustacji orzeźwiającej i bogatej w cytrusowe nuty kawy ziarnistej Starbucks® Kati Kati Blend wolontariusze z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Fundacji dla Somalii opowiedzą o uprawie i unikalnym rytuale picia kawy w Etiopii, warunkach życia w tym państwie oraz swoich doświadczeniach zdobytych podczas licznych misji. Prelegentką będzie też Kinga Turkowska, współpracująca z Fundacją Usłyszeć Afrykę i Centrum Inicjatyw Międzykulturowych. Odkryje ona tajemnice pikantnej i aromatycznej kuchni etiopskiej, która nie jest u nas jeszcze dobrze znana. Swoje historie z Etiopii przedstawi także Anna Olej-Kobus, nazywana nieformalną abasadorką Etiopii w Polsce. Od lat prezentując swoje zdjęcia i reportaże dba o to, by Etiopia kojarzyła się Polakom nie tylko z biedą, suszą i głodem, ale z niezwykle ciekawym i pięknym zakątkiem na ziemi o interesujących oraz nigdzie niespotykanych tradycjach.
Etiopczycy powiadają: „jeśli masz zmartwienie – napij się kawy, jeśli się cieszysz – napij się kawy, jeśli jesteś zmęczony – napij się kawy”. Kawa, w lokalnym języku amharskim „bunna”, to nieodłączny element etiopskiej kultury. Niektórzy sugerują nawet, że nazwa tego czarnego napoju pochodzi od leżącego w Etiopii miasta Kaffa. Dziś w tym afrykańskim kraju produkuje się około 2 milionów worków kawy rocznie. Uprawia się tam wyłącznie Coffea arabica, czyli ziarna wysokiej jakości i o szlachetnym smaku. Kawowce rosną na wysokości od 1200 do 2100 m n.p.m.[1] Właśnie te najlepsze ziarna pozyskuje Starbucks® tworząc swoje mieszanki kaw ziarnistych.
Wieczór poświęcony Etiopii to kolejna inicjatywa baristów Starbucks® szerząca wiedzę o kawie. W kawiarniach sieci cyklicznie odbywają się seminaria kawowe, czyli specjalne prezentacje dla gości, podczas których można nie tylko delektować się smakami różnych kaw ziarnistych Starbucks®, ale również posłuchać ciekawostek na temat kawy. Amatorów nowych kawowych smaków zapraszamy w każdy wtorek o godzinie 13:00 do warszawskich kawiarni Starbucks® na unikalne coffee tastingi.
[1] Leszek Rum, Ilustrowany leksykon kawy, Poznań 2008, s. 89-90.
media.edelman.pl