Zakup plecaka dla gimnazjalisty to trudne przedsięwzięcie, bo trzeba pogodzić wymagania nastolatka dotyczące głównie strony wizualnej plecaka z troską rodziców o zdrowie i prawidłową postawę syna czy córki. Kilkunastolatkowie szybko rosną, dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, do szkoły dźwigają spore ciężary, więc są bardzo narażeni na skrzywienia kręgosłupa i inne wady postawy. Noszenie niewłaściwego i źle dobranego plecaka w dużym stopniu przyczynia się do skoliozy, garbienia się, powstawania okrągłych pleców.
Dobry plecak dla gimnazjalisty
Oszczędzając sobie czasu i starań, warto od razu zdecydować się na kupno plecaka marki Topgal. Pod tą nazwą się ukrywa czeska firma, słynąca z solidności i jakości, specjalizująca się w szyciu szkolnych i młodzieżowych plecaków. Profesjonalni projektanci wiedzą, jakie cechy powinien posiadać dobry plecak, dlatego wysokie modele wyróżnia:
- usztywniona tylna ścianka pleców plecaka z lekkim, aluminiowym stelażem,
- szerokie, grube i miękkie szelki zapewniające komfort noszenia.
Te cechy decydują o odciążeniu kręgosłupa, o rozłożeniu ciężaru plecaka na całe plecy, wymuszają prawidłowe ustawienie kręgosłupa, zapobiegają garbieniu się.
Warto także zwrócić uwagę na funkcjonalność plecaka. Niezbędne są przegródki i kieszonki, które pozwolą na zachowanie porządku i posegregowanie wszystkich akcesoriów. W plecakach Topgal pomyślano nawet o schowku na telefon i karabińczyku na klucze.
Taki plecak przyda się też na szkolne wycieczki, wypady rowerowe za miasto itp. Jest pojemny, a przy tym lekki i – co nie bez znaczenia w terenie – wodoodporny.
Liczy się design
Plecak powinien się też efektownie prezentować. Młodzi ludzie cenią ładne wzornictwo, bogatą kolorystykę, modny design. Mając takie wymagania, nie zawiodą się więc na plecakach Topgal. Każdy nastolatek znajdzie dla siebie wymarzony model. Uniwersalne wzornictwo sprawia, że plecaki będą cieszyć oczy przez kilka sezonów, nie przestając być na topie.
Zadbaj o prawidłowe noszenie plecaka
Młodzi ludzie często nonszalancko zarzucają plecak na jedno ramię, nie dbają o regulowanie długości szelek, ciągną plecak po podłodze czy trzymają w ręku. Pilnuj, aby Twój nastolatek nie nosił plecaka na jednym ramieniu, ponieważ wtedy cały ciężar plecaka przenosi się z pleców na ramię. Należy więc dzieci uczulić na to, by plecak był noszony zgodnie z zaleceniami. Tylko wtedy należycie spełni swe zadanie.