Ząbkujące dzieci odmawiają zazwyczaj jedzenia. Należy wtedy lekko modyfikować dietę, aby była łatwiej przez młodego człowieka przyswajalna. Gdy maluszek nie ma zębów taka dieta wygląda inaczej niż gdy posiada już ząbki.
Ząbkowanie często objawia się brakiem apetytu. Dzieci odmawiają jedzenia, nawet jeśli czują głód, bo ból dziąseł, związany z ząbkowaniem jest często silniejszy. Zęby przebijając się przez dziąsła ranią je, co jest bolesne i dodatkowo grozi wniknięciem infekcji w zranione miejsce. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny, gdy dajemy coś maluszkowi do gryzienia lub aplikujemy lekarstwo.
Stomatolog Agata Saczywko radzi: gdy dziecko ząbkuje i wsadza sobie paluszki i różne przedmioty do buzi, najlepiej jest często myć mu rączki oraz szczególnie dbać o higienę gryzaków. W przypadku podawania lekarstw mających uśmierzyć ból i działać przeciwzapalnie, najlepiej wybrać te, które zapewniają higieniczną aplikację, np. lek Camilia w płynie, w postaci jednorazowych minimsów, nie wymagający dotykania bolących dziąseł, więc nie powoduje ryzyka zakażenia.
Higiena przekąsek
Gdy dziecko posiada już ząbki i zjada pokarmy stałe można podawać mu różne schłodzone przekąski, jak np. ogórek, czy jabłko. Takie pokarmy działają jak schłodzone gryzaki i pomagają wyrżnąć się zębom. Jednak zawsze pamiętajmy, aby pokarm, który podamy maluchowi do rączki był czysty – myjmy owoce i warzywa, najlepiej przegotowaną, schłodzoną wodą.
Ząbkowanie i dieta, gdy dziecko posiada ząbki
Stałe pokarmy trudniej się je, bo trzeba je przeżuwać. Nie musimy dla dziecka, które ma ząbki miksować dań na gładką masę, jednak warto je czasem lekko rozgnieść, aby ułatwić maluchowi jedzenie. Ważne, aby posiłek nie miał dużych kawałków, które będą trudne do połknięcia. Poza tym w tym czasie możemy lekko rozgotowywać warzywa, czy kasze, aby były miękkie i dały się łatwo zjeść. Warto też pamiętać o produktach, które mają kremową konsystencję, jak jogurt, serek, czy kisiel. Dieta powinna być zawsze urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Gdy przychodzi ząbkowanie, zmienia się jedynie konsystencja posiłków.