Jesień i zima to okresy w roku, gdy w powietrzu najwięcej jest zanieczyszczeń, z kolei wiosna i lato to czas wyjątkowego nagromadzenia alergenów wziewnych wokół nas. Jeśli masz w domu alergika lub po prostu zależy ci na podniesieniu jakości powietrza w waszym gospodarstwie – zastanów się nad zakupem oczyszczacza powietrza.
Najważniejsze parametry
Są to: filtry (koniecznie HEPA – wyłapuje alergeny oraz węglowy – działa na smog), wydajność (co najmniej 8m3 wartość CADR na 1 m2 powierzchni) oraz tryb auto (z czujnikiem PM2,5).
Podstawą przy zakupie urządzenia powinno być najpierw określenie wydajności. Ta z kolei przez producentów jest wyrażana w dwóch jednostkach: maksymalnego przepływu powietrza, która mówi o tym ile maksymalnie przepłynie powietrza w ciągu godziny przez oczyszczacz bez filtrów, natomiast jednostka CADR mówi o przepływie z założonymi filtrami. Oczywiście ponieważ filtry stanowią barierę, CADR będzie zawsze wartością niższą. Optymalnie wartość CADR powinna wynosić przynajmniej 80m3/h na każde 10 m2 powierzchni pomieszczenia.
Filtry HEPA są bardzo ważnym elementem oczyszczacza, który kupujemy dla alergika, bo zatrzymują roztocza, pleśń, pyłki roślinne, kurz, sierść zwierząt. Natomiast filtr węglowy dodatkowo zatrzyma gazy, niektóre substancje drażniące i smog.
Tryb auto oznacza funkcję urządzenia, w którym ono samodzielnie rozpoznaje stopień zanieczyszczenia powietrza i uruchamia odpowiedni program filtrowania. Informuje nas o tym przeważnie odpowiednim kolorem diod i/lub numeracją wyświetlaną na panelu. Każdy oczyszczacz ma kila stopni pracy w zależności od stopnia zanieczyszczenia pomieszczenia.
Ważną cechą jest głośność urządzenia – na najniższym trybie pracy nie powinna przekraczać 30 dB – zwłaszcza jeśli oczyszczacz ma stać w sypialni. W pozostałych pokojach, wystarczy nie przekraczanie poziomu 35 dB. Wysoka głośność na najwyższym trybie nie jest aż tak istotna, gdyż w nim urządzenie będzie pracować sporadycznie.
W ocenie kosztów eksploatacji urządzenia bierz pod uwagę dwa parametry: co jaki czas będziesz musiał kupić nowe filtry (przeważnie co pół roku) oraz ilość pobieranego prądu. Warto zorientować się też w prognozowanej żywotności urządzenia, bo czasem może się okazać, że bardziej opłaca się kupić droższe.
Inne przydatne funkcje oczyszczacza powietrza
Zaliczyć można do nich:
– wskaźnik zużycia filtrów
– timer, przy pomocy którego zaprogramujesz czas pracy urządzenia (przeważnie do wyboru w panelu masz kilka opcji czasu trwania pracy, rzadko możesz samodzielnie określić czas co do minuty)
– mobilne sterowanie, za pomocą aplikacji
– tryb nocny, w którym urządzenie pracuje na najniższym trybie a diody są przyciemnione
– blokada rodzicielka, uniemożliwiająca dzieciom zabawę urządzeniem.
Katarzyna Szaraniec