Łupież jest chorobą związaną z nadmiernym rogowaceniem skóry głowy i zbyt dużą aktywnością drożdżaków bytujących na niej na stałe. Oczywiście przyczyny łupieżu u dziecka są złożone, podobnie jak w przypadku dorosłych. Warto poznać sprawdzone rady, jak pozbyć się łupieżu u dziecka?
Jakie są przyczyny powstawania łupieżu u dzieci? Kiedy dziecko jest najbardziej narażone?
Łupież u dziecka może pojawić się w każdym wieku, jednak często ma to miejsce między 6 a 10 rokiem życia. Obecność tej dolegliwości związana jest często z nieodpowiednią higieną skóry głowy i nie dotyczy to jedynie zbyt rzadkiego mycia włosów, a co za tym idzie zwiększenia ilości warstwy rogowej i produkcji sebum, ale i nieprawidłowego spłukiwania kosmetyków. Przyczyną łupieżu mogą być także źle dobrane kosmetyki powodujące nadmierne przesuszenie skóry głowy, które prowadzi do odwrotnej reakcji organizmu, czyli produkowania większej ilości łoju. Na nadmierne rogowacenie i przetłuszczanie skóry głowy mogą mieć oczywiście wpływ także zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Za powstawanie łupieżu odpowiedzialne mogą być też inne dermatozy takie jak atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca.
Pielęgnacja przeciwłupieżowa u dziecka – jak powinna wyglądać?
Niezależnie od przyczyn objawy łupieżu, czyli pojawiające się białe płaty na skórze głowy czy swędzenie, można skutecznie leczyć. Sama choroba nie jest całkowicie wyleczalna i może nawracać, podobnie jak inne dermatozy. Niemniej jednak można maksymalnie, nawet na wiele lat, przedłużyć okres remisji choroby, gdy postawi się na odpowiednią pielęgnację przeciwłupieżową i stosuje się ją przez cały czas, a do tego regularnie. Jak usunąć łupież? Warto pamiętać, by sięgać po szampony przeciwłupieżowe, które przeznaczone są dla dzieci i polecić dziecku jego stosowanie dwa razy w tygodniu. Można nadzorować je przy tej czynności czy nieco pomóc podczas spłukiwania kosmetyku. W pozostałe dni, gdy włosy szybko się przetłuszczają, najlepiej gdy dziecko stosuje szampon na bazie naturalnych składników, najlepiej humektantów takich jak kwas hialuronowy czy mocznik. Warto stosować także odżywki zawierające te składniki. Dziecko nie powinno suszyć włosów gorącym nawiewem suszarki. Najlepiej gdy używa chłodnego nawiewu albo pozostawia włosy, by wyschły naturalnie. Dziecko nie powinno stosować też wszelkich kosmetyków stylizacyjnych do włosów, które mogą nasilać objawy. Dotyczy to tak jak w przypadku łuszczycy czy ŁZS lakierów, żelów czy past do włosów. Warto też wykonywać peeling skóry głowy raz w tygodniu
Dieta w profilaktyce przeciwłupieżowej – o czym należy pamiętać?
Nie tylko pielęgnacja jest ważna, by łupież u dziecka nie nawracał. Należy też zadbać o jego zbilansowaną dietę. Nie może w niej zabraknąć produktów, które są bogate w witaminy z grupy B, a także witaminę A, czy też E. Dieta oparta na rybach morskich i świeżych warzywach będzie bardzo dobrze wpływała na stan skóry. Stanie się ona lepiej nawilżona, a co za tym idzie zmniejszy się tendencja do jej rogowacenia. Dla zdrowej skóry głowy ważne są także pierwiastki takie jak magnez, potas oraz wapń. Oprócz diety ważna dla równowagi kwasowo-zasadowej organizmu jest także aktywność fizyczna. Dzięki niej regulowany jest także poziom melaniny, która wspiera proces zasypiania. Sen, który jest relaksujący ogranicza działanie wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych choćby za niszczenie bariery hydrolipidowej.