Jak wiemy, zabawa jest dla dziecka najlepszą formą nauki. W bardzo łatwy sposób zachęci je do przyswajania pierwszych słówek w języku angielskim, nauczenia literek, cyferek i bycia bardziej kreatywnym. Z dobrą grą nawet matematyka czy geografia mogą być przyjemne dla dziecka i wywoływać uśmiech na jego twarzy. Pytanie brzmi jak to zrobić. Jak uczyć dziecko przez zabawę, czyli tak, aby nauka sprawiała mu dużo radości?
Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią grę do potrzeb wiekowych dziecka. Nie może być ona ani za łatwa, ani za trudna. W przypadku kiedy gra okaże się za trudna, dziecko szybko zniechęci się i zacznie grymasić. Kiedy jednak gra będzie za łatwa, możemy spodziewać się ziewania i narzekania ze strony naszego malucha. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne sprawdzenie przedziału wiekowego danej gry. Możemy to sprawdzić albo na pasku informacyjnym danej gry albo w jej opisie. Większość gier jest otagowana wybraną grupą wiekową, na przykład wiek 3-4 lub 8-12. Jeżeli nie do końca ufamy takiej informacji, warto zagrać w grę samemu i ocenić czy nasze dziecko również powinno w nią zagrać.
Kolejną ważną kwestią jest dostosowanie rodzaju gry do potrzeb dziecka. Zanim zasuregujemy dziecku jakąkolwiek grę, musimy dokładnie wiedzieć jakiemu celowi edukacyjnemu ma ona służyć – nauka języka obcego, geografii, matematyki a może muzyki. Kiedy cel nauki jest w pełni znany, w bardzo łatwy sposób możemy dostosować rodzaj gry do potrzeb dziecka:
- Nauka języka angielskiego – praktycznie każda gra Poki jest w języku angielskim, dlatego bardzo łatwo jest dziecku nauczyć się podstawowych słówek w tym języku. Nie jest to poziom zaawansowany, ale zupełnie podstawowy. Dziecko znajdzie tu takie słówka jak “hello” (cześć), “go” (idź) czy nazwy miast jak “London” (Londyn) i krajów jak “Spain” (Hiszpania).
Niemniej jednak ciekawą kategorią są gry z przygodami Stevena, znane często jako gry Steven Universe. Opowiadają one w bardzo prosty sposób historię głównego bohatera, który biegnie w maratonie czy wybiera się do szkoły. Język angielski w tych grach jest na poziomie podstawowym i mogą w nie grać nawet dzieci od 4 roku życia.
- Nauka matematyki – ciekawymi propozycjami są przede wszystkim gry edukacyjne takie jak: Quiz Wiedzy o Krajach, Test na Wiedzę o Europie czy Wykopaliska.
- Nauka logicznego myślenia – tutaj sprawdzają się najlepiej gry logiczne i zręcznościowe, których przykładami są Babylon, Mini Memory czy Agario.
Nie wszystkie gry mają negatywny wpływ na dziecko. Wystarczy jedynie dobre dostosowanie gry do potrzeb i wieku naszego dziecko, aby cieszyło się ono dobrą zabawą poprzez naukę.