Już niedługo kolejne święto rodzinne. Jako pierwsza w roku, ze wszystkich „dni” poświęconych relacjom rodzinnym, w kalendarzu pojawia się okazja do okazania miłości (naj)starszym członkom rodziny, czyli babciom, prababciom, dziadkom i pradziadkom! Czy macie już pomysł jak świętować tegoroczny Dzień Babci i Dziadka?
Edycja 2020
W tym roku święto babci i dziadka wypada we wtorek i środę – 21 i 22 stycznia. Możecie więc świętować zarówno dokładnie w te dni, jak i w weekend przed świętem lub w weekend 25-26 stycznia. Czy wiecie, że początkowo obchodzono tylko Dzień Babci (lata 60. XX w.), a dziadka „dopisano” do świętowania przeszło 10 lat później? Ciekawostką jest też, że papież Jan Paweł II postulował o obchodzenie tego święta razem 26 lipca w dniu liturgicznego wspomnienia św. Joachima i Anny, rodziców Maryi.
Laurki i akademie
Jeśli Wasze dziecko jest przedszkolakiem lub w wieku wczesnoszkolnym, z pewnością jego placówka edukacyjna przygotowuje specjalną akademię z okazji święta dziadków. Zaproście starszych ludzi na występy wnuczka czy wnuczki, dla nich to momenty niesłychanej dumy z maluchów! Koniecznie też parę dni przed świętem, przygotujcie z dzieckiem laurki. W Internecie znajdziecie mnóstwo pomysłów na wykonanie pracy. Małemu dziecku możesz pomóc, ale najlepiej, aby laurka zawierała jak najwięcej elementów zrobionych ręką wnuczka lub wnuczki. Nie zapomnijcie o życzeniach
Album z rodzinnymi zdjęciami
Ciekawą propozycją jest przygotowanie prostego albumu ze zdjęciami dzieci z ostatniego roku. Wystarczy kilka kolorowych kartek formatu A4, dziurki na brzegach, przewleczona wstążeczka dla związania całości oraz zawartość w postaci kilkunastu zdjęć przyklejonych na kartki i ozdobionych przez dziecko.
Książki dla babci i dziadka
Kilka wydawnictw wydało już specjalne książki w formacie np. kronik, pamiętników rodzinnych, skierowanych specjalnie do starszych osób, posiadających wnuki. Nasze propozycje to na przykład:
Drzewo rodowe naszej rodziny – pięknie wydany, ciekawie opracowany album, który umożliwi odtworzenie drzewa rodowego twojej rodziny. Jeśli pragniecie zapisać to, co ulotne, utrwalić najpiękniejsze, rodzinne wspomnienia – koniecznie sięgnijcie po tę książkę.
Opowiedz mi, Babciu i Opowiedz mi, Dziadku – wyjątkowy prezent do przechowywania wspomnień. Starannie dobrane pytania pomogą uchwycić ważne wydarzenia w życiu waszych dziadków od ich dzieciństwa do chwili obecnej. Wypełniona książka stanie się cennym skarbem dla całej rodziny. Twarde okładki, gruby papier i solidna oprawa zapewnią wysoką trwałość, łatwość dokonywania wpisów i przyjemność lektury w przyszłości.
Babcie od A do Z i Dziadkowie od A do Z – w każdej z nich znajdziemy kilkadziesiąt „typów” dziadków i babć, opisanych z dużym poczuciem humoru. Będą tu opisane na przykład Babcia Alfa i Omega, Babcia Bajarka, Babcia Czarownica, Babcia Krawcowa, Babcia Królowa, Babcia Nowoczesna itd. oraz Dziadek Dasz Radę, Dziadek Bajarz, Dziadek Fit, Dziadek Usypiacz, Dziadek SuperBohater, Dziadek Melancholijny.
Wręczając jedną z tych lub inną książkę, możecie zorganizować wieczór wspomnień. Starsi ludzie bardzo lubią opowiadać rodzinne historie. Dzień Babci i Dziadka to też chwile, w których wy, rodzice ich wnuków, powinniście okazać wdzięczność za wszystko czym ubogacają życie najmłodszego pokolenia.
Czas do bycia razem
Dzisiaj pokolenie dziadków i babć bardzo często prowadzi jeszcze aktywne życie. Nie straszne im zabawy na dworze z wnukami, wyjścia do kina lub teatrów, wspólne gotowanie. Jeśli dziadkowie waszych dzieci są w miarę sprawni fizycznie i lubią zajmować się wnukami, pozwólcie im „zaszaleć” w weekend przed lub po ich święcie. W ten sposób budują się więzi w rodzinie, a dzieci uczą się wdzięczności.
Wiele klubików, kawiarni rodzinnych, placówek organizujących zajęcia pozaszkolne, w okolicach święta dziadków, zaprasza na zajęcia w postaci warsztatów rodzinnych, na których dzieci wykonują prezenciki dla ukochanych członków rodziny. To także dobry sposób na uczczenie babci i dziadka.
Tak naprawdę to właśnie czas spędzony razem: wnuczki, babcie, dziadkowie zdecyduje o jakości tego święta w waszej rodzinie. Rodzice rodziców pełnią ważną i niezastąpioną rolę w życiu dzieci. Dziadkowie kochają bezwarunkowo, mają znacznie więcej cierpliwości, nie spieszą się cały czas, nie koncentrują się na niedoskonałościach dzieci, ale są z nich zawsze dumni. Zwykle cieszą się dużym autorytetem. Nie czują już presji wychowywania dzieci i mają dużo większe doświadczenie życiowe, dlatego opiekują się maluchami z dużo większą swobodą i mogą pozwolić sobie na rozpieszczanie. Z drugiej strony, jeśli dziadkowie są już na emeryturze i nie cieszą się dobrym zdrowiem, często cierpią na samotność. Dlatego odwiedziny ukochanych wnuczków są zawsze wyczekiwaną chwilą.
A gdy dziadkowie nie interesują się wnukami?
Tak też bywa, na szczęście rzadko. Jesteśmy zdania, że nawet gdy babcia i dziadek nie wspierają swoich wnuków lub macie wiele zastrzeżeń do ich opieki, w to szczególne święto wypada w jakikolwiek sposób okazać im przywiązanie. Nigdy nie wiadomo, która okoliczność poruszy nieczułe serca. Jeśli nie jesteście w dobrych relacjach, wystarczy wysłać kartkę z życzeniami lub poprosić dzieci o krótki zdawkowy telefon do dziadków. Tylko w wypadku, gdyby kontakt z nimi był dla dzieci traumatyczny, odpuście sobie obchodzenie Dnia Babci i Dziadka.