Adwent to tak naprawdę okres liturgiczny w kościele, obejmujący 4 niedziele przed Bożym Narodzeniem. W tym roku zaczyna się 29 listopada. Ponieważ jednak wszystkie dzieci, także te niewierzące, bardzo emocjonują się nadchodzącymi świętami, coraz popularniejsze staje się przeżywanie „świeckiego adwentu” w każdej rodzinie. Zwyczajowo trwa on wtedy od 1 do 24 grudnia. Jak przeżywać ten czas, aby był ciekawy i przyjemny dla całej rodziny?
Kalendarze adwentowe
Bardzo popularne, zwłaszcza te ze słodkimi czekoladkami. Niektórzy szukają inspiracji wśród droższych kalendarzy z zabawkami, kosmetykami, bardziej luksusowymi słodyczami – wszystkie propozycje nasze znajdziesz tutaj. Otwieranie okienka codziennie innego z nową niespodzianką dawkuje radość ze zbliżających się świąt i może stanowić miły początek każdego dnia. Jednocześnie ćwiczy silną wolę dziecka, bo kto by nie wolał odpakować wszystkiego naraz!
Adwentowa lektura
Bardzo dobrym zwyczajem i miłym zarówno dla dziecka, jak i rodzica, może być wieczorne czytanie jednego rozdziału z książeczek specjalnie przygotowanych na adwentowe wieczory. Zwykle mają dokładnie 24 rozdziały, na krótkie czytanie przed snem. Stopniowo przybliżają treścią i atmosferą do Bożego Narodzenia i zawierają pożyteczny morał. Wybór lektury pod tym kątem na rynku jest bardzo szeroki. Z nowości czytelniczych polecamy „Cud Bożego Narodzenia”, nie ma co prawda 24 rozdziałów, ale jest uroczą opowieścią bardzo wysoko ocenianą w recenzjach. Inne lektury warte przeczytania to np. „24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa”, „24 zabawne, przedświąteczne opowieści”, „Najpiękniejsze świąteczne opowieści”, „Historie pod choinkę”, „Elf do zadań specjalnych. 24 opowiadania”.
Religijne przygotowanie
Tutaj możliwości jest sporo. Możecie zakupić wieniec adwentowy z czterema świeczkami, zapala się je w niedziele adwentowe, jedną więcej za każdym razem i można wspólnie się krótko pomodlić przy wieńcu.
Przez cały Adwent w kościołach odbywa się specjalna msza św. zwana roratami. Zwykle są to msze bardzo rano, a zabiera się na nie lampiony, gdyż początek nabożeństwa zaczyna się w całkowitych ciemnościach – co czyni symbolikę Adwentu-oczekiwania na przyjście Jezusa bardzo dosłowną. Jako ciekawostkę, wybicie z codziennej rutyny, możecie zaproponować raz dziecku taką ranną wyprawę. Specjalnie dla dzieci często roraty odbywają się także po południu, wiele parafii wprowadziło także transmisje internetowe rorat, także w domu możecie zgasić wszystkie światła i z zapalonym lampionem zasiąść przy komputerze.
Lampiony
Nawet jeśli nie chcecie wybrać się na roraty możecie razem z dzieckiem wykonać lampion. W czasie Adwentu symbolizuje on Chrystusa, który przyszedł jako „Światło na oświecenie pogan”, ale równie dobrze może być wykonany w tematyce po prostu zimowej, ze św. Mikołajem, śniegiem, reniferami itd.
Pomoc potrzebującym
W święta każdy z nas, ale szczególnie dzieci, otrzymuje dużo dobra. Chyba każdy rodzic zgodzi się, że nie warto wychowywać maluchy w postawie roszczeniowej, rozpieszczać bez końca materialnymi darami, co chwilę dawać drogie prezenty i spełniać natychmiast każde marzenie.
W Adwencie postarajcie się uświadamiać dzieciom, że nie każdy znajduje pod choinką wymarzone zabawki i gadżety, że są rodziny, w których problemem jest co kupić do jedzenia, mieć ciepłe buty i kurtki na zimę. Rozmawiać nie tylko o dzieciach z Domu Dziecka, ale także o najbiedniejszej grupie w naszym społeczeństwie, jakim są samotni emeryci, starsze osoby. Zastanówcie się w jaki sposób możecie pomóc choć jednej z nich? Możecie zrobicie zakupy sąsiadce, a może wasza rodzina weźmie udział w Szlachetnej Paczce?
Kartki z życzeniami
Szkoła zdalna nie zajmuje dzieciom zwykle tyle czasu, ile ta tradycyjna. Może więc dziecko zainwestuje czas w wykonanie kartek świątecznych, które potem wyślecie do rodziny, albo podrzucicie sąsiadom w tajemnej, wieczornej akcji? Mnóstwo motywów do wykorzystania w tworzeniu kartek znajdziecie w Internecie, także w grupach dedykowanych pracom plastycznym na Facebooku!
Stajenka w domu
Włoskie rodziny mają taki zwyczaj, że – obojętnie czy są wierzący czy nie – od początku Adwentu ustawiają w domu w centralnym miejscu, stajenkę, w której przyjdzie na świat Jezus. Przez poszczególne dni Adwentu dostawiają figurki zwierząt, pasterzy, aniołów – często wykonane przez miejscowych artystów. Ozdabiają stajenkę choinkami, światełkami, a tuż przed świętami stawiają Świętą Rodzinę. Dzieciątko Jezus pojawia się w żłóbku dokładnie o północy w wigilię. U nas w Polsce ten zwyczaj jeszcze nie jest powszechny, nie każdy ma przecież duże mieszkanie czy dom, ale warto spróbować, jeśli ktoś ma możliwości.
Ozdabianie domu
Tutaj mamy do wyboru bardzo wiele możliwości, na każdy metraż i każdą kieszeń. Na szybach możecie przyklejać specjalne naklejki o tematyce świątecznej, są one bez kleju i bardzo łatwo się zdejmują po sezonie, nie zostawiając śladu na oknach. Następnie: lampki, świecące płaskie ozdoby, drewniane ozdoby do ustawienia w różnych miejscach domu, wieniec świąteczny na drzwiach, girlandy na schodach – mnóstwo sposobów, aby ozdobić i upięknić wnętrza, na przekór ciemnościom na zewnątrz!
Ciasteczka dla św. Mikołaja i marchewka dla reniferów
Jeśli w Waszej rodzinie św. Mikołaj przychodzi do dzieci 6 grudnia, w wieczór dzień wcześniej możecie przygotować na talerzyku ciasteczka dla Świętego oraz marchewkę dla jego reniferów. W końcu przecież tyle dzieci musi odwiedzić jednej nocy, że należy mu się posiłek. W Internecie znajdziecie naklejki imitujące ślady stóp Mikołaja, odkrycie ich rano przysporzy dzieciakom wiele radości!
Pieczenie pierniczków
Chyba obowiązkowe w każdej rodzinie, w której są dzieci. Z łatwością dostaniecie dziesiątki wzorów wykrawaczy do ciasta, dzięki którym ulepicie słodkie choinki, bałwanki, gwiazdki, aniołki, różne zwierzęta… potem wystarczy odrobina cukru pudru zmieszana z wodą i barwniki spożywcze, aby powstał kolorowy lukier. I oczywiście… posypki w różnych wzorach, te najbardziej popularne są firmy dr Oetkera. Lukrów i posypek oraz cukrowych flamastrów możecie używać także do ciasteczek kruchych lub maślanych.
Życzymy wszystkim fantastycznego oczekiwania na Boże Narodzenie!