Zwykle rodzice pierwszaków przykładają dużą wagę do zakupu pierwszego tornistra dla dziecka. W późniejszych latach kariery szkolnej, często kupowane jest byle co, szczególnie w trudnym wieku nastoletnim, gdy młody człowiek zwraca dużą uwagę na wygląd przyborów, a znacznie mniejszą do zdrowia. Tymczasem rynek tornistrów i plecaków szkolnych ma bardzo bogatą ofertę i przy niewielkim wysiłku znajdziecie produkty zarówno ładne, modne jak i dbające o zdrowe kręgosłupy naszych dzieci.
Dziecko od wieku przedszkolnego do nastoletniego rośnie około 5-7 cm rocznie, w okresie dojrzewania jeszcze więcej. Wielogodzinne siedzenie w ławkach nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa, a im starsze dziecko tym tego siedzenia jest więcej. Dlatego nie warto bagatelizować sprawy zakupu tornistra. Noszenie niewłaściwie dobranego plecaka lub za ciężkiego skutkuje bólami kręgosłupa w odcinku szyjnym, lędźwiowym, przeciążeniami kolan, bioder i stóp dziecka.
Cechy zdrowego tornistra/plecaka
– usztywniony i wyprofilowany tył, to są warunki najważniejsze, nie do pominięcia
– dostosowanie do wzrostu dziecka, górna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości ramion dziecka, a dolna na kości miednicy
– ciężar, optymalnie tornister powinien ważyć ok. 400-600 g, tornistry ważące więcej niż 800 g zaliczają się już do ciężkich
– dodatkowy pas biodrowy odciąża górę pleców, chroni też odcinek lędźwiowy
– jeśli plecak posiada tzw. wywietrzniki na plecach to bardzo pomaga w gorące dni, plecy nie stają się mokre od opierania się tornistra (a mokre plecy plus zabawa na wietrze często równa się przeziębienie)
– zwróć uwagę na rozstaw szelek i szerokość paska, szelki nie powinny zsuwać się z pleców dziecka i mieć płynną regulację ich długości
A co w środku?
W środku przyda się dużo oddzielnych komór. Jedna komora to gwarancja wielkiego bałaganu i zniszczenia książek/zeszytów w przypadku np. wylania się długopisu czy picia.
Nowoczesne tornistry i plecaki mają dodatkowe kieszenie np. na telefon, na piórnik, zewnętrzne kieszenie na butelkę z piciem, mocowania na klucze do domu, wyjście na słuchawki ze smartfona i tym podobne „bajery”. Najważniejsza jest możliwość trzymania bidonu na zewnątrz plecaka.
Ważne jest też rączka do przenoszenia lub wieszania tornistra/plecaka w szkole. Musi być solidna, zwróćcie na to uwagę przy wyborze produktu.
Materiał z którego wykonany jest plecak powinien być nieprzemakalny. Dobrze też jeśli producent pozwala na upranie tornistra w pralce, to znacznie przedłuża życie plecaka.
Nie polecamy tornistrów dla młodszych klas z wbudowanym twardym piórnikiem, gdyż znacznie podnosi to wagę tornistra, poza tym dzieci często rzucają tornistrami i uszkadzają te piórniki.
Na koniec ważne jest wzornictwo. Pamiętajmy, że kupowanie tornistra z ulubionym bohaterem bajkowym jest działaniem krótkofalowym, bo prawdopodobnie za kilka miesięcy dziecko zmieni upodobania, a trudno co pół roku kupować nowy plecak. Postawą skrajnie przeciwną jest zakładanie, że plecak będzie służył dziecku „przez połowę podstawówki” i nieliczenie się w ogóle z gustem małego ucznia. Zwykle tornistry i plecaki „żyją” dwa lata, czasem trzy. Nie wybierajmy więc poważnej stylistyki dla ucznia pierwszej klasy podstawowej…
Wszystkim dzieciom życzymy fantastycznego i bezstresowego początku roku szkolnego!