Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na III Festiwal Edukacji. Podobnie, jak w poprzednich latach, program będzie obfitował w wydarzenia odwołujące się do źródeł Łazienek Królewskich – idei Oświecenia i królewskich kolekcji Stanisława Augusta. W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii odbędzie się debata nauczycieli z całej Polski, zaś Królewska Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii będzie miejscem licznych atrakcji dla rodzin z dziećmi i młodzieży. Tegorocznemu Festiwalowi Edukacji będzie towarzyszyć premiera książki „Narodziny kolekcji Stanisława Augusta” oraz słuchowiska „W poszukiwaniu zaginionej komórki” zrealizowanego przez Cztery Rezydencje Królewskie.
W związku z przypadająca w tym roku 250. rocznicą teatru publicznego w Polsce, szczególnie dużo miejsca w programie Festiwalu Edukacji poświęcimy teatrowi. Od 25 do 27 września zapraszamy na „Tydzień z Teatroteką Szkolną”, w ramach którego zapraszamy nauczycieli i pedagogów do udziału w debatach, wykładach i warsztatach. Podczas spotkań podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej. Spotkania będą odbywać się w siedzibie Instytutu Teatralnego oraz w zabytkowych przestrzeniach Muzeum Łazienki Królewskie. Pełny program dostępny na stronie www.lazienki-krolewskie.pl.
Podczas Festiwalu Edukacji nie zabraknie wydarzeń związanych z niedawno otwartą Królewską Galerią Rzeźby w Starej Oranżerii. Rodziców i dzieci powyżej 6 roku życia zapraszamy 4 października o godz. 11:00 na wspólną zabawę z aktivbookiem „Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii”. Fragmenty książki przeczyta dzieciom aktorka Jolanta Fraszyńska. Wszystkich, którzy interesują się rysunkiem – licealistów myślących o zdawaniu na Akademię Sztuk Pięknych, studentów, ale również artystów amatorów zapraszamy 10 października w godz.11:00-13:00 do Starej Oranżerii na „Wielkie Rysowanie”. Ta jednodniowa akcja artystyczna ma odsłonić przed adeptami rysunku potencjał edukacyjny Królewskiej Kolekcji Rzeźby i zaprosić ich do częstszego odwiedzania tego niezwykłego miejsca. Uczniów i nauczycieli zapraszamy 2, 7 i 9 października o godz. 11:00 na warsztaty „Narodziny kolekcji – nieśmiertelność króla” traktujące o idei muzeum publicznego kształtującej się w latach panowania Stanisława Augusta, a także popularności tematów antycznych w XVIII wieku i współcześnie.
Podczas Festiwalu Edukacji odbędą się również wydarzenia w ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier. Od 24 do 29 września w godz. 9:00-17:00 zapraszamy na zajęcia „Królewskie Kolekcje Stanisława Augusta”, podczas których poznamy zgromadzone przez władzę dzieła sztuki, dowiemy się jak powstały, kto je wykonał i dlaczego były ważne dla króla. Spotkania odbywają się w przestrzeniach pozbawionych barier architektonicznych i będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) z audiodeskrypcją na żywo. Z kolei 27 września o godz. 13:00, odbędą się zajęcia „Muzeum Dostępne. Wchodzę w to!”. Podczas warsztatów zajrzymy do osobistych pokoi króla i poznamy władcę od mniej oficjalnej strony. Osoby z dysfunkcją wzroku czy z niepełnosprawnością ruchową mogą skorzystać z pomocy asystenta w drodze do muzeum oraz powrotnej. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).
Podczas Festiwalu Edukacji nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych gości Łazienek Królewskich. 1 i 2 października o godz. 11:00 zapraszamy dzieci w wieku 1-3 lat wraz z rodzicami do Starej Kordegardy na warsztaty „Kropki w paski. Kolekcja kontrastów”. Podczas warsztatów będziemy szukać podobieństw i różnic w świecie barw i kształtów. Dzieci w wieku 3-5 lat zapraszamy 11 października o godz. 11:00 do Starej Kordegardy na wielokulturowe warsztaty „Hello Italia! Carrara, czyli jak stworzyć swoją pierwszą rzeźbę w marmurze”. Na wzór starożytnych rzeźbiarzy wyodrębnimy z marmuru – najszlachetniejszego z kamieni – rzeźbę pełną ekspresji.
7 października w godzinach 11:00-13:00 zapraszamy do Teatru Królewskiego na film i debatę „Czy Europa jest Utopią” organizowaną w ramach cyklu Środy Europejskie. Podczas debaty wystąpią Annalisa Piras, reżyserka filmu „Wielka klęska Europy”, Bernard Guetta – dziennikarz, komentator i publicysta, Marek Cichocki, dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin i redaktor naczelny periodyku Nowa Europa oraz Leszek Jażdżewski – redaktor naczelny pisma „Liberte!”.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie „Po burzy. After the Storm” – spektakl muzyczny będący komentarzem do „Burzy” Szekspira w wykonaniu chóru eksperymentalnego Gre Badanie. Spektakl, który odbędzie się 11 października o godzinie 18:00 przybierze formę promenady po ogrodach i obiektach Łazienek Królewskich. Chór użyje Łazienek Królewskich jako metafory umysłu Prospero – bohatera „Burzy”, w którym widzowie mogą napotkać i doświadczyć zapamiętane przez postać epizody.
Podczas Festiwalu ukażą się dwie nowe publikacje Ośrodka Edukacji: słuchowisko dla dzieci: „W poszukiwaniu zaginionej komórki” zrealizowane wspólne z Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz publikacja „Narodziny kolekcji Stanisława Augusta”, przeznaczona dla młodzieży i dorosłych.
Szczegółowy program Festiwalu Edukacji znajduje się na stronie www.lazienki-krolewskie.pl, na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie