Koncerty jazzowe, kameralne i symfoniczne, a także pokazy filmów i wystawy – to niektóre z atrakcji II Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego, poświęconego twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu. Będzie się on odbywał w Warszawie w dniach od 6 do 12 listopada, w 155. rocznicę urodzin mistrza.
Pokażemy najbardziej istotne utwory Ignacego Jana Paderewskiego, w których jest klimat polskości. Zadbaliśmy o to, aby wykonywali je zagraniczni artyści tak, by polska muzyka wybrzmiała w międzynarodowym wykonaniu – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Jan Popis. Podkreśla, że program festiwalu będzie bardzo bogaty, by dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. – To będzie muzyczna mozaika – zapewnia dyrektor Popis. Podczas festiwalu wystąpią artyści z Australii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Majorki i Polski.
Festiwal będzie się odbywał w dniach od 6 do 12 listopada w Warszawie – w Łazienkach Królewskich, Teatrze Polskim, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, a także na Zamku Królewskim oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jego organizatorem jest Fundacja „AVE ARTE”.
Jestem bardzo zaszczycony, że udało się nam zawrzeć sojusz z „AVE ARTE”, dzięki temu festiwal dostał skrzydeł. Jego program jest bardzo bogaty i interesujący – dodaje Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek Królewskich. Podkreśla, że serce festiwalu będzie jeszcze mocniej biło w Łazienkach, gdyż będzie się on odbywał w odnowionych wnętrzach Teatru Królewskiego i Pałacu na Wyspie.
Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się 6 listopada, w 155. rocznicę urodzin wybitnego polskiego pianisty. W Teatrze Polskim w Warszawie wystąpią m.in. Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, który wykona „Rotę” Feliksa Nowowiejskiego i utwory patrona festiwalu – „Hej, Orle biały” i „Nad wodą bystrą i czystą”. Na scenie zabrzmią także fragmenty opery „Manru” Paderewskiego w wykonaniu sopranistki Katarzyny Laskowskiej oraz tenora Rafała Bartmińskiego. Barkarolę fis-dur op. 60 i inne utwory Fryderyka Chopina zagra na fortepianie Wojciech Kocyan.
7 listopada, podczas Dnia Międzynarodowego Festiwalu, na Zamku Królewskim usłyszymy m.in. „Tańce polskie op. 9 na cztery ręce” Paderewskiego w wykonaniu duetu fortepianowego z Majorki – Alberta Diaza i Xaviera Muta oraz Sonatę h-moll op. 58 Fryderyka Chopina według Szwajcarki chińskiego pochodzenia Melodie Zhao. „Baal Shem Suite” Ernesta Blocha, „Partitę na skrzypce i fortepian” Witolda Lutosławskiego i inne utwory zagra szwajcarski duet – Rachel Kolly D’Alba i Christian Chamorel.
Dzień później w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Strugały, w towarzystwie szwajcarskiej pianistki Melodie Zhao.
Od 8 listopada, II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego przenosi się do Łazienek Królewskich. Tego dnia w Pałacu na Wyspie odbędzie się koncert, w programie którego znajdą się utwory fortepianowe, skomponowane przez I.J. Paderewskiego.
W kolejnym dniu przed południem, zapraszamy do Pałacu Myślewickiego na panel dyskusyjny poświęcony osobie i twórczości wybitnego muzyka, a wieczorem do Teatru Królewskiego na koncert z cyklu „Paderewski – jazz inspiracje”. W tym roku specjalny, oryginalny program z pieśniami I. J. Paderewskiego i Z. Stojowskiego opracował Krzesimir Dębski. Jako soliści wystąpią: Emose Uhunmwangho z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Anna Jurksztowicz, Mieczysław Szcześniak i Maciej Miecznikowski. – Wykonają oni 10 pieśni obu kompozytorów i mam nadzieję, że ich interpretacje w dużym stopniu ułatwią słuchaczom zrozumienie Wielkiej Sztuki – tłumaczy Krzesimir Dębski.
10 listopada w Teatrze Królewskim odbędzie się recital „Salon odrzuconych” z udziałem pianistów, którzy nie zakwalifikowali się do ostatniego etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
W Święto Niepodległości, 11 listopada, w Podchorążówce zostaną wyświetlone filmu poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, a wieczorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty, patriotyczny koncert z udziałem studentów i absolwentów uczelni.
Festiwal zakończy koncert w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Sinfonia Varsovia pod batutą Marty Kluczyńskiej zagra Uwerturę Es-dur i Koncert fortepianowy a-moll op.17 oraz III Symfonię Es-dur „Eroica” op.55 Ludwiga van Beethovena.
Ponadto od 2 do 15 listopada w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich będzie można obejrzeć wystawę poświęconą wybitnemu muzykowi pt. „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie”, która przybliży osobowość naszego wielkiego rodaka.