Pasażerowie miejskich autobusów i użytkownicy laptopów, tabletów oraz telefonów komórkowych, mogą już korzystać z darmowego Wi-Fi. Hotspoty są już w 70 pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych, a do końca roku pojawią się w kolejnych 230 autobusach.
– W nowoczesnym taborze powinny być dostępne nowe technologie. Komfort i wygoda naszych pasażerów to nasz absolutny priorytet, dlatego uruchamiamy darmowe punkty dostępu do internetu. I chcemy by do końca przyszłego roku bezprzewodowy internet był już we wszystkich autobusach naszego największego przewoźnika, a w ciągu dwóch lat we wszystkich tramwajach, metrze, pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i autobusach pozostałych przewoźników – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
– To nasz kolejny, obok UrbanINFO.tV projekt z zakresu nowych technologii. Zakończyliśmy właśnie etap wewnętrznych testów technicznych i będziemy pierwszym stołecznym przewoźnikiem, który na szeroką skalę uruchamia bezprzewodowy dostęp do internetu – dodaje Jan Kuźmiński, prezes zarządu MZA.
Na początek z darmowego internetu będzie można korzystać w autobusach MAN Lion City (numery taborowe zaczynające się na 34) z zajezdni Stalowa, a w przyszłym roku sieć obejmie już całą flotę spółki.
Z sieci freewifi.waw.pl będzie mógł skorzystać każdy pasażer po akceptacji regulaminu, a koszty usługi w żaden sposób nie obciążą dodatkowo ani pasażerów ani budżetu spółki, system będzie bowiem utrzymywany dzięki wpływom z emitowanych reklam. A już za kilka dni do Warszawy przyjadą autobusy marki Solaris z najnowszej dostawy 25 sztuk przegubowców, które będą posiadały darmowy internet w najnowszym i najbardziej zaawansowanym standardzie LTE.
Miejskie Zakłady Autobusowe od 2007 roku zakupiły już 857 autobusów. Wkrótce do stolicy trafi 25 nowych Solarisów Urbino 18 oraz 35 przegubowych Solbusów zasilanych gazem LNG.
Dzięki miejskiej sieci Wi-Fi, czyli bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do Internetu, możemy surfować w kilkudziesięciu miejscach w Warszawie. Ponad 250 Hot Spotów codziennie służy turystom i warszawiakom. Dziennie korzysta z niej średnio 1500 osób.
Hotspoty rozmieszczone są w miejscach najczęściej uczęszczanych przez turystów i mieszkańców stolicy. Są to m.in. Trakt Królewski, okolice Biblioteki UW, Podzamcze, park Fontann, plac Grzybowski. Sieć bezprzewodowa jest też dostępna w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Już niedługo utworzonych zostanie 7 nowych punktów: na pl. Zbawiciela, w Alejach Jerozolimskich przy ul. Emilii Plater, na pl. Piłsudskiego przy ul. Królewskiej, w okolicach Rotundy, na pl. Na Rozdrożu, na ul. Brackiej oraz na pl. Teatralnym. W tym roku dodane zostały m.in. w parkach na Woli, w Porcie Czerniakowskim, w części ulicy Świętokrzyskiej. Punkty mają zasięg o średnicy ok. 300-400 m i pozwalają korzystać z Internetu o prędkości 512 kb/s (download i upload) – zgodnie z wymaganiami UKE. Połączenie trwa do 60 minut, a kolejną sesję rozpoczynamy po ponownym zalogowaniu. Aby połączyć się z Internetem należy wyszukać w urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać UM-Warszawa. W przeglądarce internetowej wpisujemy adres dowolnej strony www, wtedy system automatycznie kieruje na stronę logowania do miejskiej sieci. Wystarczy podać adres e-mail, zatwierdzić regulamin i już można bezpiecznie surfować.