Choć do września jeszcze daleko, już na początku wiosny ruszają zapisy do przeszkoli. Rodzice trzylatków przeżywają stres, gdyż zazwyczaj jest to ich pierwsze zderzenie się z publiczną oświatą. Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje związane z rekrutacją do placówek na rok szkolny 2020/2021.
Harmonogram rekrutacji
Zawiera spis dat ważnych dla rodzica, są to nieprzekraczalne terminy składania dokumentów, ogłaszania wyników naboru oraz procedur odwoławczych.
25 lutego – termin, do którego rodzic składa deklarację o kontynuowaniu przez dziecko uczęszczania do grupy przedszkolnej w kolejnym roku szkolnym (dotyczy dzieci, które w roku szkolnym 2019/2020 uczęszczają do przeszkoli)
3 marca godzina 13.00 – udostępnienie w systemie rekrutacyjnym oferty przedszkoli i szkół podstawowych
Od 3 marca godzina 13.00 do 19 marca godzina 20.00 – rejestracja w systemie wniosków o przyjęcie dziecka
Od 3 marca godzina 13.00 do 20 marca godzina 16.00 – złożenie w przedszkolu/szkole (dotyczy oddziałów przedszkolnych w szkole) pierwszego wyboru podpisanego wniosku o przyjęcie oraz dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych
23 kwietnia godzina 13.00 – opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
23 kwietnia godzina 13.00 do 29 kwietnia godzina 16.00 – potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola/szkoły, do której zostało zakwalifikowane
4 maja godzina 13.00 – opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych
Procedury odwoławcze: w terminie 7 dni od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. Następnie w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
Więcej o harmonogramie oraz procedurze odwoławczej i rekrutacji uzupełniającej tutaj
Zasady rekrutacji do przedszkoli, czyli kto może uczęszczać do placówek
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego.
Dzieci urodzone w 2014 r. obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Dziecko sześcioletnie, na wniosek rodziców, może rozpocząć naukę w klasie 1 szkoły podstawowej.
Dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym kontynuują przygotowanie przedszkolne
w wybranej placówce.
Dzieci urodzone w 2015 r., 2016 r. oraz w 2017 r. mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. W sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnej z placówek wskazanych przez rodzica, burmistrz dzielnicy przedstawi rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny, który przyjmie dziecko.
Dzieci urodzone w 2018 r. nie biorą udziału w rekrutacji. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie do przedszkola dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat, o ile placówka będzie dysponować miejscem.
Data i godzina wprowadzenia danych dziecka do systemu informatycznego, wydrukowania wniosku, złożenia wniosku w placówce i jego zatwierdzenia nie mają wpływu na proces rekrutacyjny!
Więcej o zasadach rekrutacji tutaj
Kryteria rekrutacji, czyli jak zdobyć największą liczbę punktów
Kryteria dzielą się na ustawowe określone przez prawo oświatowe oraz samorządowe określone w uchwale Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lutego 2017 r.
W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (pierwszy etap), a następnie kryteria samorządowe (drugi etap). Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
Kryteria ustawowe:
– wielodzietność rodziny kandydata (troje i więcej dzieci)
– niepełnosprawność kandydata
– niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
– niepełnosprawności obojga rodziców kandydata
– niepełnosprawności rodzeństwa kandydata
– samotne wychowywanie kandydata w rodzinie
– objęcie kandydata pieczą zastępczą
Kryteria ustawowe mają taką samą wartość, na potrzeby rekrutacji elektronicznej każdemu
z tych kryteriów nadano wartość 260 pkt.
Kryteria samorządowe – brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego:
– dziecko sześcioletnie, pięcioletnie i dziecko z odroczonym obowiązkiem szkolnym, ubiegające się o przyjęcie do placówki w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania – 130 pkt.
– dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny – 64 pkt.
– dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko – 32 pkt.
– dziecko, którego rodzic/opiekun prawny mieszkają w m.st. Warszawie i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie m.st. Warszawy – 24 pkt.
– dziecko, którego rodzeństwo będzie rozpoczynało lub kontynuowało edukację w placówce wskazanej na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie – 8 pkt.
Więcej o kryteriach tutaj