Każdy rodzic przywiązuje dużą wagę do edukacji swojego dziecka – chcemy przecież wychować nasze pociechy na mądrych i kreatywnych ludzi. Niestety pomoce edukacyjne do najtańszych nie należą, warto więc poszukać miejsc, gdzie wydamy na nie mniej pieniędzy.
Książki „z drugiej ręki”
Od wielu lat uczniowie starszych klas odsprzedają (a czasem nawet oddają za darmo) swoje podręczniki młodszym kolegom i koleżankom. Nieraz rodzice sami poszukują używanych książek – na specjalnych targach, bazarach, czy też po prostu w Internecie. Najłatwiej mają oczywiście dzieci z wielodzietnych rodzin, które mogą „odziedziczyć” podręczniki po swoim rodzeństwie. To dobry sposób, aby zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy, które można przecież przeznaczyć na całkiem inny cel. Musimy jednak pamiętać o wadach tego rozwiązania. Po pierwsze, podstawa programowa zmienia się bardzo szybko, więc często używane nawet rok czy dwa lata wcześniej podręczniki są już nieaktualne. Ponadto nieraz są w kiepskim stanie, a maluchy wstydzą z nich korzystać.
Sklepy internetowe
Poszukując pomocy edukacyjnych dla dzieci, warto zwrócić uwagę na oferty sklepów internetowych. Nierzadko znajdziemy tam książki oraz inne artykuły tańsze nawet o kilkanaście procent niż w stacjonarnych księgarniach. Często doliczyć musimy koszt dostawy, jednak wiele sklepów organizuje specjalne akcje, podczas których przesyłka zostaje nadana gratis. Szybkim i niedrogim rozwiązaniem jest zakupienie podręczników szkolnych np. na Merlin.pl. Ten znany sklep internetowy w ubiegłym roku prowadził akcję „Podręczniki w 3 kliki”, skierowaną do uczniów na każdym etapie nauki – zaczynając od edukacji przedszkolnej, a kończąc na liceum. Dzięki szczegółowej wyszukiwarce szybko skompletujemy całą wyprawkę, oszczędzając swój czas i pieniądze. Dodatkowym plusem akcji była możliwość osobistego odebrania zamówienia w wielu różnych miejscach w Warszawie.
Zawsze czujni
Niewątpliwie warto jest zaopatrzyć się w podręczniki jeszcze zanim nadejdzie najgorętszy okres w tej branży, czyli sierpień – początek września. Poza sezonem wiele sklepów organizuje okresowe wyprzedaże czy specjalne targi książek edukacyjnych, podczas których możemy kupić wiele cennych pozycji w wyjątkowo okazyjnych cenach. Dobrym pomysłem jest zatem śledzenie na bieżąco wydarzeń mających miejsce w naszym mieście. Pomogą nam w tym specjalne portale czy newslettery, na które zapiszemy się w naszych ulubionych księgarniach. Takie działanie ma dodatkowy plus – jeśli w podręczniki zaopatrzymy się wcześniej, wreszcie początek roku nie będzie wiązał się z tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
Na edukacji dziecka nie można oszczędzać. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy poszukiwać rozsądnych okazji cenowych. Dzięki temu połączymy zakup wysokiej jakości pomocy naukowych z korzyścią dla naszego domowego budżetu.