Wychowywanie to trudna sztuka. Tak naprawdę przekonujemy się o tym dopiero w życiu dorosłym, kiedy stajemy się rodzicami.
W żadnej szkole nie uczą jak wychowywać swoje dzieci (poza specjalistycznymi studiami). Tak więc rodzice niejednokrotnie stają przed dylematem, jak rozmawiać z dzieckiem, w jaki sposób wpłynąć na nie, żeby nas słuchało, jakie metody stosować, by w każdym wieku mieć kontakt ze swoją latoroślą itp. W obliczu problemów, przed którymi dzieci, a szczególnie nastolatki potrafią postawić niejedną rodzinę, rodzice czują się zagubieni i bezsilni. Co powinni wówczas zrobić? Czy ktoś może im pomóc? Jasne, że tak! Poniżej przedstawiamy kilka rad, które mogą okazać się pomocne w trudnych sytuacjach (obyście jak najrzadziej musieli z nich korzystać!).
Jeśli metody, które stosujesz w postępowaniu ze swoim dzieckiem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możesz skorzystać z następujących sposobów:
- Spróbuj porozmawiać z innymi rodzicami, porównać doświadczenia, wymienić informacje. Czasami zwykła rozmowa może okazać się pomocna w poszukiwaniu możliwych rozwiązań problemu.
- Sięgnij do książek – poradników dla rodziców. Jest sporo dobrych pozycji na rynku, które mogą dostarczyć Ci zarówno informacji, jak i porad co do zasad postępowania. Szukaj w ofercie specjalistycznych wydawnictw.
- Jeśli problemy narastają i czujesz się bezradny, nie obawiaj się konsultacji u specjalisty. Możesz skorzystać z pomocy w rejonowej poradni psychologiczno – pedagogicznej (są w każdej dzielnicy). Nie potrzeba żadnego skierowania, wystarczy się umówić telefonicznie na wizytę. Najpierw Ty porozmawiasz z psychologiem, potem zapewne będzie on chciał rozmawiać z dzieckiem, następnie uzyskasz jego opinię na temat przyczyn trudności i wspólnie ustalicie dalsze działania. W każdej dzielnicy Warszawy działają także poradnie zdrowia psychicznego, w których można umówić się nie tylko z psychologiem, ale i z psychiatrą. Skierowanie nie jest potrzebne, natomiast konieczny jest dowód ubezpieczenia.
- W Warszawie funkcjonują również poradnie różnych fundacji i stowarzyszeń, w których można otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną (Aslan, Towarzystwo Pomocy Młodzieży, Stowarzyszenie dla Rodzin… itp.). Są też poradnie niepubliczne, tam wizyty i badania są płatne.
Katarzyna Okulicz-Kozaryn