Już w ten weekend (23-24.04) odbędzie się IV edycja Festiwalu Książki Dziecięcej. Wydarzenie to zgromadzi prawie trzydziestu najlepszych wydawców literatury dziecięcej, wśród nich będzie także ten, który otrzyma tytuł dla Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” 2015. Nagrodę wręczy ambasadorka konkursu – Magdalena Różczka.
Festiwal rozpocznie się w Światowy Dzień Książki, 23 kwietnia. Tego dnia o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość, podczas której poznamy wyniki plebiscytu „Przecinek i Kropka”. To organizowany przez Empik konkurs, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze – jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartość edukacyjna. Wśród nominowanych za 2015 rok książek znalazły się: dwa niezwykłe albumy: „Pszczoły” (Wydawnictwo Dwie Siostry) Piotra Sochy i „Pod wodą/Pod ziemią” (Wydawnictwo Dwie Siostry) Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz książki: „Królewna” (Wydawnictwo Bajka) Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Marianny Oklejak, ,,Królik i Chopin” (Wydawnictwo Rea) portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” (Wydawnictwo Poradnia K) Justyny Bednarek z rysunkami Daniela de Latour. Drugiego dnia festiwalu Magdalena Różczka przeczyta dzieciom i rodzicom nagrodzoną książkę.
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich stanie się przestrzenią niekończących się atrakcji skierowanych do dzieci w każdym wieku – liczne spotkania autorskie, trzydzieści bezpłatnych warsztatów dla dzieci, kino oraz muzyka na żywo. Warsztaty plastyczne poprowadzą znakomici ilustratorzy, m.in. Daniel de Latour, Paweł Mildner oraz Piotr Nowicki, który zapozna uczestników z przygodami pary słynnych detektywów – Misia Zbysia i Borsuka Mruka. Młodych czytelników z pewnością ucieszy obecność pisarek: Doroty Kassjanowicz i Justyny Bednarek. Autorzy książeczki „Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu”, Ewa i Łukasz Świerżewscy, podpowiedzą jak z sukcesem realizować swoje plany, od pomysłu do efektu. Będzie także okazja, by zrobić coś dla innych! Na warsztatach z tyflografiki powstaną niezwykłe prace – grafiki dotykowe, które przekażemy dzieciom z dysfunkcją wzroku. Girls Code Fun wraz z wydawnictwem Sierra Madre zaproszą do nauki podstaw programowania komputerowego. Warsztaty będą jednocześnie premierą książki „Hello Ruby. Programowanie dla dzieci” Lindy Liukas. Kulinarna przygoda czeka dzieciaki pod okiem Joanny Mentel – założycielki Dzieciaków w Formie. Litery, „Przecinki i Kropki” przybliżą maluchom kreatywne warsztaty czytelnicze i liternicze wymyślone przez współorganizatora wydarzenia – Empik. Dzięki Empikowi mali goście będą mogli również pobawić się w teatr i wziąć udział w warsztatach art&craft. Atrakcje nie ominą podróżników, miłośników zwierząt, małych designerów i naukowców.
Na scenie spotkamy się z Sylwią Chutnik, która poprowadzi spotkanie pod hasłem „Mały obywatel, czyli mam prawa!”. Przeżyjemy także ekscytującą przygodę w świecie eksperymentów, dzięki interaktywnemu pokazowi gości z Funiversity. Patryk Zakrocki zaczaruje nas muzyką, ale prawdziwą magię zaprezentuje iluzjonista – Bartosz Madej. Dzięki uprzejmości Instytutu Francuskiego odbędzie się seans filmu „Jan z Księżyca” na podstawie książki francuskiego rysownika Tomiego Ungerera.
Zapowiada się największa i najlepsza odsłona tego wydarzenia!
Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1771642426399314/.
Wszystkie wydarzenia w programie są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl
Festiwal Tere-Fere
23 i 24 kwietnia – sobota i niedziela (10:00-18:00)
Uroczystość „Przecinek i Kropka”, 23 kwietnia, godz. 13.00
Marzyciele i Rzemieślnicy / Dom Towarowy Braci Jabłkowskich 3 piętro, ul. Bracka 25