Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku.
Imprezy odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są naukowcy pracujący w instytucjach biorących udział w Festiwalu, mający w dorobku osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie. Festiwal dzieli się na część imprez otwartych, ogólnie dostępnych oraz zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych wszystkich poziomów edukacji, które przychodzą do instytucji naukowej lub edukacyjnej (tzw. lekcje festiwalowe).
Imprezy ogólnie dostępne:
- Debaty główne, na tematy istotne w bieżącym życiu społecznym i naukowym.
- Popołudniowe wykłady i warsztaty dla maturzystów. Ich celem ma być zainteresowanie nauką i pomoc w wyborze
- dalszych kierunków kształcenia.
- Wieczorne kluby dyskusyjne i warsztaty poświęcone osiągnięciom poszczególnych nauk.
- Weekendowe spotkania z ludźmi i instytucjami naukowymi. Warsztaty w laboratoriach i salach akademickich. Wycieczki terenowe i do muzeów.
- Pokazy filmowe i teatralne. Prezentacje muzyczne.
- Imprezy dedykowane dzieciom, tematyczne warsztaty naukowe z pokazami zjawisk przyrodniczych.
PROGRAM
Program Festiwalu Nauki podzielony jest na trzy części: program lekcji, program spotkań oraz wystawy (odnośniki do poszczególnych części na dole strony). Lekcje festiwalowe przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych, więcej informacji o nich znajdą Państwo w zakładce „Dla Szkół”.
Lekcje i spotkania mogą odbywać się w formie: stacjonarnej (w instytucji lub szkole), online (różne platformy tj. Teams, Zoom, Google Meet) lub jako nagrania.
Nagrane lekcje i spotkania dostępne będą dla wszystkich na naszym YouTube.
Program spotkań podzielony jest na:
- Debaty główne – dyskusje specjalistów na tematy wybrane przez Radę Programową
- Wydarzenia specjalne
- Wykłady na 25-lecie – cykl spotkań z dawnymi członkami Rady Programowej
- Spotkania całodniowe – Spotkania, do których można dołączyć w dowolnej chwili ich trwania
- Spotkania dla dzieci i młodzieży – Spotkania tradycyjnie przeznaczone dla naszych najmłodszych uczestników
- kluby – Spotkania odbywające się w dni powszednie
- Spotkania weekendowe – Spotkania odbywające się w weekendy
Każda lekcja i spotkanie ma w serwisie rozbudowany opis z odnośnikami ułatwiającymi odnalezienie podobnych wydarzeń według różnych kryteriów: dziedzin, typów szkół i klas dla lekcji, typów spotkań oraz organizatorów. Poniższe odnośniki prowadzą do stron wyszukiwania lekcji, spotkań i wystaw według różnych schematów, tak aby najłatwiej było Państwu odnaleźć interesujące wydarzenia.
Przy wybranych wydarzeniach jest informacja, pod jakim adresem można się zapisać, brak takiej informacji oznacza brak zapisów.
Spotkania tutaj
Strefa mobilna tutaj
Wystawy tutaj
Więcej informacji na stronie https://festiwalnauki.edu.pl/