Chcielibyście przeżyć przygodę niczym Indiana Jones? Odbyć podróż w kosmos lub zanurkować w oceanie w poszukiwaniu skarbów? Dzięki nowej formie rozrywki, którą są escape roomy teraz jest to możliwe! W czasie zimowych ferii szkolnych możecie zostać drużyną odkrywców, która wspólnie będzie rozwiązywać zagadki w emocjonującej atmosferze zamkniętego pokoju. Zaproście do zabawy zaprzyjaźnione rodziny lub przyjaciół z dziećmi. W stolicy mamy wiele propozycji pokoi-zagadek przeznaczonych także dla najmłodszych dzieci.
Co to jest Escape Room?
Jest do lokal, w którym urządzono kilka pokoi z zagadkami do rozwiązywania. Każde pomieszczenie to inna opowieść, oddzielna fabuła i wystrój do niej dostosowany. Uczestnicy mogą wybrać czy trafić na bezludną wyspę, do „strasznej” piwnicy, na dno oceanu, czarodziejską polanie, w kosmos czy do wehikułu czasu – to tylko niektóre z warszawskich propozycji. Gracze zostają zamknięci w pokoju i mają do rozwiązania zadania logiczne, zagadki, dzięki którym będą przybliżać się do „uwolnienia”. Cały czas są pod obserwacją kamer, a animatorzy czuwają przed ekranami nad przebiegiem zabawy, w razie czego podpowiadając klientom rozwiązania umożliwiające przejście do następnego etapu rozgrywki.
Czy to jest bezpieczne?
Po tragicznych wydarzeniach w Koszalinie, z końca 2018 roku, nastąpiła nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nią właściciel (zarządca, użytkownik) obiektu budowlanego, w którym prowadzona jest działalność o charakterze rozrywkowym, polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się, wskutek czego ograniczona jest możliwość ewakuacji, muszą przed rozpoczęciem takiej działalności oraz co najmniej raz na dwa lata przeprowadzać testy ewakuacyjne oraz kontrolować dokumentację.
Co do praktycznych zastosowań podnoszących bezpieczeństwo, w każdym pomieszczeniu musi być tzw. przyciski paniki, pozwalający na natychmiastowe uwolnienie się z pokoju, a zamki muszą być tak skonstruowane, aby przy braku zasilania prądem następowało automatyczne odblokowanie się drzwi. Ponadto w pokojach muszą być dostępne gaśnice, a podłoga/ściana jeśli jest pokryta wykładziną, musi ona mieć atest materiału niepalnego. Łatwo dostępne muszą być instrukcje postępowania na wypadek pożaru oraz oznaczone wyjścia ewakuacyjne.
Zalety zabawy w escape roomach
Przede wszystkim to znakomita forma rozrywki umysłowej, odciągająca młodzież od błyskających ekranów smartfonów, tabletów i laptopów. Ponadto, aby wydostać się z pokoju zagadek, trzeba współpracować w grupie, nie znajdziemy tam zadań do wykonania w pojedynkę. W dzisiejszych czasach działanie zespołowe jest bardzo pożądaną umiejętnością społeczną.
Każda fabuła, według której będziemy grać, jest przygotowana przez grono specjalistów i ma na celu dostarczyć uczestnikom wielu emocji, zaskakujących przeżyć, rozrywki i satysfakcji z wykonania zadania. Pokoje zagadek urządzone są z wielką starannością o szczegóły i dekoracje, nierzadko naszpicowane elektroniką generującą niesamowite efekty specjalne. Tworzą atmosferę odpowiadającą granemu scenariuszowi.
Dla najmłodszych
Początkowo escape roomy ofertę kierowały do starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Szybko jednak zaczęto tworzyć fabuły i pomieszczenia, w których bawić się mogą także maluchy poniżej 8 roku życia. Obowiązują w nich trochę inne zasady – z reguły dzieci bawią się pod opieką i kierownictwem animatora-osoby dorosłej. Scenariusze i wystrój pomieszczeń bardziej nawiązują do przygody, odkrywania tajemnic i nie tworzą „strasznej” atmosfery.
W Warszawie możecie zarezerwować zabawę dla młodszych dzieci w następujących lokalach:
Małe Wielkie Przygody – dla dzieci między 3 a 8 urodzinami, scenariusze: Magiczny Las, Skarb Piratów, a wkrótce Kosmiczna Przygoda
Dom Zagadek – od 8 roku życia, scenariusze Polana, Poza Światem, Pegazus, Pokój Zagadka, Podróż
Kamienica Zagadek – także dla dzieci poniżej 7 lat, nie umiejących czytać, scenariusz Gabinet Odkrywców
House Escape – dla dzieci dostępne dwa scenariusze: Room Hollywood, Misja Biegun Północny
Fun Escape – dzieci do 12-roku życia przebywają w pokojach pod opieką rodzica, opiekuna lub jednego z animatorów (bez dodatkowych opłat), aż 10 scenariuszy, w których mogą uczestniczyć dzieci, m.in.: Bezludna Wyspa, Polski Skarbiec, Solna Komnata, W dziupli Hakera, Przeszłość zaczyna się dziś, Przygoda na dnie oceanu
Room Escape – dla dzieci od 7 lat, scenariusze np. Indiana, Łódź Podwodna, Wehikuł Czasu, Olimp.