Pierwsze czytelniczki i recenzentki premierowego wydania tak mówią o serii:
„Porcja przygód, duża dawka humoru i tajemnice… Książka nie tylko dla Superdziewczyn.”
Krystyna Czubówna
(dziennikarka, lektorka, babcia dwóch dziewczynek)
„Uwaga. Ważny komunikat: Nigdy więcej nudy! Tajny Klub Superdziewczyn już działa! Wspaniałe przygody czekają! Wystarczy otworzyć książkę i zaprzyjaźnić się z pomysłową Emi z ulicy Na Bateryjce. Sekretne hasło na dziś: nawet z żaby może wyrosnąć księżniczka!”
Katarzyna Pakosińska
(artystka kabaretowa, aktorka)
O SERII I BOHATERCE Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, nowa seria przeznaczona dla dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, już czytających bądź rozpoczynających tę przygodę, prezentuje przygody zaczerpnięte wprost z życia małych ludzi i pewną historyjkę kryminalną, która dodaje opowieści emocji. Opowieści koncentrują się wokół pomysłowej i zadziornej Emi, która mieszka z rodzicami w pewnym dużym mieście oraz grupie zwariowanych przyjaciół Emi. Główną bohaterkę poznajemy, kiedy jest w zerówce i za rok ma pójść do szkoły. Wraz z koleżankami z zerówki (jest wśród nich Aniela, która nie cierpi księżniczek) zakłada Tajny Klub Superdziewczyn, którego motto przewodnie brzmi: „nigdy więcej nudy”. Do wstąpienia do Klubu aspirują także: nowo poznana na osiedlu muzykalna Faustyna i w końcu też Flora – największa rywalka Emi – starsza od niej o rok córka Pani Laury Zwiędły – przyjaciółki mamy Emi. Flora to postać zaborcza: sprawia wrażenie, że nie lubi nikogo i niczego. Spędza czas na sporach i intrygach, np. zabiera zabawki Emi. Jedynym przyjacielem Flory jest Franek, chłopiec o urodzie „zapuszczonego” naukowca.
Głównym celem Klubu staje się śledztwo związane z Profesorem Kagankiem, wybitnym fizykiem, którego Emi podejrzewa o działania na szkodę środowiska. W toku śledztwa Emi wraz z koleżankami z Tajnego Klubu przekona się, że Profesor Kaganek (prywatnie tata Franka) prowadzi pożyteczne badania z zakresu nanonauki.
Dziewczynka przekona się też, choć powoli, do swojej rywalki Flory. Pozna także uroczego Lucka, który w pewnym momencie wprowadzi się na osiedle. Przede wszystkim Klub zbliży dzieciaki do siebie, pozwoli im na przekraczanie wielu barier – także w relacjach między rówieśnikami.
W drugiej części serii przygody Emi i Tajnego Klubu przeniosą się do szkoły, gdzie bohaterka, wspólnie z Florą, wpadnie na nowy trop związany z tajemniczą nauczycielką hiszpańskiego – Panią Glorią Carlos Flamenco. Emi, jako pierwszak, będzie uczyła się szkolnego życia: wyjedzie na prawdziwą zieloną szkołę, pozna też smak pierwszych sukcesów i porażek.
Seria Emi i Tajny Klub Superdziewczyn jest doskonale osadzona we współczesnych dziecięcych realiach. Odwołuje się do kilku najważniejszych aspektów: budowania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym własnej tożsamości oraz nawiązywania relacji z rówieśnikami i bliskimi. Zarysowane postaci są wyraziste. Język, którym się posługują bohaterowie, jest bliski dzieciom. Humor zawarty w powieściach jest czytelny zarówno dla najmłodszego jak i starszego czytelnika.
W trzeciej części serii dziewczynka wyjeżdża z mamą do Wielkiego Buta, czyli do Włoch. I to na koncert! W nowym roku szkolnym do klasy Emi dołącza Luciano z Mediolanu, a cała 2D wyjeżdża na zimowisko w góry. Dziewczyny z Tajnego Klubu zapisują się do szkoły musicalu. W przeddzień wielkiego spektaklu giną teatralne rekwizyty. Nikt nie wie, co się z nimi stało. Przedstawienie wisi na włosku. Sprawą tajemniczego zniknięcia cennych przedmiotów zajmie się Tajny Klub Superdziewczyn. Czy dziewczyny odzyskają rekwizyty i uratują honor szkoły?
O AUTORCE Agnieszka Mielech, autorka serii, urodziła się w 1969 roku na Podlasiu. Już jako nastolatka interesowała się literaturą i pisała pierwsze opowiadania dla nastolatek. Kilka z nich z zostało opublikowanych w ówczesnych magazynach: „Płomyk” i „Świat młodych”. Jest absolwentką Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej a obecnie słuchaczką podyplomowych studiów Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej życie zawodowe związane jest z filmem – od lat zajmuje się dystrybucją filmową w Polsce.
Odkąd została mamą, dzisiaj już 7-letniej Basi, w sposób naturalny powróciła do literatury dziecięcej.
„Moje wzorce literackie to w ramach klasyki dla dzieci – Pippi i Muminki, a w literaturze najbardziej współczesnej także dynamiczna seria Hania Humorek autorstwa Megan McDonalds czy mniej znana w Polsce twórczość amerykańskiej autorki Judy Blume. W Polsce jest wiele wspaniałych serii dla tej grupy wiekowej – wspaniale piszą dla dziewczynek Agnieszka Tyszka czy Marcin Wicha. Mam nadzieję, że i Emi znajdzie miejsce zarówno na rynku książki, jak i w sercach czytelniczek.” – mówi autorka i pomysłodawczyni serii Emi i Tajny Klub Superdziewczyn.
„Pomysł na cykl o Emi zrodził się podczas zabaw i godzin wspólnie spędzanych z córką. Basia (córka autorki) stworzyła szkic – portret głównej bohaterki – Emi. Seria miała prezentować sceny z życia współczesnych dzieciaków, być blisko nich – zarówno przez przywołanie współczesnych im realiów, tematów jak i język. Nie było tu zamysłu dydaktycznego – jako autor stoję z boku i opowiadam, a wszystko dookoła widzimy oczami dzieci. Dzieci mają tu swoją autonomię, traktowane są jak dorośli, chociaż widać wyraźnie pewien rytm życia, w którym chcę, aby się odnalazły. Postaci powstawały w wyniku naszych dyskusji, a wiele przygód przeniosłam wprost z Basinego przedszkola (warszawskie przedszkole Baby City prowadzone przez Katarzynę Kossakowską). Na decyzję o zaangażowaniu się w stworzenie tej serii książek miało też wpływ pewne zdarzenie. Mowa o wycieczce do miejsca dla mnie specjalnego i magicznego… do Disneylandu! Obie z córką marzyłyśmy o tym wyjeździe. Dzisiaj trudno powiedzieć, która z nas bawiła się lepiej. Właśnie tam uświadomiłam sobie, jak bardzo kolorowy jest dziecięcy świat i warto go utrwalać na wszystkie znane nam sposoby. Przypomniałam też sobie, że moją wielką pasją już w dzieciństwie było opowiadanie historii. Pewnego zimowego wieczoru nadałam bohaterce imię i tak powstała Emi. Córka jest bardzo dumna z Emi. Dla mnie ta pierwsza książka z serii to wielka życiowa przygoda.”- dodaje autorka.
O ILUSTRACJACH Pomysł na wizerunek Emi wyszedł od córki autorki, Agnieszki Mielech. Profesjonalnie serię ilustruje krakowska artystka, Magdalena Babińska. Prywatnie także mama 6-letniej już Matyldy. Magdalena Babińska jest pomysłodawczynią i ilustratorką znanej na rynku serii Zgaduj z Czu-Czu. Jest także zaangażowana w oprawę graficzną wielu publikacji dla najmłodszych i podręczników dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Rysuje przygody swojej córki na rodzinnym blogu: masebi.blogspot.com. Jej prace można znaleźć tu: dedodesign.pl.
Ilustracje Magdy Babińskiej, czarno-białe i utrzymane w stylu klasycznym, w sposób idealny oddają charakter postaci i są doskonałym dopełnieniem przygód Emi.
PLANY WYDAWNICZE Pierwsza część serii Emi i Tajny Klub Superdziewczyn zadebiutowała na rynku w listopadzie 2013 roku nakładem wydawnictwa Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal). Kolejna część Emi i Tajny Klub Superdziewczyn: Kółko hiszpańskiego zaplanowana jest na luty 2014. Wydawnictwo planuje wprowadzić do końca roku 2014 pięć części serii.