Na wstępie warto podkreślić, że gady nie są polecane dla dzieci, szczególnie tych młodszych. Przede wszystkim dlatego, że nie są to zwierzęta udomowione i trzeba umieć się z nimi obchodzić – nawet oswojony gad nadal pozostaje dzikim stworzeniem, więc nie wiadomo do końca, jak w danej sytuacji zareaguje. Ponadto zwierzęta te mają szczególne wymagania i potrzebują specyficznej opieki oraz żywienia.
Gady nigdy nie będą takimi domownikami, jak pies, kot lub fretka, nawet jeśli niektórzy ich wielbiciele twierdzą inaczej. Generalnie nie szukają one towarzystwa człowieka i bynajmniej nie nadają się do przytulania. Mogą się oswoić, ale polega to na tym, że nie boją się człowieka i tolerują jego obecność. Jednak obcując z nimi, powinniśmy zachować ostrożność – nawet tak łagodny z pozoru żółw może ugryźć. Rzecz jasna mówimy tu bardzo ogólnie, różne gatunki różnie się bowiem zachowują. Niektóre łatwiej się oswajają, inne wcale. Jedne są z natury spokojne, inne agresywne.
Duże wymagania gadów
Największym problemem przy hodowli gadów jest stworzenie im optymalnych warunków życia, co w przypadku bardzo wymagających gatunków może być trudnym zadaniem. Sporo problemów może przysporzyć zapewnienie im właściwej powierzchni życiowej, czyli odpowiedniej wielkości terrarium.
Tylko nieliczne gady można wypuszczać na mieszkanie na spacery (pod kontrolą). Większość przedstawicieli tej gromady nigdy nie będzie opuszczać swego terrarium (chyba, że na czas jego sprzątania lub przeprowadzki do innego). W każdym jednak przypadku, wielkość „gadziego mieszkania” ma znaczenie. Wygospodarowanie miejsca w mieszkaniu na lokum dla takiego na przykład legwana zielonego może być kłopotliwe.
Decydując się na gada, pamiętać musimy, że w sklepach zoologicznych sprzedaje się młode osobniki. Trzeba mieć zatem świadomość tego, jakie rozmiary osiągnie wybrane przez nas zwierzę, gdy dorośnie.
Gady są kłopotliwymi domowymi pupilami również dlatego, że wymagają określonych temperatur. Od tego czynnika bowiem ściśle zależy ich metabolizm, ponieważ należą do zwierząt zmiennocieplnych. Wiele gatunków wymaga również naświetlania promieniami UV – bez nich zaczynają chorować. Trzymanie w domu gadów wiąże się zatem z koniecznością zamontowania odpowiedniego oświetlenia i ogrzewania (w przypadku niektórych gatunków również ogrzewania podłoża).
Niebagatelne znaczenie ma także wilgotność powietrza, a nawet wystrój terrarium.
Kwestia żywienia gadów
Odrębną kwestią jest żywienie gadów. Zanim się zdecydujemy na zakup któregokolwiek z nich, koniecznie powinniśmy rozważyć to, czy jesteśmy wstanie zapewnić mu właściwą dietę. Pół biedy, gdy jest to zwierzę roślinożerne, ponieważ takiemu stosunkowo łatwo znaleźć odpowiedni pokarm. Gorzej, gdy jest drapieżnikiem bądź owadożercą – jego karmienie może być wówczas kłopotliwe.