Od 8 stycznia 2020 r. zaczęła obowiązywać e-recepta. Wszyscy podkreślają, że stanowi spore ułatwienie w pracy lekarza, ale przede wszystkim jest łatwiejsza w obsłudze i bezpieczniejsza dla pacjenta. Zebraliśmy dla was najważniejsze zmiany związane z wprowadzeniem e-recept.
Dlaczego „e-recepta”
Nazwa nawiązuje do faktu, że obecny sposób wypisywania nowych recept odbywa się w specjalnym elektronicznym systemie wirtualnym nazwanym e-zdrowie, dostępnym dla lekarza oraz w ograniczony sposób – dla pacjenta. Ma to ograniczyć pojawianie się fałszywych recept, nieczytelnych lub napisanych z błędami.
Czy recepty papierowe przestały być ważne?
Wszystkie recepty papierowe, wystawione przed 8 stycznia 2020 r. zachowują swoją ważność pod zwykłymi warunkami. Tak więc nie musisz iść ponownie do lekarza, jeśli nie zrealizowałeś jeszcze starej, papierowej recepty.
Jak działa e-recepta
Otrzymujemy ją w jednej z trzech form:
- papierowego wydruku informacyjnego, podobnego do papierowej recepty, na którym znajduje się kod kresowy do recepty i czterocyfrowy kod dostępu, a także wszelkie informacje potrzebne do zrealizowania recepty,
- e-maila zawierającego wydruk w formie PDF,
- wiadomości SMS, która zawiera kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN
Dwie ostatnie postaci e-recepty można uzyskać, jeśli posiadamy Internetowe konto Pacjenta. Warto mieć do niego dostęp, ponieważ znajdują się na nim dostępy nie tylko do e-recept, ale również do e-zwolnień i dostępnych wkrótce e-skierowań. Zakładanie Internetowego Konta Pacjenta jest trochę bardziej skomplikowane.
W tym celu potrzebujemy założyć tzw. profil zaufany. Można to zrobić przez Internet, np. przez aplikację banku, albo w punkcie potwierdzającym. Po założeniu profilu zaufanego możemy przejść na stronę pacjent.gov.pl i zakładamy Internetowe Konto Pacjenta.
Pamiętaj, że w przypadku gdy np. e-receptę będzie realizować osoba starsza wiekiem, która może mieć trudności z podaniem numeru pesel albo samego kodu – zawsze można poprosić o wydruk e-recepty, który następnie wystarczy pokazać w aptece.
Ile czasu jest ważna e-recepta
Za wyjątkiem e-recept na antybiotyki, które ważne będą 7 dni oraz na leki odurzające bądź psychotropowe, które ważne będą 30 dni, pozostałe leki możemy wykupywać aż 365 dni. Istotne jest jednak, aby lekarz zaznaczył na recepcie, że jej realizacja może być dokonywana przez rok czasu, jeśli tego nie zrobi, nasza e-recepta, straci ważność po 30 dniach!
Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli lekarz wypisze dany specyfik w dawce na rok czasu, to np. po 3 miesiącach wykupimy ilość leku maksymalnie na 9 mcy itd.
Jeśli na recepcie mamy kilka różnych leków, każdy z nich możemy kupić w innej aptece, bez konieczności robienia odpisów recepty. Trzeba tylko pamiętać o zasadzie, że np. gdy mamy przepisane 5 opakowań tego samego leku, a wykupimy tylko dwa, to po kolejne trzy tego leku, musimy wrócić do tej samej apteki.
Co zrobić, gdy e-recepta będzie błędnie wystawiona?
Część błędnie wystawionych e-recept będzie można zrealizować w aptece po uprzednim zweryfikowaniu danych. Na przykład, gdy będzie to dotyczyć dawki produktu leczniczego, w tym wypadku osoba wydająca przyjmuje, że jest to najmniejsza dawka dopuszczona do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Więcej na temat tego, co zrobić, gdy recepta zostanie nieprawidłowo wydana, przeczytacie na stronie https://www.csioz.gov.pl/e-zdrowie-p1/e-recepta/.
Można oczywiście będzie także skontaktować się ponownie z lekarzem, który wystawi na nowo e-receptę i poda nam nowy kod dostępu. Inną opcją jest zakup leku ze 100 proc. odpłatnością.