Już niedługo warszawskie (i nie tylko) dzieci wyjadą na zimowy wypoczynek. Czy wiesz jak sprawdzić solidność organizatora wypoczynku twojego dziecka? Podpowiadamy jakie uprawnienia powinna mieć każda firma organizująca zimowisko, obóz lub kolonie.
Jak sprawdzić organizatora
– organizowaniem kolonii i obozów zajmują się biura turystyczne, specjalizujące się w tego rodzaju imprezach.
– najlepiej, aby biuro miało już za sobą kilka sezonów działalności i współpracowało ze stałą kadrą kierowniczą, wychowawczą i instruktorską
– organizator powinien posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych w województwie, w którym ma główną siedzibę (jest to konkretny numer do sprawdzenia)
– powinien posiadać także aktualny numer (zmieniany co rok) certyfikatu gwarancji ubezpieczeniowej
– każda kolonia i obóz musi posiadać swojego kierownika, który zajmuje się sprawami organizacyjnymi i nie może (!) pełnić roli wychowawcy
– każde zimowisko, obóz i kolonia musi być zgłoszona do Kuratorium Oświaty w miejscu siedziby prawnej organizatora, a organizator ma możliwość wydrukować sobie zaświadczenie o zgłoszeniu obozu do Kuratorium Oświaty w celu okazania rodzicom
Kto może opiekować się dziećmi?
Instruktorzy, wychowawcy, ratownicy – tych wszystkich ludzi Twoje dziecko może spotkać na kolonii. Według Ministerstwa Edukacji wychowawcą kolonijnym może być osoba, która:
- nie była karana (składa oświadczenie lub informację z KRK);
- ukończyła 18 lat;
- posiada co najmniej wykształcenie średnie;
- ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku;
Od wymienionych zasad, istnieją wyjątki opisane tutaj. Wiadomo jednak, że najlepiej jest jeśli wychowawca ma więcej niż 18-20 lat i posiada jakieś doświadczenie w pracy z dziećmi. Zawsze możesz spytać kto będzie opiekunem grupy twojego dziecka!
Na obozach sportowych, muzycznych itp. wychowawcami mogą być instruktorzy zajmujący się na co dzień daną dyscypliną, oczywiście po ukończeniu odpowiedniego kursu. Jeśli grupa ma w planie wycieczki w góry, musi zatrudnić także przewodnika górskiego.
Na grupę dzieci do lat dziesięciu musi przypadać przynajmniej jeden wychowawca na 15 dzieci, zaś na grupę dzieci powyżej dziesięciu lat – jeden wychowawca na 20 podopiecznych.
Uwaga, na rynku kolonijnym często biura sprzedają nawzajem swoje obozy. W umowie do podpisania odróżnij agenta od organizatora. Organizator organizuje obóz, zatrudnia kadrę, odpowiada za program, wystawia faktury. Agent sprzedaje ofertę, obsługuje klienta, udziela informacji, podpisuje umowę, zawiadamia o zbiórce. Jedną i drugą funkcję może pełnić ta sama firma.
Doskonałą bazą gromadzącą wszystkie potrzebne informacje o organizacji wypoczynku jest strona ministerstwa tutaj