36,5 tysiąca gimnazjalistów ze 180 szkół uczestniczyło w ponad 155,5 tys. dodatkowych zajęć z przedmiotów ścisłych w ramach akcji organizowanej przez Politechnikę Gdańską pod nazwą Za rękę z Einsteinem. Młodzież z trzech województw – pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko–mazurskiego – skorzystała z 540 wycieczek naukowych i 2 160 pokazów eksperymentalnych prowadzonych przez pracowników trzech uczelni biorących udział w tym niezwykłym projekcie edukacyjnym. 3 600 dzieci bawiło się na interdyscyplinarnych, wyjazdowych warsztatach naukowych na zamku w Gniewie.
Na uroczystą konferencję podsumowującą II edycję projektu Za rękę z Einsteinem zapraszamy w poniedziałek o godz. 12 do auli w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Udział w uroczystości zapowiedział kasztelan zamku w Gniewie – Jarosław Struczyński, który od 15 już chyba lat w połowie lipca odgrywa także rolę Mistrza Urlicha von Jungingena na polach Grunwaldu.
Oba dziedzińce naszej uczelni oraz hol przed Biblioteką Główną zajmie wystawa dokumentująca imprezy i spotkania młodzieży z wiejskich gimnazjów. Mamy nadzieję, że w szkole Einsteina lekcje matematyki, fizyki, chemii, informatyki, języków obcych sprawiły uczniom wyjątkową frajdę.
Politechnika Gdańska już wystąpiła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem konkursowym na realizację III edycji Einsteina. Do końca kwietnia 2012 będzie wiadomo, czy uczelnia dostanie fundusze na ten cel.
Liderem projektu Za rękę z Einsteinem jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy współudziale Wydziału Chemicznego, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz Centrum Języków Obcych. Natomiast partnerami: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz firma BETACOM S.A, odpowiedzialna za stronę ICT.
Budżet projektu Za rękę z Einsteinem edycja II wyniósł 38 821 890, a cała akcja była finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Projekt należy do pakietu „Ponadregionalnych programów rozwijania umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), języków obcych, przedsiębiorczości”.
Realizowany jest w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet: III Wysoka jakość systemu edukacji, działanie: 3.3 Poprawa jakości kształcenia, poddziałanie: 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia, a jego realizację zaplanowano na lata 2008–2012.
***
Źródło: http://media.pg.gda.pl