Rząd podejmuje kolejne próby lepszego zorganizowania opieki nad chorymi na koronawirusa covid-19. Na szczęście w ostatnich dniach widzimy spowolnienie przyrostu stwierdzonych zakażeń, ale i tak zachorowania rzędu 20 tys. dziennie to pokaźna liczba. Jednym z ostatnich propozycji dla chorych jest wprowadzenie systemu Domowej Opieki Medycznej.
Ten system ma monitorować stan pacjentów w domu za pomocą aplikacji oraz puls oksymetru, a także dawać chorym możliwość teleporady z lekarzami, w tym psychologami, przez 24 godziny na dobę przez cały tydzień.
Jak to działa
Jeśli uzyskasz pozytywny test na koronawirusa, twój lekarz z Podstawowej Opieki Zdrowotnej zarejestruje cię w systemie, otrzymasz sms z hasłem do systemu Domowej Opieki Medycznej.
Drogą pocztową, za pomocą kuriera otrzymasz przesyłkę z puls oksymetrem, z załączoną instrukcją obsługi. To urządzenie jest bardzo proste i używanie go nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Będziesz musiał zalogować się na stronę www.pulsocare.mz.gov.pl. Zostaniesz poproszony o mierzenie saturacji pulsoksymetrem kilka razy dziennie i wypisywanie wyników do systemu. W razie nieprawidłowych wyników zadzwoni do ciebie konsultant i umówi na teleporadę z lekarzem.
Co to jest saturacja i jak ją mierzyć
Saturacja to poziom nasycenia krwi tlenem, określamy ją w procentach. Prawidłowa saturacja mieści się w przedziale 95-100%. U chorych z rozwijającym się zapaleniem płuc bardzo często widzimy spadek saturacji, ten poniżej 90% jest już groźny dla zdrowia i życia.
Covid-19 ma podstępny przebieg. Bardzo często ludzie znajdujący się na granicy wydolności oddechowej nie czują tego, a następnie pogarszają się w ciągu pól dnia tak bardzo, że muszą być podłączeni do respiratora. Dlatego kluczowym badaniem w opiece nad chorym na covid-19 jest częste mierzenie saturacji pulsoksymetrem.
Należy brać pod uwagę, że u ludzi którzy chorują przewlekle na płuca lub palą dużo papierosów, saturacja może być obniżona do poziomu np. 92% na stałe.
Saturację mierzymy, zakładając pulsoksymetr na czysty palec i pozostając w pozycji siedzącej bez ruchu około 2 minut. Nie należy mierzyć saturacji bezpośrednio po wysiłku, na zimnych dłoniach np. zaraz po powrocie z dworu, dłoniach mokrych lub na pomalowanych paznokciach lakierem – wtedy odczyt może być błędny. Nie używamy też pulsoksymetru na pełnym słońcu lub w pobliżu silnego sztucznego światła np. tuż przy lampce.
Porady psychologa
System Domowej Opieki Medycznej zapewnia też bezpłatne teleporady psychologa na żądanie pacjenta. Jak czytamy w rządowej ulotce Obecna sytuacja zmieniła nasze życie. Niektórym towarzyszą silniejsze emocje, zwiększony stres, strach o najbliższych. Dlatego proponujemy wygodną i łatwą formę kontaktu z psychologiem, w przyjaznej atmosferze, bez wychodzenia z domu. Psychologowie PZU Zdrowie mają duże doświadczenie w zdalnej pomocy
psychologicznej – otrzymasz profesjonalne wsparcie emocjonalne i psychiczne w tym trudnym czasie.
Jak umówić się na poradę psychologa? W czasie wpisywania wyników z pulsoksymetru do systemu zaznacz opcję „inne objawy”, a wtedy konsultant skontaktuje się z tobą, aby umówić się na teleporadę z psychologiem.
Gdy wyzdrowiejesz
Wraz z pulsoksymetrem otrzymasz zaadresowaną kopertę zwrotną, wystarczy że po skończonej izolacji spakujesz w nią urządzenie (bez instrukcji obsługi) i zakleisz a następnie poczekasz na przyjazd kuriera, który odbierze od ciebie przesyłkę. Więcej informacji znajdziecie tutaj