Najbliższy weekend będzie obfitował w moc atrakcji i wydarzeń w Domu Kultury Zacisze – zobacz, co na Was tam będzie czekać!
Pchli Targ na Zaciszu
Kup / sprzedaj / wymień / oddaj
9 października 2021 sobota godz. 11.00-14.00
Liczba stoisk ograniczona. Sprzedających obowiązują zapisy!
Wstęp wolny
Zapraszamy na sąsiedzkie spotkanie oraz jesienną wyprzedaż rzeczy znalezionych w szafie i na strychu. To dobry czas, żeby pozbyć się rzeczy, których nie używamy lub trafić na przysłowiowe perełki, których nie kupimy w sklepach. W programie również warsztaty artystyczne i manualne.
ZAPRASZAMY!
Wydarzenie organizowane z obostrzeniami sanitarnymi!
Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/pchli-targ-na-zaciszu9
Koncert 10 października
sobota, godz. 16.00. Wstęp wolny.
Zapraszamy na koncert Warszawskiego Tria Stroikowego z utworami Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jacquesa Iberta, Johna Noble’a, Charlesa Huguenina.
Wystąpią:
Dorota Żołnacz – klarnet
Tytus Wojnowicz – obój
Marcin Ostałowski – fagot.
Koncert poprowadzi aktor Wojciech Wiliński.
Warszawskie Trio Stroikowe powstało w 1994 roku. Trio tworzą warszawscy soliści kameraliści: klarnecistka Dorota Boruch-Żołnacz, oboista Tytus Wojnowicz oraz fagocista Marcin Ostałowski. Zespół jest laureatem drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie w 1997 roku. Trio koncertowało w Polsce, USA, Holandii, Czechach, Wielkiej Brytanii i Francji. W repertuarze zespołu znajdują się utwory kompozytorów muzyki klasycznej od baroku po współczesność.
Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/perelki-klasyki
Warsztaty dla dzieci: Mexican Fiesta
9 października 2021, sobota, godz. 10.00-12.30
Zapisy on-line od 1 października 2021 od godz. 9.00
Zapraszamy dzieci w wieku 8-11 lat na warsztaty, podczas których stworzycie oryginalne piniaty, przygotujecie meksykański sos guacamole i poznacie hiszpańskie słownictwo.
Hiszpańskojęzyczna nazwa piñata pochodzi od włoskiego pignatta oznaczającego rodzaj garnka.
Na kontynent amerykański piniata trafiła razem z konkwistą w XVII wieku. Szczególnie popularna stała się w meksykańskiej kulturze, stając się zarazem jednym z rekwizytów używanymi przez ewangelistów do nawracania rdzennej ludności. Uważa się jednak, że podobna tradycja była już wcześniej znana Aztekom podczas obchodów święta ku czci jednego z bóstw, Huitzilopochtli.
Piniata to kartonowa bądź gliniana figura, której wnętrze wypełnione jest słodyczami lub sezonowymi owocami. Cała zabawa polega na tym, by za pomocą kija i z zawiązanymi oczami rozbić podwieszoną na sznurku piniatę i uwolnić wodospad słodkości.
Guacamole – meksykański sos (salsa) przyrządzany na bazie awokado. Swoje początki miał już w czasach azteckich. Oprócz awokado dodaje się także limonkę i sól. Poszczególne rodzaje guacamole mogą zawierać pomidory, paprykę chili, cebulę, kolendrę, czosnek i inne przyprawy. Spożywa się go zazwyczaj z plackami tortilla, chociaż Meksykanie dodają go do niemal każdej przystawki. Nazwa guacamole pochodzi z języka nahuatl, āhuacamolli (w języku nahuatl āhuacatl – awokado, molli – sos), w języku hiszp. wymawia się je jako guakamole.
Prowadzenie: Bożena Wiśniewska oraz animatorki Pracowni Językowej.
Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/mexican-fiesta
Spacer ścieżką Geo-Fabryczny
Historia Targówka Fabrycznego i Zacisza ukryta pod współrzędnymi GPS
9 października 2021, sobota, godz. 11.00 Spacer ścieżką Geo-Fabryczny
Zbiórka: przy CKiA, ul. Siarczana 6
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: wspolpraca@zacisze.waw.pl (podaj imię i nazwisko oraz nr telefonu)
Gdzie znajdują się pozostałości osiedli robotniczych i fabryk z XIX w.? Co zbudowano z szyn kolei petersburskiej? Gdzie mieszkał serialowy Balcerek? Targówek Fabryczny skrywa niejedną barwną historię, która dla większości mieszkańców Warszawy pozostaje nieznana. Poznaj ją razem z geocachingiem.
Podczas dwugodzinnych spacerów z przewodnikami ze Stowarzyszenia Geocaching Warszawa uczestnicy odwiedzili 6 lokalizacji. Szukanie keszy to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, doskonała zabawa dla wszystkich, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Keszy można szukać o każdej porze roku – i co ważne w dzisiejszych czasach – niezależnie od sytuacji epidemiologicznej.
W opinii geokeszerów (poszukiwaczy keszy) jest to jeden z najlepszych sposobów na aktywne poznawanie nowych miejsc lub odkrywanie miejsc dobrze znanych na nowo.
Siarczana
Balcerek
Targówek Zmartwychwstania
Gołębniki
Było i nie ma
Fabryka luster
Kapliczka
Fort XII „Antoninów”
Rogatka Terespolska
Warszawskie Zakłady Telewizyjne
Już teraz zapraszamy na kolejny spacer tym razem ścieżką Geo-Zacisze 16.10.21 o godz. 10.00. Zapisy: wspolpraca@zacisze.waw.pl (podaj datę spaceru, imię i nazwisko oraz nr telefonu). Wysyłając zgłoszenie akceptujesz regulamin spacerów dostępny na www.zacisze.waw.pl/geo-targowek
Partnerzy: Rada Osiedla Targówek Fabryczny, Stowarzyszenie Geocaching Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy i Zacisze, Centrum Kultury i Aktywności Siarczana.
Projekt finansuje m.st. Warszawa (Fundusz Edukacji Kulturalnej).