Rodzice jak co roku zastanawiają się co podarować swoim pociechom, szukając pomysłów na prezenty edukacyjne i rozrywkowe. Świat widziany oczami dziecka to nieustanne szaleństwo barw i kształtów. Niestety coraz więcej dzieci, jak alarmują okuliści ma problemy ze wzrokiem. Wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora i telewizora oraz obciążenie procesem nauki, wymuszającym pracę oczu w bliskiej odległości, są głównymi przyczynami przybywającej ilości krótkowidzów. Jakie pomóc naszemu dziecku, gdy pogarsza się jego wzrok?
Klasycznym rozwiązaniem, a zarazem dylematem przed którym stają rodzice jest zainwestowanie w okulary lub szkła kontaktowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na szczęście, dzięki postępowi nauki i technologii pojawiło się jeszcze jedno rozwiązanie – ortokorekcja, której innowacyjność polega na stosowaniu specjalnych soczewek kontaktowych podczas snu.
Czym jest ortokorekcja?
Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych OrtoK. Ortokorekcja może być stosowana u dzieci już od 10 roku życia. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia dziecko widzi dobrze bez użycia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych. Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się spać, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin. Czas działania ortokorekcji uzależniony jest od takich czynników jak wielkość wady wzroku, ilość godzin snu, okres stosowania ortokorekcji oraz podatność tkanki rogówki na działanie soczewek. W przypadku gdy korekcja utrzymuje się do 40 godzin, soczewki OrtoK wystarczy zakładać co drugą noc.
Metoda ortokorekcji przeznaczona jest dla osób, u których krótkowzroczność nie przekracza 5 dioptrii a astygmatyzm nie jest większy niż 1,5 dioptrii.
Obecnie rozwój nowych technologii umożliwia skuteczne wykrycie wad wzroku, a ich leczenie staje się coraz łatwiejsze i bardziej komfortowe. Ponieważ u dzieci nie można przeprowadzić operacji laserowej korygującej krótkowzroczność, rozwiązaniem wartym rozważenia dla rodziców, jest zastosowanie soczewek korygujących wadę wzroku podczas snu. Niektóre dzieci nie mogą lub nie chcą nosić okularów lub soczewek kontaktowych i taka możliwość jest dla nich dużą szansą – mówi specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, gdzie tego typu soczewki dobiera się młodym pacjentom z powodzeniem od 10 lat.
Czy soczewki ortokeratologiczne są bezpieczne dla dzieci?
W Centrum Okulistycznym NOWY WZROK dobierane są soczewki sprawdzonej, amerykańskiej firmy, wiodącego producenta twardych soczewek kontaktowych na świecie. Ich bezpieczeństwo jest potwierdzone przez certyfikaty FDA, CE, ISO, co pozwala na ich stosowanie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń specjalisty, soczewki ortokeratologiczne stanowią bezpieczny i zdrowy sposób korekcji wzroku dziecka podczas snu. W przeciwieństwie do okularów, które w trakcie uprawiania sportu lub zabawy mogą ulec uszkodzeniu kalecząc oko, soczewki OrtoK zakładane na noc pozwalają dzieciom cieszyć się pełną aktywnością w ciągu dnia. Poza tym rodzice mają pełną kontrolę nad stosowaniem korekcji wady wzroku u dzieci i mają pewność, że dziecko po wyjściu z domu nie przestaje nosić okularów. Soczewki OrtoK najnowszej generacji wykonuje się ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje w pełni dotlenione, gwarantując poziom bezpieczeństwa ich użytkowania i minimalizując częstotliwość występowania powikłań.
Atutem metody ortokorekcji, oprócz jej bezpieczeństwa i możliwości wyraźnego widzenia bez potrzeby stosowania jakichkolwiek pomocy optycznych jest hamowanie rozwoju krótkowzroczności. Najnowsze badania naukowe pokazują, że u zdecydowanej większości dzieci w wieku szkolnym, stosujących ortokorekcję, rozwój wady zatrzymuje się całkowicie. Biorąc pod uwagę, iż w okresie wzrostu i dojrzewania krótkowzroczność postępuje zazwyczaj w szybkim tempie i ze względu na młody wiek pacjenta nie można zastosować procedur chirurgicznych, ortokorekcja daje możliwość skutecznego i komfortowego leczenia wady wzroku.
Wady wzroku u dzieci w wieku szkolnym wymagające stosowania szkieł korekcyjnych mogą mieć negatywny wpływ na ich samoocenę oraz pewność siebie. Jeżeli dziecko nie lubi siebie w okularach, może to mieć negatywny wpływ na rozwój jego osobowości, kontakty z rówieśnikami, a nawet na wyniki w nauce. Dlatego wielu rodziców, dbając o zdrowie swoich pociech i chcąc im pomóc cieszyć się aktywnością ruchową bez ograniczeń, szuka nowoczesnych alternatywnych rozwiązań medycznych eliminujących potrzebę noszenia okularów.
Jak wynika z rosnącej liczby młodych pacjentów Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok coraz więcej rodziców, chcąc poprawić komfort życia swoich pociech, interesuje się metodą ortokorekcji. Ortokeratologiczne soczewki kontaktowe dają młodym pacjentom możliwość dobrego widzenia, nie ograniczając przy tym ich aktywności ruchowej oraz zapewniając większą wolność, bezpieczeństwo i wygodę a co za tym idzie również większą pewność siebie i lepsze samopoczucie.