Miesiącami czekamy na to, aż pojawi się pierwszy ząbek naszej pociechy. Gdy już się pojawi, należy pamiętać o rozpoczęciu pielęgnacji. Dzieci powinno się uczyć czyszczenia zębów od samego początku, dzięki temu w przyszłości unikniemy próchnicy. Jak dbać o higienę ząbkującego maluszka?
Leki na ząbkowanie: roztwory na bazie wody a żel na ząbkowanie
Żel na ząbkowanie powinien być aplikowany w odpowiedni sposób, aby nie wprowadzić do jamy ustnej dziecka bakterii. Powinno się uprzednio umyć dokładnie ręce i kroplę wielkości ziarnka grochu nałożyć bezpośrednio palcem lub czystym gazikiem na bolesne miejsce, gdzie wyrzyna się ząbek. Powinno się też lekko pomasować to miejsce. Najlepiej żele tego typu stosować po jedzeniu, przed snem, aby ulżyć maluszkowi w nocy. Żele przeważnie nie zawierają cukru, więc mogą być stosowane nawet po umyciu zębów.
Najbardziej higieniczną formą podania leku na ząbkowanie, uśmierzającego ból, są roztwory na bazie wody oczyszczonej, ponieważ nie wymagają kontaktu z podrażniony dziąsłem – zakrapla się je z higienicznych jednorazowych minimsów wprost do buzi dziecka. Jak objaśniono na portalu Radosnezabkowanie.pl:
Podanie leku oznacza wkroplenie zawartości minimsa do ust dziecka. Lek zostanie rozprowadzony ze śliną i wchłonięty równomiernie przez błonę śluzową jamy ustnej przynosząc ulgę dziecku i przeciwdziałając powikłaniom ząbkowania. Nie ma potrzeby zakraplania na bolące miejsce, smarowania czy też wmasowania leku bezpośrednio na dziąsła. Nowoczesna forma podania ułatwia aplikację, szczególnie w przypadku wyrzynania się zębów górnych.
Mycie zębów
Specjaliści pediatrii nie zalecają podawania fluoru przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Potem można go podawać, ale dawkowanie zależne jest od wody, której używamy (ważne by nie była fluoryzowana). Heidi Murkoff w swym podręczniku dla świeżo upieczonych rodziców Pierwszy rok życia dziecka zwraca uwagę, że co za dużo, to nie zdrowo. Zbyt duża ilość fluoru w okresie mineralizacji zębów (u dzieci zęby są w stanie wzrostu i mineralizacji) może skończyć się fluorozą, czyli chorobą szkliwa, co jest pierwszym krokiem w stronę próchnicy. Najlepiej używać past bez fluoru.
Higiena pierwszych ząbków
Szczotkowanie ząbków powinno rozpoczynać się od nas samych. Dzieci uwielbiają nas naśladować. Gdy będziemy myli zęby w obecności naszych pociech, one również chętnie będą sięgać po swoje szczoteczki. Samo czyszczenie to kwestia nauki. Najmłodsze dzieci przeważnie wysysają pastę. Im starsze jednak, coraz lepiej potrafią naśladować nasze ruchy. Możemy zawsze za pozwoleniem malucha pokazać mu szczoteczką, jak powinien jej używać. Dziecko nie musi myć ząbków przez pełne dwie minuty, wystarczy aby uczyć go od początku zdrowego nawyku mycia zębów, a czas mycia zębów będzie się wydłużał wprost proporcjonalnie z rozwojem naszej pociechy.
Szczoteczki dla dzieci
Wybór szczoteczki powinien być pierwszym krokiem. Każdy z wiodących na rynku producentów szczoteczek posiada w swojej ofercie szczoteczki tzw. od pierwszego ząbka. Mogą to być szczoteczki gumowe, z włosiem lub nakładane na palec. W przypadku szczoteczek, które trzyma dziecko, ważne jest, aby miało wygodną rączkę do trzymania, najlepiej rozszerzającą się ku dołowi, aby maluszek nie mógł sobie wepchnąć szczotki zbyt głęboko do gardła. Szczoteczki nakładane na palec są dobre, bo dzięki nim czujemy co czyścimy. Niestety, gdy nasza pociecha zaczyna szczycić się coraz większym garniturem uzębienia, mycie zębów taką szczoteczką może być niebezpieczne dla nas. Dzieci uwielbiają gryźć podczas mycia zębów i niestety robią to z całej siły.
Pierwsze pasty do zębów a żel na ząbkowanie
Na początku dziecko nie potrzebuje żadnej pasty. Ząbki można przecierać np. czystym wilgotnym gazikiem lub szczotkować pierwszą, miękką gumową szczoteczką. Jednak w miarę możliwości należy zacząć przygodę z pastą. Najlepiej wybierać pasty nie zawierające fluoru. Dzieci początkowo zjadają pasty i gdy używamy pasty z fluorem, może to doprowadzić do jego przedawkowania. Powinno się też pamiętać, aby przynajmniej po ukończeniu pierwszego roku dziecka pojawić się z nim u dziecięcego stomatologa, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku i nie ma początków próchnicy. Oczywiście ważne jest również, aby w nocy nie podawać maluchowi jedzenia (chyba, że jest karmione piersią) ani żadnych soków. Jeżeli chce mu się pić należy proponować wodę.