Cztery wielkie dinozaury pojawiły się przed Pałacem Kultury i Nauki na Placu Defilad w Warszawie, reprezentanci gatunków: mamenchizaur, triceratops oraz velociraptory. Gady zbudowane są dzięki najnowszym osiągnięciom techniki dlatego wszystkie poruszają się (zwłaszcza chętnie machają ogonami) oraz wydają dźwięki. Można je odwiedzać do 1 października br.
Instalacja nawiązuje zarówno do filmu „Park Jurajski” Stevena Spielberga z lat 90. XX w., jak i do najnowszego serialu animowanego z platformy Netflix „Park Jurajski: Obóz Kredowy” skierowanym do dzieci, którym jest bezpośrednim powodem sprowadzenia animatronicznych gadów z Wielkiej Brytanii.
Jaki dinozaur wykluje się z jaja?
Dodatkową atrakcją jest wielkie jajo, z którego przez 10 dni samoistnie i stopniowo wykluwa się mały, mechatroniczny dinozaur. Jest to nowość na skalę światową i efekt pracy piętnastu polskich specjalistów: artystów, techników, producentów. Skorupa będzie pękać i stopniowo odpadać, odsłaniając dinozaurze dziecko.
Jakiego gatunku? O to właśnie Netflix pyta na stronie internetowej www.obozjurajski.pl/co-sie-wykluje w konkursie skierowanym do dzieci. Mogą one wybrać jedną z czterech zamkniętych propozycji i udzielić odpowiedzi na pytanie za co lubią dinozaury. Dwieście dzieci, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie otwarte może w nagrodę otrzymać zabawki-dinozaury, ubrania oraz gadżety z kolekcji Jurassic World.
Jajo zamknięte jest w wielkim inkubatorze inspirowanym urządzeniami z laboratorium serialu Park Jurajski: Obóz Kredowy. Jego przezroczyste ściany pozwalają na dokładną obserwację procesu wykluwania się. Dodatkowo, do urządzenia podłączone są ekrany, pokazujące parametry życiowe gada (bicie serca, puls), wilgotność w inkubatorze oraz czas pozostały do jego wyklucia. Dzięki licznikowi czasu będzie można przyjść na Plac Defilad dokładnie wtedy, gdy dinozaur wyłoni się ze skorupy. Ma się to stać 28 września i jednocześnie jest to ostatni dzień trwania konkursu. Wyklutego dinozaura będzie można podziwiać do pierwszego października.
Dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie mogą w tym czasie odwiedzić stolicy, wykluwanie się dinozaura będzie przez dziesięć dni transmitowane na żywo na stronie internetowej www.obozjurajski.pl/co-sie-wykluje.
O czym jest serial Netflix „Park Jurajski: Obóz Kredowy”
„Park Jurajski: Obóz Kredowy” to pierwszy serial animowany zrealizowany w ramach serii „Jurassic World”, a także pierwsza odsłona serii, w której wydarzenia poznajemy wyłącznie z perspektywy nastoletnich postaci.
Producentami serialu są m.in. Steven Spielberg oraz scenarzysta i reżyser Colin Trevorrow. Akcja toczy się w tym samym czasie, co kultowy „Jurassic World” z 1995 roku, opowiada o grupie sześciu nastolatków biorących udział w nowym obozie przygodowym na wyspie Isla Nublar.
Podobnie jak w filmie „Park Jurajski”, dinozaury wydostają się poza swoje ogrodzone terytoria i zagrażają ludziom. Dzieci szybko orientują się, że aby przeżyć muszą namówić się ze sobą współpracować, nie mając kontaktu ze światem zewnętrznym, stają się przyjaciółmi, a nawet kimś więcej.
Według zapewnień twórców serial zapewni rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym. Dzieci mogą utożsamiać się z głównymi bohaterami, a rodzice – spodziewać się powrotu do takich samych emocji, jakie towarzyszyły im podczas oglądania przygód z Parku Jurajskiego przed laty. Pierwszy sezon, złożony z ośmiu odcinków, będzie dostępny na Netflix już 18-tego września.
Serial „Park Jurajski: Obóz Kredowy” dostępny jest dla dzieci od lat ośmiu.
Szczegóły techniczne
Rozmiar i ilość dinozaurów:
1 Mamenchizaur – 15 metrów długości, 4,8 metra wysokości
1 Triceratops: 9,5 metra długości, 3 metra wysokości
2 Velociraptory: 3 metry długości, 2 metry wysokości
Artykuł na podstawie http://www.pkin.pl/aktualnosci/450-dinozaury-z-parku-jurajskiego-w-warszawie Zdjęcia https://warszawa.naszemiasto.pl/przed-palacem-kultury-i-nauki-pojawily-sie-ruchome/ga/c1-7904181/zd/56394963