Pisze Joanna Kucharska, zdobywczyni 2 miejsca w 7 edycji konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal
Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety i jej rodziny. Bardzo ważna jest umiejętność odróżnienia zwiastunów porodu od typowych objawów świadczących o jego rozpoczęciu. Kobieta powinna posiadać wiedzę umożliwiającą jej samoobserwacje, aby odpowiednio rozpoznać rozpoczynający się poród i szybko zareagować, gdy wystąpią niepokojące objawy wymagające hospitalizacji. Temat ten rozwija położna, Joanna Kucharska, zwyciężczyni 7. edycji konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.
Objawy zwiastujące poród
Poród to proces a nie nagłe zdarzenie, organizm kobiety wysyła odpowiednie sygnały, dzięki którym większość ciężarnych jest w stanie ocenić, że poród jest rozpoczyna.
Ogólne objawy zwiastujące poród:
– pogorszenie samopoczucia lub tryskanie energią lub entuzjazmem
– niepokój, którego przyczynę trudno określić
– spadek masy ciała
– biegunka, wymioty
– uczucie pełności w okolicy sromu i krocza
– zwiększenie lub zmniejszenie odczuwania ruchów płodu
– obniżenie brzucha przed porodem
– skurcze przepowiadające
– bóle pleców
– odejścia czopa śluzowego
Wyżej wymienione objawy mogą pojawić się u ciężarnej na kilka tygodni, dni lub godzin przed rozpoczęciem się typowej akcji porodowej. Zwiastuny zbliżającego się porodu mogą występować pojedynczo lub kobieta odczuwa większość z wyżej wymienionych symptomów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy pojawiają się u ciężarnej kobiety.
Obniżenie się brzucha pojawia się w końcowych tygodniach ciąży. Nie jest to jednak zapowiedź, że za chwilę zacznie się poród, ale ważny komunikat, że dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Ciężarna może złapać głębszy oddech, bo dziecko przestaje uciskać przeponę, ale pojawia się większe parcie na pęcherz moczowy.
Skurcze przepowiadające mogą pojawiać się już kilka tygodni przed porodem. Są nieregularne powodujące silne napięcie i twardnienie mięśnia macicy przez co mogą być uciążliwe i nieprzyjemne. Czasem mogą być długie i silne. Trudno jest je wtedy odróżnić od tych właściwych, najlepiej wtedy wziąć ciepły prysznic, zmienić pozycję, pospacerować – jeśli ustąpiły lub nie przybrały na sile to znaczy, że to nie są skurcze porodowe.
Przed porodem może pojawić się zwiększona wydzielina z pochwy, lekko podbarwiona krwią, jest to efekt skracania i rozwierania się szyjki macicy, może to być również czop śluzowy co oznacza, że do porodu pozostaje kilka dni lub kilka godzin, indywidualnie u każdej ciężarnej kobiety.
Kiedy poród się zaczyna
Objawy oznaczające początek porodu:
– regularne skurcze macicy nie słabną przy zmianie pozycji czy chodzenia, a wręcz przeciwnie zaczynają nabierać na sile i występują coraz częściej
– może być odczuwalny uporczywy tępy ból w okolicy krzyżowej
– pękniecie błon płodowych i odpłynięcie płynu owodniowego (lekko różowy lub mętnawy) bielizna i wkładka jest wtedy wilgotna. Czasem może to być duża ilość odchodzącego płynu owodniowego, wtedy kobieta jest pewna, że to wody płodowe. Czasem jest to tylko śladowa ilość, wówczas trudno być pewnym czy to na pewno płyn owodniowy. Należy wtedy obserwować czy wkładka co jakiś czas jest mokra. Jeśli tak to oznacza, że odpływa płyn owodniowy.
Co może niepokoić?
Niepokojące objawy wymagające szybkiej reakcji udania się do szpitala to:
– wody płodowe mają zabarwienie zielone, brunatne lub krwiste
– krwawienie z pochwy
– wysokie ciśnienie tętnicze u ciężarnej
– występująca gorączka
– silny ból głowy
– wyczuwalne są silne ruchy dziecka lub ich zupełny brak
– stan kobiety gdy nie radzi sobie z lękiem, depresja
Jeżeli pojawi się jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego.