Budżet obywatelski to jedno z narzędzi demokracji, dzięki któremu mieszkańcy danego miasta/rejonu decydują o tym, na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu. Odbywa się to poprzez głosowanie na konkretne, zgłoszone przez mieszkańców, projekty. W ten sposób może powstać plac zabaw w twojej okolicy, siłownia na powietrzu, tabliczki upamiętniające wydarzenia, dodatkowe przejście dla pieszych i wiele, wiele innych projektów.
W budżecie obywatelskim stolicy każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim (!). Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.
Najważniejsze punkty harmonogramu w obecnym głosowaniu na projekty obywatelskie: obecnie od 1 do 15 września odbywa się głosowanie na poszczególne projekty. Już 30 września poznamy wyniki głosowania.
Kiedy wejdziesz na stronę głosowania, będziesz musiał podać swój adres mailowy, na który otrzymasz link do głosowania. Możesz głosować zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Wybierasz maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w wybranej dzielnicy oraz maksymalnie 10 projektów ogólno miejskich. Każdy wybrany projekt zyska 1 głos. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ, a pod tym linkiem tutaj poznasz wszystkie projekty.
Spośród projektów możemy wybrać np. nowe chodniki na ul. Kasztanowej i Uczniowskiej, strefę sportu przy szkole nr 205, zielony skwer z placem zabaw przy ul. A. Fleminga, butelkomat na Odolanach, miejsca parkingowe na ul. Romaszewskiego, zielone podwórka dla Pragi, pikniki rodzinne w różnych lokalizacjach, praski ekopark, remont skateparku w Parku Magiczna, tężnię dla Choszczówki i Zielony Zaułek albo na inne, związane z bezpieczeństwem, edukacją, kulturą, rozrywką lub pomocą zwierzętom.
Twój głos ma znaczenie!